Sovietinius įpročius keičia nauji
Šiuolaikiniai statiniai toli gražu jau nebeprimena sovietmečiu vyravusios mados – didžiulių, turinčių 2-3 aukštus namų. Daug dažnesniu sprendimu tampa vienaaukštis, kompaktiškas ir funkcionalus namas.
Jau retai kur beišvysi projektuose įkomponuotą rūsį su baseinu, pirtimi ar didžiulę erdvę pramogoms. Šiuos sprendimus keičia praktiškesni ir nereikalaujantys tiek daug finansinių resursų. Jeigu projektuojama pirtis, ji neretai įkurdinama pagalbinėse patalpose arba projektuojamas nešildomas pastatas greta namo. Jeigu vietoj brangaus ir didelio garažo užtenka sandėliuko vejapjovei, dviračiams, kepsninei ir sodo įrangai, tai automobiliams pastatyti puiki alternatyva – stoginė, vasaros metu kuo puikiausiai apsauganti automobilį nuo tiesioginių saulės spindulių, o žiemą nuo atšiauraus vėjo ir kritulių.
Dominuoja minimalizmas
Namų formos darosi kompaktiškesnės, paprastesnės, tačiau vis tiek būtina išlaikyti patrauklią ir įdomią namo išvaizdą bei jo dermę su jį supančia aplinka. „Daugiau tikrumo, daugiau minimalizmo, švaresni tūriai (mažiau kampų, išsikišusių stogelių, lenktų linijų)”, – būtent taip šiandieninius klientų poreikius apibūdina architektūros studijos architektė A. Gvozdevaitė ir pabrėžia, kad dabar dominuoja kur kas aiškesnė, „švaresnė“ architektūra be įvairių bokštelių ir kolonų.
Skandinaviškos kultūros link
Architektės pastebi, kad šiandien vis daugiau perimami skandinaviškos kultūros akcentai. „Vienas iš pavyzdžių – plastikinių dailylenčių jau niekas nebesirenka naujai statomame name, anksčiau tai buvo labai populiarus sprendimas, nes atrodė itin pigus ir greitas. Pamažu žmonės pradeda suprasti, kad tai nėra kokybiška ir patikima, todėl vis daugiau žvalgomasi į natūralią fasado apdailą, pavyzdžiui, akmenį ar medieną ”, – aiškina architektės.
Plokščias stogas? Taip!
Nors vis dar atsiranda žmonių, kurie laikosi “įsikibę” keturšlaičių ar dvišlaičių stogų, pamažu sutapdinti (plokšti) stogai tampa nauja ir pigesne tendencija.
Kartais dar nerimaujama, kad sutapdinti stogai arba stogai be karnizų leidžia vandenį. Tačiau tai tikrai netiesa. Dabar taikomos visai kitokios, kokybiškesnės lietaus nuvedimo sistemos nei prieš kelis dešimtmečius.
Individualius namus projektuojančios įmonės A KUBU architektė A. Gvozdevaitė pastebi, kad individualus grožio ir estetikos pojūtis – tai viena iš priežasčių, dėl kurios kai kurie namų statytojai renkasi išsikišusį šlaitinį stogą.
„Šis sprendimas yra brangesnis. Didesnis stogo dangos plotas, karnizų apkalimai, ilgesnė lietaus nuvedimo sistema – dalykai, kurie kelia kainą. Klientai dažnai galvoja, kad modernesnis reiškia brangesnis. Tačiau dažniausiai būna atvirkščiai. Modernesnis veda link racionalumo ir medžiagų bei finansų taupymo”, – atskleidžia A. Gvozdevaitė.
Pagalbinės patalpos
Anot daug patirties projektuojant individualius namus turinčios architektės Dovilė Razgaitienės, dabar žmonės daug dažniau pradeda galvoti apie pagalbines patalpas savo namuose. Jau retai kada projektuojami namai be atskiros drabužinės, virtuvė – be atskiro sandėliuko stiklainiams ir puodams. Atskiras vonios kambarys prie miegamojo – dažna ir nauja tendencija, kurios prieš kelerius metus dar nebuvo.
Labai retai skalbiamąją mašiną galima išvysti virtuvėje ar vonioje. Žmonės tokiems dalykams pradėjo naudoti pagalbines patalpas. Dažnai skalbykla įrengiama prie šildymo agregatų, nes jie, kitaip nei anksčiau, yra švarūs. Dar ne visuomet įsisavinama mintis, kad kietu kuru ar malkomis nebekūrenama, todėl šiose patalpose suodžių ir dulkių nebus.
Rūsys – praeitis
Architektės teigia, kad žmonės jau nebeskuba įsirengti rūsių. Pamažu imama suprasti, kad rūsys yra labai daug kainuojantis namo priedas, o jo funkcionalumas ne visuomet visapusis. Labai dažnai rūsio funkciją atstoja paprastesni ir pigesni sprendimo variantai: maža patalpa po garažu, kuri pasiekiama kopėčiomis, pagalbinės patalpos namuose – „tamsūs kambariukai” ar stoginė su sandėliuku lauke.
„Įsirenginėti patalpas žemiau žemės paviršiaus, pavyzdžiui, rūsį, pusrūsį ar cokolinį aukštą, yra labai brangu dėl reikalingų specialių izoliacijų ir statybinės medžiagos”, – aiškina architektės ir priduria, kad kartais rūsio poreikį gali padiktuoti reljefas. Jeigu namas stovi ant šlaito, sprendimas įrenginėti pusrūsį gali būti vienas racionaliausių sprendimų.
Pasak A KUBU architektės A. Gvozdevaitės, kai kuriais atvejais rūsys gali būti labai vertingas ir tapti neišvengiamu sprendimu. Pavyzdžiui, kuomet paties žemės sklypo dydis yra labai mažas, o aukštingumo reikalavimai jau gerokai viršyti, vienintelė išeitis – patalpos po žeme.
Ar reikia balkono miegamajame ?
Tikriausiai ne vienas pasvajojame apie tokius name būsiančius privalumus, kaip greta miegamojo esantis balkonas, kuriame mėgausitės rytine kava. Tačiau architektė D. Razgaitienė pataria nepamiršti, kad kava ar skanūs pusryčiai bus gaminami virtuvėje, kuri bus visai šalia namo terasos. Ko gero, balkonas, įrengtas antrame aukšte, gali likti be praktinės paskirties. Na, o įrengti balkoną kainuos kur kas daugiau nei lauko terasą.
Architektė mano, kad balkoną tikslinga įrengti tuomet, jeigu namo sklypas yra vaizdingoje vietovėje ir jeigu iš aukščiau nuo balkono atsiveria labai gražūs vaizdai, miškas, upė, ežeras, kurių nematyti iš savo terasos, nes užstoja kiti namai. „Jeigu tikrai mėgstate leisti laiką savo miegamajame, pavyzdžiui, skaityti, megzti ar užsiimti kitomis veiklomis, tuomet tikrai verta pasvajoti apie balkoną”, – sako architektė.
Židinys – tik dekoro elementas
Židinys – tai dar vienas atributas namuose, apie kurį svajoja beveik visi, tačiau sužinoję įrengimo kainą sudvejoja, ar namuose jis tikrai reikalingas.
Žinoma, ar dažnai židiniu bus naudojamasi, priklausys tik nuo individualių namuose gyvenančių asmenų poreikių. „Paprastai židinys kainuoja tiek, kiek šildymo katilo įrengimas visame name”, – sako D. Razgaitienė ir pataria gerai apgalvoti, ar židinys Jūsų namuose bus dažnai naudojamas ar taps kartą metuose prisimenamu namų dekoro elementu.
Šiuolaikiniai namai statomi atsižvelgiant į energinio efektyvumo reikalavimus, kurie šiandien yra labai aukšti. Taigi, jeigu dvejojate, ar Jūsų namai tikrai bus tokie šilti, kad nereikės papildomų šildymo priemonių, būkite tikri – šalti tikrai neteks.