Metai priminė kelionę upe slenksčiais
Šių metų kiekvienas ketvirtis „pasiūlė“ pokyčių, prie kurių organiškai prisitaikyti prireiktų ir metų. Pirmąjį ketvirtį – euforija ir didžiulis būsto rinkos aktyvumas, pasiūlos sausra, būsto kainos šuoliai aukštyn.
„Antrąjį – karas, nežinomybė ir baimių sklaidymas. Rinka akivaizdžiai sulėtėja. Trečiąjį – didžiulė infliacija, pradedančios augti palūkanų normos. Būsto rinkoje pardavėjai ir pirkėjai vis dar dalyvauja sulaikyto kvėpavimo varžybose. Ketvirtąjį – realus išaugusių palūkanų, energetinių išteklių kainų poveikis kiekvienam, tačiau būsto poreikis, akivaizdžiai, vis dar yra, pinigų – daug, todėl būsto rinka ieško išeičių: verslas pildo pasiūlą ir ima žerti pasiūlymus pirkėjams, būsto kainos stabilizuojasi, paklausa paauga“, – apžvelgdamas besibaigiančius metus nekilnojamojo turto (NT) rinkoje 15min sako CITUS direktorius Mantas Galdikas.
Taigi rinka, jo teigimu, priminė kelionę upe su slenksčiais: metų pradžioje – didžiuliu greičiu pirmyn pasroviui, tada – nuo krioklio žemyn ir tiesiai ant seklumų; vėliau brovėsi per išvartas, kol pakliuvo į ramesnę srovę.
„Kainos stabilizavosi, paklausa – taip pat. Tačiau sunku pasakyti, ko laukti už kito posūkio. O tokius krūvius atlaikyti gali tik gerai pasiruošę profesionalūs sportininkai su gera įranga. Šia upe keliausime ir kitąmet. Gali būti milžiniškų kliūčių, krioklių, uolų ir sūkurių“, – prognozuoja jis.
Kitą ketvirtį, anot jo, paaiškės, kaip globalią ekonomiką paveiks šaltasis sezonas, energetikos krizė ir geopolitiniai taifūnai.
Kaip šiame kontekste keičiasi vystytojų ir plėtotojų veiksmai? Ko jie priversti imtis?
Grįžtama prie išperkamosios nuomos, statoma etapais
„Reala“ vadovaujantis partneris Antanas Kišūnas 15min teigė, kad, esant tokiai situacijai, statytojai negali neužbaigti pradėtų statyti ir dar neparduotų daugiabučių.