Anot jo, per 2018 m. I ketvirtį pirminėje Vilniaus būsto rinkoje buvo parduota 840 butų arba 4 proc. mažiau nei per paskutinį 2017 metų ketvirtį, kuris iš esmės atspindi pastarųjų trijų ketvirčių rezultatus, kai vidutiniškai buvo parduota po 885 butus per ketvirtį.
„Matome, kad nepaisant vangaus 2018-ųjų starto, kovo mėnuo Vilniaus būsto rinkoje buvo aktyvesnis nei sausis ir vasaris, kai atitinkamai buvo parduoti 264, 268 bei 312 butų. Antras metų ketvirtis parodys, ar tai yra augimo tendencija, ar laikinas svyravimas“, – pranešime spaudai cituojamas M.Žibūda.
Metų pradžia nepasižymėjo ir aktyviais nekilnojamojo turto plėtotojų veiksmais, kurie per pirmąjį metų ketvirtį rinkai pasiūlė mažiau naujų butų nei jų pardavė. Tai lėmė, kad neparduoto pirminio būsto likutis Vilniuje sumažėjo 3 proc. ir šiuo metu vėl sudaro mažiau nei 4000 laisvų butų.
„Eikos“ duomenimis, didžiausias laisvų butų kiekio augimas per ketvirtį užfiksuotas prestižinėje klasėje, kur laisvų butų padaugėjo net 41 proc. Rinkai buvo pasiūlyta apie 200 butų Žvėryne ir Konstitucijos pr. vidutinėje ir ekonominėje klasės pasiūla sumažėjo atitinkamai 8 proc. ir 6 proc.
„Įprasta, kad didžiausias NT plėtotojų aktyvumas yra fiksuojamas antrąjį bei ketvirtąjį metų ketvirtį: pavasarį, kai pradedamos naujos statybos, bei į metų pabaigą, kuomet pirkėjų aktyvumas yra sąlyginai didesnis, todėl artimiausiu metu galime tikėtis neparduotų butų skaičiaus augimo. Pirkėjai toliau prioretizuoja vidutinę klasę, todėl ir vystytojai labiau orientuojasi į aukštesnės klasės ir kokybės produktą“, – sakė M.Žibūda.
Skaičiuojama, kad dėl panašaus pasiūlos ir paklausos lygmens, vidutinė naujos statybos būsto kaina per I-ąjį metų ketvirtį paaugo 1,7 proc. iki 1804 eurų už kv. metrą.
„Vadinasi, beveik visuose 11-oje naujų arba tęstinių projektų buvo fiksuotos aukštesnės nei iki šiol būsto kainos. Greičiausiai realus vidutinės kainos pokytis yra artimas nuliui, nes didelė dalis plėtotojų gana plačiai taiko papildomas iki kelių tūkstančių eurų siekiančias nuolaidas ekonominės klasės ar likutiniams butams“, – aiškino „Eikos“ atstovas.
M.Žibūdos teigimu, šių metų pradžioje pirminio būsto rinka Vilniuje vis dar nežymiai traukiasi, tačiau nekilnojamojo turto plėtotojai atidžiai seka paklausą.