Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) duomenimis, dėl šių ir kitų reikalavimų pažeidimų 2015 metais neteisėtais buvo pripažinti 59 leidimai, 2016 m. – 68, o pirmą šių metų pusmetį – 48. Daugiausia jų išdavusios Vilniaus ir Palangos savivaldybės, rašoma pranešime spaudai.
VTPSI specialistai pastebi, kad dažnai SLD pripažįstamas neteisėtu dėl to, kad suprojektuotų statinių rodikliai neatitinka teritorijų planavimo dokumentų. Pasak VTPSI Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento direktorės Linos Staškevičienės, savivaldybių administracijos privalo įvertinti statinio projekto sprendinių atitiktį teritorijų planavimo dokumentams, ar projektas atitinka numatomą statinio paskirtį ir tipą, ar nėra faktų, kurie pažeistų norminius atstumus tarp statinių, sklypų.
Pavyzdžiui, Klaipėdos apygardos teismas patenkino VTPSI prašymą ir panaikino Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos išduotą statybos leidimą, kuriuo leista bendrovei „Ekogruntas“ statyti naują neypatingos kategorijos sandėliavimo paskirties statinį. Buvo pripažinta, kad leidimas išduotas neteisėtai, nes sklype nebuvo galiojančio detaliojo plano, kuriuo būtų nustatytas privalomas žemės sklypo tvarkymo ir naudojimo režimas bei tokio statinio statyba prieštaravo Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano sprendiniams.
Panaikinus SLD reikia rengti naują projektą ir gauti naują, jei tokio statinio statyba konkrečioje teritorijoje yra galima. Kitais atvejais tenka griauti statinį.
Statybos įstatyme nustatytos sąlygos, kada statytojas gali įgyvendinti statytojo teisę. Norėdamas įgyvendinti statytojo teisę, SLD gavėjas, žemės sklypą, kuriame statomas statinys, turi valdyti nuosavybės teise arba kitais pagrindais.
Ši teisės norma – imperatyvi, neretai pasitaiko ir viešąjį interesą apsaugančių reglamentų pažeidimų. Šiemet kreiptasi į teismą dėl nesuformuotame sklype, valstybinėje žemėje, prie automagistralės Kaune iškilusios parduotuvės. Statant naujus statinius, būtina turėti valstybinės žemės patikėjimo teisės subjekto raštišką sutikimą, projektą ir SLD. Statytojas „Dargita“ sutikimo neturėjo. Dėl šio ir kitų pažeidimų VTPSI Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento specialistai kreipėsi į teismą dėl SLD panaikinimo ir statinio nugriovimo.
Jeigu žemės sklypas priklauso dviem ar daugiau asmenų, būtinas visų bendraturčių sutikimas. Gretimų sklypų savininkų sutikimas reikalingas ir tokiais atvejais, kai žemės sklype, kurio nevaldo statytojas, numatoma vykdyti statybos darbus, laikinai naudoti jį statybos metu, ar neišlaikomi norminiai atstumai iki gretimo sklypo ribos.