Vietoj projekte numatytų dviejų aukštų su mansarda – šeši. Toks statytojų įžūlumas sukėlė bendruomenės pasipiktinimą, užsisuko teismų karuselė, po kurio sekė areštas. Pastatas ant Vilnelės kranto būtų įteisintas tik tada, jei būtų sumažintas aukštingumas.
Vietos gyventojai savo pasiekė
2015 metų pavasarį Užupio bendruomenė sukilo prieš Užupyje, Zarasų gatvėje, visiškai šalia senųjų Bernardinų kapinių statomą daugiabutį. Vietoje dviejų aukštų su mansarda statinio, kaip buvo numatyta detaliajame plane, kilo šešių aukštų namas. 2017 metais Vilniaus miesto apylinkės teisme gyventojai pasiekė savo – statinys pripažintas neteisėtu.
Tiesa, teismas leido projektą įgyvendinusiai įmonei „HQ Development“ per pusę metų pertvarkyti dokumentus, kad šie atitiktų reikalavimus, ir gauti naują statybos leidimą. Toks sprendimas priimtas 2017 metų pradžioje, o jį buvo galima skųsti. Tuometinis „HQ Development“ vadovas Michailas Storoževas teigė dar nežinantis, ar pasinaudos šia teise, tačiau projektą taisyti ketino.
Informacinėje sistemoje „Infostatyba“ nurodoma, kad 2018 liepos 10 dieną Vilniaus miesto savivaldybė projektui išdavė naują statybos leidimą.
Bendrovė siekia išvengti bankroto
Bylinėjantis su bendruomene „HQ Development“ buvo pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės, bendrovė nebegalėjo išmokėti įsiskolinimų kreditoriams, todėl iškelta restruktūrizavimo byla.
Pastatui vaizdingoje vietoje dar 2013 metų gruodžio 30 dieną gauta Šiaulių banko paskola – 5,8 mln. litų (beveik 1,68 mln. eurų). Iš šių pinigų bendrovė planavo pirkti patalpas ir teisę į žemės nuomą Zarasų gatvėje, tuo pačiu adresu statyti daugiabutį su komercinėmis patalpomis. Taip pat ketino finansuoti sklypo Zarasų g. 15 pirkimą ir čia statyti daugiabutį.
Gavus statybos leidimą, kaip bendrovė nurodo ieškinyje, pradėjo statyti daugiabutį adresu Zarasų g. 15. Įmonė nurodo, kad faktinis statinio baigtumas – 80 proc., o Registrų centre įregistruotas 55 proc. baigtumas. Pastatytų butų skaičius – 26.
Tačiau įsikišus Užupio ir Paplaujos bendruomenėms, įmonei reikalai pasisuko ne gerąja linkme. Ieškovai kartu su Valstybine teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) teisme ne tik siekė pripažinti statybas neteisėtomis, bet ir prašė taikyti laikinąsias apsaugos priemones – stabdyti statybą bei butų pardavimą.
„Tokiu būdu, teismui pritaikius laikinąsias apsaugos priemones, buvo sustabdytas butų pardavimas. UAB „HQ Development“ šiuo metu negali laiku įvykdyti savo prievolių butų pirkėjams, t.y. sudaryti pagrindinių sutarčių su butų pirkėjais, su kuriais yra sudarytos preliminarios sutartys ir gauti avansai, taip pat sudaryti naujų sutarčių. Dalis pirkėjų ketina nutraukti preliminarias sutartis“, – rašoma 2018 m. sausio 19-os dienos teismo nutartyje. Taip pat įmonė ieškinyje prideda, kad jau vienas žmogus kreipėsi į teismą prašydamas nutraukti sutartį, grąžinti sumokėtą avansą ir sumokėti netesybas.
„HQ Development“ nurodo, kad dėl laiku negautų pajamų, bendrovės finansai sutriko, ji nebegali laiku ir tinkamai įvykdyti prievolių. Šiaulių bankui „HQ Development“ kiek daugiau nei 1,1 mln. eurų paskolą turėjo grąžinti iki 2016 metų pabaigos, tačiau dėl sustabdytų butų pardavimų, įmonė nesurinko pakankamai lėšų, kad įsipareigojimus galėtų įvykdyti.
Siekiant išvengti kreditorių priverstinio skolų išieškojimo, nuspręsta pradėti restruktūrizavimo procedūras. 2017 metų rugsėjo 21 dieną įvykusio susirinkimo metu kreditoriai bylai pritarė.
Įmonė nurodė, kad pareiškimo pateikimo dieną finansinių įsipareigojimų suma sudarė kiek daugiau nei 2,24 mln. eurų, iš kurių beveik 1,58 mln. eurų – pradelsta.
Vietoje svajonių būsto – vaiduoklis
15min nusprendė apsilankyti Zarasų gatvėje stūksančiame daugiabutyje. Sukame link keliuko prie upės. Keliukas neasfaltuotas, o greta jo stovi keli individualūs namai.
Vos tik atvykome, iš vieno namo išėjo vieno jų savininkė. Matyt, norėjo pasiklausti, ko norime. Moteris pasakojo, kad jau senokai vaiduokliu tapusiame name nieko nevyksta, o savininkus paskutinį kartą mačiusi šių metų vasarį.
„Buvo gal vasarį atvykę, anksčiau dažniau atvažiuodavo, bet jau porą metų niekas nevyksta“, – 15min sakė Zarasų gatvės gyventoja.
Anot jos, name buvo apsigyvenę ir benamiai, tačiau, matyt, pabūgę, išsikraustė. Tiesa, kad vienas jų vis dar gyvena name, įsitikinome užėję į pastatą. Pirmame aukšte stovi ne tik lova, bet ir kėdės, įstatytos ir medinės durys.
Kaip teigia pastato statytojai ieškinyje, namo baigtumas siekia 80 proc. Tuo galima įsitikinti ir patiems – jo fasadas beveik baigtas, likę tik keletą nesumontuotų plokščių, sudėti ir langai. Tiesa, balkonai dar nebaigti.
Aplinka aplink daugiabutį ne pati gražiausia ir nekelia noro čia apsigyventi. Tai, kad sklypą kadaise juosė tvora, byloja jos liekanos, kurios akivaizdžiai buvo nuverstos, todėl patekti čia gali bet kas. Sklype mėtosi statybinės medžiagos, auga piktžolės ir medeliai. Greta įvažiavimo į požeminį garažą stovi kemperis be durų, kurių liekanas radome prie namelio. Atrodo, kad automobiliniame namelyje kažkada ilsėdavosi statybininkai, nes viduje dar yra šaldytuvas, matyti stiklainiai.
Ant žemės, greta kemperio žolėse radome ir statybas ženklinančią lentą.
Beje, pats įvažiavimas į požeminį garažą dabar virtęs šiukšlynu – čia galima rasti statybinių medžiagų, medienos bei karutį be ratų.
Labiausiai nustebinęs radinys – greta pastato ant sumontuoto staliuko gulintys dokumentai. Rangos sutartis, sąskaitos faktūros, krovinių važtaraščiai – atviri visiems, kas tik nori pasižiūrėti. Taip pat ant stalo paliktas permirkęs sąsiuvinis, kuriame darbininkai kiekvieną dieną rašė, ką tądien atliko.
Erdvės kepsnių kepimui arba žaidimų aikštelei čia nepalikta, vietoje to – šiukšlės, pradėję augti medeliai ir pernykščiai lapai.
Į patį pastatą patekti irgi nesunku, nes keliose vietose paliktos atviros angos, atidarytos durys. Ant kelių jau savo palikimą palikę asmenys, stiklus išpaišę dažais, nupiešę ir pentagramą.
Akivaizdu, kad kažkas bandė darbuotis objekte – vienur numesti skaitliukai, kitur sienos paruoštos laidų išvedžiojimui. Čia galima rasti ir statybinių medžiagų maišų, atvirai paliktų laidų. Tačiau jau dabar sienos ir grindys net žaliuoja nuo pelėsio, visur šlapia, o daugiabutis „dainuoja“ nuo drėgmės ir lašančio vandens. Viršutiniuose aukštuose susiformavusios balos, o angos apačioje, kurioje greičiausiai turėjo būti lifto šachta, telkšo didelė bala.
Vaizdas pro langus – ne kiekvieno skoniui. Iš šonų langai atsiveria tiesiai į kaimynų kiemus, kur iš individualaus namo išėjęs vyras valo kilimą. Iš kitos pusės – medžiai ir vaizdai į kitų kaimynų kiemą. Gražesni vaizdai – iš viršutinių terasų, iš kur matosi Vilnios upė bei greta esantis kelias.
15min prisiskambino į „HQ Development“, bandė susisiekti su naująją įmonės vadove. Norėjome pasiteirauti, kokius planus įmonė toliau rengia projektui ir kaip ketina išbristi iš skolų.
Registrų centro duomenimis, bendrovei nuo 2018 metų rugpjūčio 3 dienos vadovauja Jelena Richter (ankstesnė pavardė – Ilčenko). Beje, moteris, kaip nurodoma, buvo nekilnojamojo turto pardavimo agentė. 2015 metais, kuomet 15min pirmą kartą aprašė istoriją, ji pažadėjo elektroniniu paštu atsiųsti duomenis apie projekto vystytojus, tačiau taip to ir nepadarė.
Dabar telefonu atsiliepęs neprisistatęs vyras teiravosi, kokiu tikslu skambinama. Jis informavo, kad šiuo metu J.Richter yra išvykusi į užsienį, su ja susisiekti galima bus tik liepos viduryje.
Statybos pripažintos neteisėtomis
15min primena, kad 2017 metų sausio 9 dieną Vilniaus miesto apylinkės teismas pripažino, jog statybos leidimas daugiabučiui išduotas neteisėtai ir įpareigojo jo statytoją „HQ Development“ per pusę metų pertvarkyti dokumentus, kad šie atitiktų reikalavimus, ir gauti naują statybos leidimą.
Leidimą statyti šį daugiabutį Vilniaus miesto savivaldybės administracija išdavė dar 2014 metų balandį, tačiau po metų VTPSI nustatė, jog statybos vyksta nelegaliai ir nurodė per pusmetį jas pašalinti.
VTPSI tikino, kad daugiabučio laikančiosios konstrukcijos ir jų išdėstymas neatitinka statinio projekto: nukrypta nuo projekto, papildomai pastatant 2 aukštus.
Šis projektas sukėlė galvos skausmą ir jo architektui Henrikui Štaudei, kuriam Lietuvos architektų rūmų (LAR) Architektų profesinio atestavimo komisija dėl šiurkščių pažeidimų rengiant statinio projektą panaikino kvalifikacijos atestato galiojimą. Pats architektas tuomet stebėjosi Rūmų sprendimu.
15min žiniomis, architektas šį sprendimą apskundė Aplinkos ministerijai ir klausimas buvo sugrąžintas LAR atestavimo komisijai.
Tikrina apleistus statinius
Vilniaus miesto savivaldybė birželį pranešė, kad Statinių naudojimo priežiūros poskyris vykdys nebaigtos statybos ir neprižiūrimų statinių apžiūros darbus Vilniaus mieste. Patikra bus vykdoma birželio – liepos mėnesiais.
Kaip 15min informavo Vilniaus savivaldybės atstovai, pastatai, kurių statyba neužbaigta Statybos įstatymo nustatyta tvarka ir yra faktiškai nenaudojami – nėra laikomi nekilnojamojo turto mokesčio objektais, t.y. neapmokestinami nekilnojamojo turto mokesčiu.
„Statinių priežiūros poskyris kasmet šį objektą tikrina dėl galimybės įtraukti jį į nekilnojamojo turto, kuriam taikomas 3 proc. nekilnojamojo turto mokesčio tarifas, sąrašą (t.y. apleisto ir neprižiūrimo turto sąrašą), tačiau šio statinio naudojimo faktas nustatytas nebuvo (apmokestinti padidintu tarifu galime tik tą turtą, kuris yra nebaigtas statyti ir naudojamas). Taigi apmokestinti šio statinio padidintu mokesčio tarifu negalime pagal Įstatymą. Statinių priežiūros poskyris informavo, kad objektas bus apžiūrėtas ir šiais metais, jeigu pastatas bus pradėtas naudoti spręsime dėl galimybės taikyti padidintą nekilnojamojo turto mokestį“, – raštu atsakė Vilniaus miesto savivaldybė.