Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento vedėjas Dangyras Žukauskas pasakojo, kad nusiskundimų dėl netinkamai pastatytos kaimynų tvoros ministerija sulaukia, ne pagal reikalavimus pastatytų tvorų atlikdama patikrinimus aptinka ir VTPSI.
Didžiausią dėmesį, anot D.Žukausko, visų pirma reikėtų atkreipti į tai, kur ketinama statyti tvorą. „Būtina žinoti, kad jei tvorą ketinama statyti ant savo sklypo ribos, tai reiškia, kad ji ribosis su gretimu sklypu, būtent todėl pasirinkus tokį kelią visais atvejais reikės gretimo sklypo savininko sutikimo“, – dėstė D.Žukauskas.
Kada būtina derinti?
„Kaip jau minėta, norint statyti tvorą ant sklypo ribos, gretimo sklypo savininko sutikimo reikės bet kokiu atveju, tačiau tai ne vienintelis dalykas, ko gali prireikti norint apsitverti savo teritoriją“, – dėstė Statybos ir būsto departamento vedėjas.
Norint statyti tvorą ant sklypo ribos, gretimo sklypo savininko sutikimo reikės bet kokiu atveju, tačiau tai ne vienintelis dalykas, ko gali prireikti norint apsitverti savo teritoriją, – teigė D.Žukauskas.
Tvoros statybai keliamus reikalavimus nulemia ne vienas kriterijus. Visų pirma, svarbus planuojamos statyti tvoros aukštis – pagal tai nustatoma, kokiai statinių kategorijai ir grupei tvora yra priskirtina. Taip pat atsižvelgiama į žemės sklypo, kuriame tvora statoma, buvimo vietą – ji statoma kaime, mieste, saugomoje ar su kultūros paveldo objektų apsauga susijusioje teritorijoje.
Kreipiamas dėmesys ir į tvoros konstrukcijas su pamatu (cokoliu) ar ne, ant atraminės sienutės ar be jos, o taip pat ir į kiaurymių sudaromą plotą. Dar vienas ne ką mažiau svarbus kriterijus – vieta sklypo ribų atžvilgiu – tvora bus ant sklypo ribos ar prie sklypo ribos, kokiu atstumu jos, prie kurios sklypo ribos pasaulio šalių atžvilgiu – kokia kryptimi metamas tvoros šešėlis.
Norint tverti tvorą, kurios aukštis 1–2 metrai, jokio statybą leidžiančio dokumento nereikia, jeigu ji tveriama prie sklypo ribos (tvoros konstrukcijoms neperžengiant sklypo ribos) ir jei atitinkama toliau nurodytus kriterijus. Pirmasis – tvoros kiaurymių plotas turi sudaryti ne mažiau nei 50 proc. bendro tvoros ploto (įskaitant ir stulpų bei tvoros cokolinės dalies, metančios šešėlį į gretimą sklypą, plotą) – kai statmenai tvoros į gretimą sklypą metamas šešėlis nukreiptas šiaurės kryptimi. Antrasis – tvoros kiaurymių plotas turi būti ne mažesnis nei 25 proc. bendro tvoros ploto (įskaitant ir stulpų bei tvoros cokolinės dalies, metančios šešėlį į gretimą sklypą, plotą) – kai statmenai tvoros į gretimą sklypą (teritoriją) metamas šešėlis nukreiptas rytų ar vakarų kryptimis.
Minėti reikalavimai taikomi, jei tvora statoma arčiau kaip 1 m iki sklypo ribos. Jei tvora neatitinka anksčiau nuroytų sąlygų, privalomi rašytiniai gretimų žemės sklypų savininkų ar valdytojų sutikimai.
Norint statyti 2–5 metrų aukščio tvorą mieste, konservacinio prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje ir jų apsaugos zonose, paviršinių vandens telkinių apsaugos zonose, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje, kultūros paveldo objekto ar kultūros paveldo vietovės apsaugos zonoje, taip pat ir 1–2 m aukščio tvorą kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje ar valstybinėje žemėje jau privaloma gauti rašytinį pritarimą supaprastintam statybos projektui. Dėl tokio statinio statybą leidžiančio dokumento išdavimo reikėtų kreiptis į savivaldybės administraciją. Pabrėžtina, šioms tvoroms taip pat taikomi anksčiau minėti reikalavimai reikalavimai dėl kiaurymių ploto.
Visais atvejais tvoros su cokoliais neturi kliudyti paviršiniam vandeniui nuo gretimo žemės sklypo nutekėti. Jei taip nuitiktų, tvoros statytojui būtina tartis su gretimo žemės sklypo savininku ir, gavus jo sutikimą raštu, įrengti paviršinio vandens nutekėjimo sistemą į lietaus nuotakyną, griovį, drenažą ar rasti kitą abiem savininkams priimtiną sprendimą.
Aplinkos ministerija primena, kad norint statyti tvorą privalu paisyti visų teisės aktuose numatytų reikalavimų. Tveriant sklypą būtina atsižvelgti į kaimynų interesus bei užtikrinti, kad statinys nepažeistų aplinkosauginių reikalavimų bei nepadarytų žalos saugomoms teritorijoms ir kultūros paveldo objektams.
Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija