„Labai dažnai būna, kad padaroma tik formali viešinimo procedūra. Tada visuomenėje kyla pasipiktinimas, nes jie mato užbaigtą projektą“, – praėjusią savaitę Lietuvos architektų rūmų surengtoje diskusijoje sakė M.Pakalnis.
Pasak jo, skubėdami formaliai atlikti procedūras, statytojai su projektais nesupažindina ir savivaldybės architektų.
„Turime tvarką, kad plėtotojai mums projektą parodytų prieš viešinimą. Tačiau pasidarė simptomiška, kad kolegos kelia projektą tiesiai į „Infostatyba“ ir kyla situacija, kad savivaldybės puslapyje projektas paviešintas, o savivaldybė projekto pasiūlymo dar nėra mačiusi“, – teigė M.Pakalnis.
Anot M.Pakalnio, plėtotojai vengia ir pakartotinių projektų svarstymų su visuomene. Dar kartą pristatyti projektą reikia tuomet, jei po savivaldybės ar visuomenės pastabų jame yra daromi esminiai pakeitimai.
Pasak aplinkos viceministro Mariaus Narmonto, ministerija rengia įvairių pakeitimų, kurie turėtų padidinti projektų viešumą ir jų svarstymo skaidrumą: siūloma viešinti visus plėtros planus, informacinėje statybos sistemoje sukurti informavimo apie konkrečią teritoriją funkciją, keisti viešų susirinkimų tvarką.
„Parengtas Statybos įstatymo projektas, kurio mintis, kad reikėtų viešinti praktiškai viską ir tas viešinimas konstruojamas su statybos sistema. (...) Nuo kitų metų turėtų būti „Infostatybos“ atnaujinimai, kad galima bus pažymėti teritoriją ir ten įvykus bet kokiam planavimo, projektavimo veiksmui bus galima gauti pranešimus“, – teigė M.Narmontas.
Anot jo, taip pat siūloma vėl numatyti informacinių stendų prie statybos objektų prievolę, keistųsi viešų susirinkimų tvarka – jie turėtų būti organizuojami savivaldybės patalpose.
„Bandome apibrėžti ir laiką, kada susirinkimas turi vykti. Dabartiniame projekte yra 15 valanda, kad nebūtų taip, kad 10 valandą niekas negali atvažiuoti, o susirinkimas skaitosi įvykęs“, – sakė aplinkos viceministras.
Pasak jo, norima numatyti, kad per susirinkimą turėtų būti rašomas protokolas bei daromas garso įrašas, vėliau – rengiama viešinimo ataskaita.
M.Narmonto teigimu, Statybos įstatymo pakeitimus Vyriausybei ketinama teikti 2020 metais.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, statytojai privalo viešinti dalį planuojamų projektų, priklausomai nuo jų svarbos ir dydžio. Jų rengiami statybos ar rekonstrukcijos projektai skelbiami savivaldybių tinklalapiuose.