LAT ketvirtadienį neskundžiama nutartimi atmetęs „Kos invest“ skundą ir paliko galioti vasarį Vilniaus apygardos teismo priimtą sprendimą, kuriuo iš dalies tenkinus prokurorų skundą, nurodyta nutraukti sklypo nuomos sutartį.
„Sklypas 1994 metais ne aukciono būdu išnuomotas tuometiniam sporto aikštyno savininkui Vilniaus futbolo klubui „Žalgiris“, siekiant sudaryti sąlygas tinkamai eksploatuoti šį inžinerinį statinį. Todėl sklypas turi būti naudojamas būtent tokiai paskirčiai. Nustačius žemės naudojimo paskirtį daugiabučių gyvenamųjų pastatų ir bendrabučių teritorijoms faktiškai buvo sudarytos prielaidos sklypą naudoti pagal kitą paskirtį, negu ta, kuriai jis buvo išnuomotas“, – rašoma LAT nutartyje.
Teismas pabrėžė, kad pagal Žemės įstatymą, pareigos keisti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir būdą Nacionalinė žemės tarnyba neturėjo, o jos teisę tai daryti ribojo nuomos sutartimi nustatyta pagrindinė tikslinė žemės naudojimo paskirtis bei nuomos santykių reglamentavimas.
Dėl prokurorų reikalavimo įpareigoti „Kos Invest“ per šešis mėnesius atlaisvinti sklypą, išardant jame esantį sporto aikštyną, ir toliau turės spręsti Vilniaus miesto apylinkės teismas. Šiame aikštyne yra bendrovei priklausančios lauko teniso, tinklinio, krepšinio aikštelės, futbolo laukas, tvora, aikštynų dangos.
Į prokurorus prašydama ginti viešąjį interesą 2015 metais kreipėsi Vilniaus savivaldybė. Kreipimesi nurodyta, kad minėto sklypo detaliojo plano sprendiniai galėjo būti įgyvendinti neteisėtai. Savivaldybė pažymėjo, jog praėjusios kadencijos sostinės politikai 2014 metais patys palaimino daugiabučių statybą.
Šiemet balandį „Kos invest“ pareiškė svarstanti teisme reikalauti 25 mln. JAV dolerių žalos atlyginimo iš sostinės savivaldybės, jei nebus atnaujinta prokurorų iniciatyva teisme nutraukta valstybinės „Žalgirio“ sporto bazės teritorijos nuomos sutartis. Vilniaus miesto savivaldybei atsiųstas „Kos invest“ atstovų pranešimas sukėlė abejonių, todėl ji kreipėsi į prokuratūrą, prašydama įvertinti, ar pateikti dokumentai nėra fiktyvūs ir ar juo nesiekiama daryti įtakos Lietuvos teismams.
BNS surinkti duomenys rodo, kad nuo 2011 metų planus sklype Žolyno gatvėje kūrė Rusijos verslininkas Konstantinas Draganas, išpirkęs finansinių sunkumų patyrusio futbolo klubo „Žalgiris“ skolas, o galiausiai „Kos invest“ vardu perėmęs sklypą.
Pirmoji valstybinio sklypo nuomos sutartis dėl teritorijos Žolyno g. 27 sudaryta dar 1994 metais su tuometiniu Vilniaus futbolo klubu „Žalgiris“. Tuomet klubą „Žalgiris" kurį laiką valdė verslininkas Vadimas Kastujevas. Jis buvo įkalintas Maskvoje ir klubui 2010-ųjų metų vasarį buvo iškelta bankroto procedūra. Taikos sutartimi 2013 metais futbolo klubo bankrotas nutrauktas vienam iš „Kos invest“ akcininkų K.Draganui pasiūlius paskolinti klubui lėšų skolų apmokėjimui.
Nutraukus bankrotą, veiklos nebevykdančio futbolo klubo „Žalgiris“ pavadinimas pakeistas į „Antakalnio laisvalaikio ir sporto klubą“, netrukus įsteigta „Kos Invest“ ir jai perleistas nekilnojamasis turtas.
Balandį Migracijos departamentas K.Draganui panaikino turėtą laikiną leidimą gyventi Lietuvoje. Rusijos verslininkas teisme siekia, kad leidimas būtų atnaujintas.
Praėjusią liepą „Kos invest“ užsakymu įmonės „Artex studija“ parengtuose projektiniuose pasiūlymuose nurodoma, kad 1,8774 ha ploto sklype planuojama atviro tipo futbolo aikštė su aptarnaujančiais pastatais ir tribūnomis. Teritorijoje taip pat numatyti 6 daugiabučiai.