Aukštesnė namo energinio naudingumo klasė: kodėl verta mokėti daugiau?

Šalies naujų būstų rinka sparčiai juda pirmyn ir taikosi prie naujų reikalavimų – pagal Statybos įstatymą nuo kitų metų statybos darbams leidimai bus išduodami, jei būsimojo naujo pastato energinio naudingumo klasė yra ne žemesnė nei A.
Kotedžų projektas „Karaliaučiaus slėnis“
Kotedžų projektas „Karaliaučiaus slėnis“ / „Citus construction“ nuotrauka

Vieni nekilnojamojo turto vystytojai skuba leidimus B klasei gauti dar šiemet, o kiti žengia žingsniu priekyje ir jau stato ne tik A, bet ir A+ energinės klasės būstus. Šta nekilnojamojo turto vystytojas „Citus construction“ šią savaitę pristatė pabaigtą kotedžų projektą „Karaliaučiaus slėnis“, kuriame įrengti trijų skirtingų energinių klasių – A+, A ir B – būstai. Tai pirmas toks projektas Lietuvoje.

Vieni nekilnojamojo turto vystytojai skuba leidimus B klasei gauti dar šiemet.

Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos pirmininko Remigijaus Simanavičiaus teigimu, A ir aukštesnės energinio naudingumo klasės – ženklus pastatų ir gyvenimo kokybės šuolis, kurį netrukus pajus dar daugiau Lietuvos gyventojų.

„Mažesnės energijos sąnaudos nėra vienintelis aukštesnės energinės klasės pastatų privalumas, kaip galvoja daugelis. Aukštesnės klasės pastatuose jaučiamas gyvenimo kokybės pokytis. Šie pastatai efektyvūs, nes juose dažnai naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai. Vasarą juose vėsiau, o žiemą juose mažesni šildymo poreikiai. Taip pat juose geresnis mikroklimatas – priverstinio vėdinimo sistemos dėka oras yra geresnės kokybės, švaresnis“, – aiškina R. Simanavičius.

Siekiant A ir aukštesnių energinio naudingumo klasių, anot specialisto, veikiama „pliusų“ principu – bazinis B klasės kotedžo projektas praturtinamas papildomais energiją taupančiais sprendimais. Didinamas bendras pastato sandarumas, gerinama sienų ir stogo šilumos izoliacija, pasirenkami efektyvesni šildymo šaltiniai.

„Esminis pokytis, kalbant apie energinį naudingumą, įvyksta tarp B ir A energinio naudingumo klasių pastatų. Jei B klasės name išlaidos šildymui dar sudaro reikšmingą bendrų išlaidų dalį, A klasės name jos jau yra labai menkos. Energijos sąnaudos A energinio naudingumo klasės namuose, lyginant su minimalius reikalavimus atitinkančia B klase, sumažėja beveik 3 kartus“, – sako R. Simanavičius.

Pagal ES direktyvą ir LR Statybos įstatymą nuo 2018 m. kartelė naujoms statyboms pakils dar aukščiau – iki A+, o nuo 2021 m. naujai pradedamų statyti namų energinio naudingumo klasė turėtų būti ne žemesnė kaip A++. Tai reiškia, kad namai turės būti projektuojami taip, kad praktiškai nenaudotų energijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis