Statistikos departamento duomenimis, baltarusiai valdo 1830 NT objektų Lietuvoje, o didžioji jų dalis – 391 – yra Vilniuje. Baltarusijos nekilnojamojo turto agentūros „RealtBay“ analitikas Artiomas Sacharevičius mano, kad būstą Lietuvos sostinėje įsigyja siekiantys investuoti laisvus pinigus.
„Kai kurie valdo verslus abiejose šalyse ir jiems reikia kažkur gyventi. Kiti tiesiog nori investuoti į stabilesnę rinką, ypač dėl to, kad Lietuvos nekilnojamasis turtas stipriai kyla“, – „The EHU Times“ sakė jis.
Menkavertis turtas – siekiant geresnių vizos sąlygų
Taip pat didelę dalį nekilnojamojo turto baltarusiai valdo Šalčininkuose (211) ir Rokiškyje (154). Analitiko iš Baltarusijos nuomone, turtą šiuose regionuose perka tie, kurie tikisi geresnių vizos sąlygų.
„Greičiausiai Šalčininkuose ir kitose Lietuvos dalyse perkamas niekam nereikalingas turtas siekiant gauti geresnes vizos sąlygas“, – įsitikinęs analitikas.
Pagal įstatymus, trečių šalių piliečiams, turintiems nekilnojamojo turto Lietuvoje, suteikiama ilgesnė, iki 6 mėnesių per metus Šengeno viza.
Internete galima rasti nemažai vadinamojo „mirusio“ turto – nebrangaus NT, dažnai prastos būklės. Tačiau parduodant akcentuojama, kad šis turtas padės lengviau gauti vizą.
Pavyzdžiui, nekilnojamojo turto agentūra „BaltEstate“ parduoda namą Anykščiuose už 4,5 tūkst. eurų ir skelbime rašoma, kad „šis turtas yra puikus siekiant gauti Šengeno vizą“. Taip pat kompanija parduoda namą Rokiškyje už 3 tūkst. eurų arba penkių kambarių butą Radviliškyje už 6,9 tūkst. eurų.
Situacija keičiasi
Tačiau „RealtBay“ analitiko duomenimis, pastaraisiais metais tokių sandorių mažėja.
„Prieš 5–7 metus buvo sunkiau gauti vizą, todėl įsigijus nekilnojamojo turto procedūros suprastėdavo. Dabar nebėra tokios problemos, todėl nelieka prasmės turėti turto Lietuvoje“, – tikina A.Sacharevičius.
Statistikos departamento duomenimis, 2015 metais Baltarusijos piliečiai valdė turtą, vertą 28,4 mln. eurų.
„Sandorių Lietuvoje mažėja, nes kainos Lietuvoje didesnės nei Baltarusijoje. Šiuo metu Vilnius yra apie 20 proc. brangesnis nei Minskas, o tai neigiamai veikia potencialius pirkėjus. 2013–2014 metais Minskas buvo brangesnis už Vilnių“, – sako A.Sacharevičius.
Kompanijos „Natalex“, kuri užsiima butų nuoma Lietuvoje, savininkė Natalija Kolegova sakė, kad baltarusiai kuo toliau, tuo labiau domisi įsigyti turtą Lietuvoje, ypač tarp tų, kurie planuoja savo vaikų gyvenimą Europoje ir turi laisvų pinigų. Didžioji dalis perka turtą Lietuvoje, nes neplanuoja daugiau investuoti Baltarusijoje. Be to, jos nuomone, nekilnojamojo turto įsigijimai siekiant gauti vizą praranda populiarumą. Prieš ketverius metus ambasada pradėjo tikrinti tokių paraiškų tvarumą – jei būstas yra kritinės būklės, vizos prašymas gali būti atmestas.