Berlyno hipsteriai leidosi į NT medžioklę

Vienas iš gyvenimo Berlyne, palyginti su Londonu ar Niujorku, privalumų, yra faktas, kad gyventojams nereikėdavo veltis į diskusijas apie nekilnojamojo turto kainas. Mat, praėjus daugiau nei dviem dešimtmečiams po Berlyno sienos griūties, tik apie 15 proc. gyventojų turi nuosavą būstą (Londone – pusė).
Kreuzberg rajonas, Berlynas
Kreuzberg rajonas, Berlynas / 123rf.com
Temos: 1 Berlynas

Ilgą laiką nuomos kainos Berlyne buvo itin žemos, todėl pirkti tiesiog neapsimokėdavo. Tačiau situacija Berlyne keičiasi, rašo „Bloomberg“.

Miesto populiacija išaugo 200 tūkst. iki 3,5 mln. gyventojų nuo 2011 metų, tušti būstai tiesiog išnyko, ir NT pasiūla dabar nespėja vytis paklausos.

Užsienio investuotojai nusprendė, kad Vokietijos NT rinka yra saugi vieta investicijoms su prognozuojamais rezultatais.

NT portalo „Immobilienscout24“ duomenimis, per 12 mėnesių iki rugsėjo savininkų prašoma kaina už butus išaugo 24 proc. Tuo metu nuoma brango 10 proc.

Namai Berlyne vis dar yra pakankamai pigūs, palyginti su kitais miestais. Pernai vidutinė buto kaina Berlyne pirmą kartą viršijo 200 tūkst. eurų – už tiek kai kuriuose Londono mikrorajonuose neįsigysi net parkingo vietos. Pagal NT kainas Vokietijoje Berlynas yra tik 74 vietoje, smarkiai atsilikdamas nuo Miuncheno, Hamburgo ir Frankfurto.

Nors kvadratinio metro kainos mediana tokiuose populiariuose Berlyno rajonuose kaip Mitė, Kreuzbergas per penkerius metus padvigubėjo iki daugiau nei 4 tūkst. eurų.

Ilgą laiką stagnavusios NT kainos veikiausiai augs ir toliau. Darbo vietų Vokietijoje yra daug, ekonomikai sekasi gerai, ir todėl vokiečiai jaučiasi turtingesni. Santaupos šiais laikais grąžos neneša, todėl investicijos į NT tampa patrauklios.

Tačiau yra rizika prarasti realybės pojūtį. NT kainos Berlyne augo kur kas greičiau nei nuomos kainos, o tai reiškia, kad yra riba, ką sau gali leisti vietiniai, o būstų savininkai gali nesulaukti grąžos, kurios tikisi.

Investuotojai turėtų pasverti tam tikras rizikas – agentūros paslaugos, mokesčiai ir kitos išlaidos kartais gali sudaryti iki 10 proc. būsto kainos, ir, jeigu jį parduosi per 10 metų, reikės mokėti pelno mokestį.

Naujų paskolų išdavimas pernai išaugo 22 proc. iki 244 mlrd. eurų, tačiau bankai vis dar yra konservatyvūs.

Ilgainiui Berlynas gali tapti toks pats brangus kaip bet kuri kita sostinė. Žinoma, miestas yra turistų magnetas, tačiau tai nėra finansų centras. Dideli vokiečių darbdaviai dažniausiai yra įsikūrę kituose miestuose, todėl ir daug uždirbančių žmonių skaičius čia yra ribotas. Nors nedarbas mažėja Vokietijoje, Berlyne jis yra vienas didžiausių – 9,2 proc.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai