Būsto ABC. Ar galiu pradėti namo statybą dar negavus statybos leidimo?

Įsigijus sklypą, jį susiprojektavus dažnam norisi kuo greičiau pradėti nuosavo namo statybas. Tačiau statybos leidimo gavimas gali užtrukti. 15min skaitytojai „Būsto ABC“ klausia, ar galima pradėti namo statybas dar negavus statybos leidimo?
Asociatyvi iliustracija
Asociatyvi iliustracija / FNTT nuotr.

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) Ieva Liutkutė aiškino, kad namams, nepriklausomai nuo jų aukščio, ploto ir kitų parametrų visada privaloma gauti statybą leidžiančius dokumentus (SLD). Juos išduoda savivaldybės, kurioje statomas pastatas, administracijos.

„Statyba be galiojančio statybą leidžiančio dokumento, kai jis privalomas, draudžiama“, – patikino ji.

I.Liutkutės teigimu, prieš teikiant savivaldybės administracijai prašymą išduoti statybą leidžiantį dokumentą turi būti parengtas statinio projektas.

  • Jei būtų statomas nesudėtingasis gyvenamasis namas, kurio didžiausias plotas iki 80 kv. m., o didžiausias aukštis 8,5 m, tai tokio gyvenamojo namo statybai rengiamas supaprastintas statybos projektas.
  • Jei statomas didesnių parametrų pastatas nei minėta prieš tai, tuomet turi būti parengtas naujo statinio statybos projektas.

Statinių projektus rengia kvalifikuoti projektuotojai.

„Statybos darbai vykdomi be galiojančio SLD, kai jį turėti privaloma, yra laikomi savavališka statyba, nepriklausomai nuo to, ar statytojas yra pateikęs prašymą ir statinio projektą savivaldybės administracijai dėl SLD gavimo“, – tikina I.Liutkutė.

Kas būtų, jei atvyktų inspektoriai ir būtų nustatyta savavališka statyba? Statybos inspekcijos atstovės teigimu, nustačius, kad namas statomas nelegaliai, būtų surašomas savavališkos statybos aktas ir privalomasis nurodymas pašalinti savavališkos statybos padarinius. Tai reiškia, kad savininkas turėtų nugriauti statinį ir sutvarkyti statybvietę.

Tiesa, asmuo turi teisę teisės aktų nustatyta tvarka įteisinti savavališką statybą.

„Tokiu atveju, kai žemės sklype, kuriame nustatyta savavališka statyba, tokios paskirties naujo statinio statyba yra galima, statytojas turi parengti projektinę dokumentaciją ir, sumokėjęs Statybos įstatymo 1 priede nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti SLD“, – sakė I.Liutkutė.

Be to, ji pažymi, kad įstatymų nustatyta tvarka Inspekcija skiria baudas už savavališkas statybas.

Per 2019 metus VTPSI surašė 319 savavališkos statybos aktų, iš kurių virš 30 savavališkos statybos aktų, kai buvo statomas naujas vieno ar dviejų butų gyvenamasis namas.

Atsakymo nerandate interneto platybėse? Klauskite specialisto! Siųskite savo klausimus el. paštu bustoabc@15min.lt. Atsakymo ieškokite naujame „Verslo“ projekte BŪSTO ABC.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs