Atsakymo nerandate interneto platybėse? Klauskite specialisto! Siųskite savo klausimus el. paštu bustoabc@15min.lt. Atsakymo ieškokite „Verslo“ rubrikoje „Būsto ABC“.
15min „Būsto ABC“ paklausė specialistų, kokiais atvejais reikalingas leidimas? Kada baudą galima užsitraukti?
Vilniaus miesto savivaldybės Statybų leidimų poskyrio vedėja Diana Bulava 15min „Būsto ABC“ aiškino, jog atvejai kada privalomas statybą leidžiantis dokumentas statinio remontui yra nurodyti Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 5 punkte ir statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 3 ir 4 dalių 3.1 ir 3.1 punktuose, t. y. atliekant daugiabučio ar visuomeninės paskirties pastato paprastąjį ir kapitalinį remontą mieste, kai keičiama pastato išvaizda.
„Tai, jeigu nenumatyta keisti pastato išvaizdos ir remonto darbai planuojami tik patalpų viduje, tokiu atveju statybos leidimo nereikia.
Pastato sienų ar kitų konstrukcijų perplanavimą turi įvertinti ekspertas. Tokiu atveju, taip pat reikalingas statinio bendraturčių sutikimas. Statinio bendraturčių sutikimo priėmimo sąlygos ir tvarka numatyti Civiliniame kodekse“, – sakė ji.
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija (VTPSI) aiškino, jog pirmiausia, svarbu žinoti, ar anga naujai įrengiamoms durims atsiras laikančioje ar nelaikančioje daugiabučio gyvenamojo namo (daugiabutis) sienoje. Ar siena laikančioji, ar ne – kompetenciją tai nustatyti turi daugiabučio techninis prižiūrėtojas, projektuotojas arba ekspertizės įmonė.
„Jeigu anga durims turi atsirasti laikančioje sienoje, tai reiškia, jog planuojate atlikti daugiabučio kapitalinį remontą, jeigu nelaikančioje sienoje – planuojate atlikti daugiabučio paprastąjį remontą“, – teigiama VTPSI atsakyme 15min „Būsto ABC“.
VTPSI teigimu, dėl leidimo atlikti daugiabučio (kai jis yra mieste, konservacinės apsaugos prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje), kapitalinį ar paprastąjį remontą, leidimo išdavimo į savivaldybę reikia kreiptis tuo atveju, jeigu dėl remonto pasikeis daugiabučio išvaizda.
Jeigu kapitalinis arba paprastasis remontas atliekamas daugiabučio viduje ir pastato išvaizda nesikeis, dėl leidimo atlikti pastato kapitalinį ar paprastąjį remontą (SLD) kreiptis į savivaldybę nereikia.
Pastato išvaizdos keitimu laikoma: balkonų, lodžijų įstiklinimas, fasado elementų keitimas (keičiant spalvą), matmenis (suskaidymą), naujų elementų įrengimas, esamų angų pastato fasade užtaisymas, šlaitinio stogo dangos keitimas (keičiant spalvą ir (ar) dangos tipą), dažymas (keičiant spalvą), stoglangių įrengimas ant šlaitinio stogo, keitimas (keičiant spalvą, matmenis, suskaidymą), fasadų dangos įrengimas, keitimas (keičiant spalvą ir (ar) dangos tipą), dažymas (keičiant spalvą), įvairios įrangos, inžinerinių sistemų ar konstrukcijų tvirtinimas ant pastato fasado ar šlaitinio stogo, įvairios įrangos, inžinerinių sistemų ar konstrukcijų, iškylančių daugiau kaip 1 m virš pastato plokščiojo stogo parapeto, tvirtinimas ant pastato plokščiojo stogo, Kultūros vertybių registre nurodytų kultūros paveldo statinio vertingųjų savybių keitimas.
Baudą galima užsitraukti tuo atveju, kai paprastasis arba kapitalinis remontas atlikti savavališkai, t. y. be SLD (kai jis yra privalomas) arba turint SLD, bet statybos darbai atlikti ne pagal projektą, pagal kurį išduotas SLD.