Rajonų centruose ir didesniuose miesteliuose dažnas pirkėjas ieško nedidelio būsto – 1–2 kambarių buto, šeimos tradiciškai dairosi didesnio ploto.
„Lyginant su praeitų metų sausio mėnesiu, kai įsivedėme eurą, kainos pakilo apie 12 proc.“, – tikina Šiaulių NT biuro „Žaliauskai“ vadovas Manfredas Žaliauskas.
„Aktyviausia rinka – butai, postūmis buvo, kad jaunos šeimos pradėjo dairytis didesnio ploto būsto: jei 2013–2014 m. paklausiausi buvo 1–2 kambario butai, mažesnio ploto, tai 2015 m. žmonės labiau kreipė dėmesį į didesnio ploto būstus“, – aiškina Alytaus NT agentūros „Miroda“ savininkė Rima Mitkienė.
Registrų centras skaičiuoja, kad didmiesčiuose, išskyrus Vilnių, butai pernai vidutiniškai brango maždaug apie 5 proc. ir vidutinė kvadratinio metro kaina pasiekė 850 eurų, senesnės statybos buvo keliais šimtais mažesnė. Spėjama, kad kainas didino emigrantų noras padėti giminaičiams ir augusios statybos darbų ir medžiagų kainos.
„Vis dar rinkoje vyrauja senos statybos būstas. [...] Priešingai nei ankstesniais metais, pastebime atokesnių regionų norus pirkti naujos statybos gyvenamosios paskirties namus“, – teigia VĮ „Registrų centro“ patarėjas Aidras Petrošius.
Naujų namų ir butų pasiūlos stoką akcentuoja ir brokeriai. Štai Kaune sugrįžo prieškrizinė mada, kai būstas perkamas dar nepradėtas statyti.
„Trūksta labai mažų butų Kaune, tai vienas pagrindinių dalykų. Vieno aukšto maži kotedžai – butai su žeme, yra labai patrauklūs, mes nespėjame statyti, kaip staigiai juos išperka“, – teigia Kauno „Remax Elite Group“ biuro vadovas Darius Morkūnas.
Pirkėjai nesiliauja ieškoję ir galimybių apsigyventi nuosavame name. Senų namų kainos, pasak nekilnojamojo turto agentūrų, pernai didėjo iki dešimtadalio, tik vis dažniau jie įsigyjami rajonų centruose ar greta jų, bet ne soduose.
Lietuvoje pernai atlikta būsto sandorių už 1,27 mlrd. eurų, procentu mažiau, nei 2014 m. Tai – pirmas žingsnis atgal nuo 2009 m., nes iki šiol pardavimai tik augdavo.