Pasak projekto vadovo Algirdo Grumbino, naujo pastato reikia, nes Lietuvos archyvai turi perimti iš ministerijų, Seimo ir kitų valstybinių institucijų dokumentus bei juos saugoti.
„Per ateinančius 10-15 metų dokumentams patalpinti reikės 50 tūkst. tiesinių metrų lentynų – 50 kilometrų. Dokumentai skaičiuojami pagal sudėtus, statmenai pastatytus dokumentus lentynoje ir taip išmatuojamas lentynų ilgis. Pagal dokumentų archyvų įstatymą per 20 metų iš valstybinių institucijų dokumentus turi perimti valstybės archyvai, todėl susidaro labai didelis kiekis dokumentų ir reikalingi papildomi dokumentų lentynų kiekiai“, – 15min sakė jis.
A.Grumbino teigimu, jau dabar Centriniame archyve neužtenka vietos, kad ten būtų sudėti visi dokumentai.
„Yra apie 8-12 kilometrų, kuriuos pagal įstatymą reikia perimti valstybės archyvams, bet jie neturi kur jų sudėti ir kol kas jie laikomi žinybiniuose archyvuose“, – aiškino jis.
Naujajame pastate bus laikoma apie 40 kilometrų popierinių archyvų. Be to, čia planuojama įrengti edukacines, kino filmų peržiūrų sales bei apie 80 vietų skaityklą.
A.Grumbino nuomone, naujojo pastato turėtų užtekti 15-20 metų. Skaičiuojama, kad projektas valstybei turėtų atsieiti 7,9 mln. eurų.
„Finansų ministerijai teiktame investicijų projekte numatytas lėšų poreikis – 7,9 mln. eurų. Tačiau, kai projektuotojai parengs techninį projektą, tada nustatys skaičiuojamąją projekto kainą“, – sakė projekto vadovas.
Šiuo metu objektas projektuojamas, o statybos darbų konkursą planuojama skelbti dar šių metų rudens pabaigoje.
Jei viskas bus gerai, statybos darbai galėtų prasidėti 2019 metų pradžioje, o naujas archyvo pastatas turėtų iškilti per dvejus metus.
Projektiniuose pasiūlymuose, kuriuos Lietuvos centrinio valstybės archyvo užsakymu parengė „Šiltas namas“, rašoma, kad O.Milašiaus gatvėje 5,5 tūkst. kv. m ploto sklype turėtų iškilti 10 aukštų, A+ energinės klasės 6,8 tūkst. kv. m ploto pastatas.
„Kultūros paskirties pastatas (archyvas) projektuojamas šalia esančiǐo archyvo pastatų komplekso (aut. arch. L.Merkinas, S.Šarkinas), taikantis prie užstatymo linijos, aukštingumo, charakteringų tūrio detalių.
Naudojamas trikampio elementas – tai kartu aliuzija į verčiamos, vartomos, atverstos ar užverstos archyvo bylos puslapius, jǐ dinamiškumą ir charakterį. Siekiama, kad archyvas būtų ne tik pastatas – „dėžė – seifas“, bet ir atpažįstamas, savo tipologiją sufleruojantis tūris. Eksterjere ir interjere atsikartojantys bruožai kurs darnią visumą ir unikalų pastato identitetą“, – rašoma projektiniuose pasiūlymuose.
Prie pastato projektuojama 34 vietų automobilių stovėjimo aikštelė.
Pirmame statinio aukšte bus organizuojamas archyvinių dokumentų iškrovimas, dezinfekavimas, paskirstymas ir pristatymas. Taip pat bus įrengtos pastatą aptarnausiančios techninės patalpos, skaitykla, rūbinės, apsaugos ir informacijos punkto patalpa. Taip pat vestibiulis, kuriame bus galimybė eksponuoti objektus.
„Antrajame statinio aukšte numatoma skaitykla, administracijos patalpa. Trečiajame – dešimtajame aukštuose planuojami darbo kabinetai (po du kiekviename aukšte), techninės patalpos ir saugyklos. Pagal preliminarius skaičiavimus numatomose saugyklose tilptų apie 50 000 tiesinių metrų mobilių stelažų lentynų dokumentams“, – nurodoma dokumente.
Taip pat naujasis statinys su esamu Lietuvos centrinio valstybės archyvo pastato bus sujungtas galerija.