„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Daugiabučių administratoriai pikti ant Vilniaus savivaldybės: tai politinis cirkas

Vilniaus daugiabučių administratoriai skelbia apie teisines priemones, kurių imsis dėl, jų teigimu, „politiniu cirku pavirtusio Vilniaus savivaldybės bandymo surengti masines namų administratorių atrankas“. Dėl galimų korupcijos atvejų organizuojant daugiabučių namų administratorių atrankas kreiptasi į Generalinę prokuratūrą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą. Korupcija įtariama Vilniaus savivaldybė.
Sigitas Čirba ir Andrius Iškauskas
Sigitas Čirba ir Andrius Iškauskas / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Sigitas Čirba, Vilniaus miesto daugiabučių namų ir kitų pastatų administratorių asociacijos prezidentas, tvirtina, kad Vilniaus savivaldybė paskelbė apie visuotinę daugiabučių namų administratorių atranką prieš mėnesį, tad pirmas išvadas jau galima daryti. Esą tokio chaoso dar nėra buvę.

Nėra kriterijų ir tvarkos

„Vilniaus savivaldybė nėra nusistačiusi kriterijų, aiškios tvarkos, kaip bus vykdoma atranka. Matome plaukiančius gyventojų skundus, kad ne visi gauna biuletenius, daugiabučių skelbimų lentose net nėra skelbimų, kad vykdoma tokia atranka. Neretai butų savininkai į pašto dėžutes pasižiūri, kai atranka jau būna pasibaigusi – juk šiais laikais ne taip dažnai tos dėžutės tikrinamos“, – spaudos konferencijoje kalbėjo S.Čirba.

Naujus namo administratorius turės pasirinkti visi vilniečiai. Tokiu būdu Vilniaus savivaldybė tikina leisianti lengviau pasikeisti juos tiems gyventojams, kurie dabartinių administratorių darbu nėra patenkinti. O tai, anot S.Čirbos, stebina, juk esą ir dabar galiojo tvarka, leidžianti pasirinkti kitą administratorių.

Jo teigimu, stebina, kad biuleteniai būna įvairūs – vieni antspauduoti, kiti pasirašyti, treti net be parašų, tad neaišku, kuriuos iš jų Vilniaus savivaldybė pripažins kaip galiojančius.

„Biuletenius platina neaiškūs žmonės, kurie nėra atsakingi, ar išplatino reikalingiems žmonėms, ar tam, kam patinka. Juk laiptinių durys yra su kodinėmis spynomis. Gauname signalų, kad biuleteniai sumetami prie durų. Labiausiai nustebino, kad jau sugrįžus į savivaldybę biuleteniams butų savininkai sulaukia skambučių, kodėl jie pasirinko vienokius ar kitokius administratorius, o ne tuos, kuriuos neva reikia“, – kalbėjo S.Čirba.

Proteguoja „Grindą“?

Masinė administratorių atranka nereikalinga nei gyventojams, nei šią veiklą vykdančioms įmonėms, tvirtina S.Čirba.

Anot asociacijos prezidento, neįvykus gyventojų balsavimui, jam neišsirinkus administratoriaus savivaldybė laikosi pozicijos, kad ji paskirs administratorių, o tai bus jų įmonė „Grinda“, kuri, jo teigimu, neturi patirties administruojant daugiabučius, nepaisoma, kad bus pažeista konkurencija.

Andrius Iškauskas, Respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų teisininkas, tvirtina, kad žmonės aktyviai kreipiasi dėl jų teisių pažeidimų: „Gyventojai nesupranta, kodėl nepaisoma jų teisių, kai jie išsirenka administratorių arba pratęsia sutartį su esančiu. Savivaldybė visiškai nepaiso jų nuomonės, padeda jų parašus į stalčių ir sako, kad na, gerbiamieji, mes geriau žinome, kokį administratorių jūs turite išsirinkti. Gyventojai tuo labai piktinasi, nes jie mano, kad yra pažeidžiamos jų teisės. Būsto rūmai tikrai imsis visų veiksmų, kreipsis į teismus siekdami padėti vilniečiams. Mums yra akivaizdu, kad Vilniaus savivaldybės politikai šitą masinį atrankos procesą daro ne tam, kad padėtų vilniečiams, o kad sudarytų galimybę savo įmonei „Grinda“ įeiti į rinką.“

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Daugiabučiai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Daugiabučiai

Advokatas priminė ir Konkurencijos tarybos nuomonę, kad savivaldybės įmonė neturėtų bandyti įeiti į šią rinką, tačiau to esą nepaisoma.

Nukentės smulkieji

Vilniaus miesto savivaldybė vilniečius laiko kvailiais, – sakė A.Iškauskas.

S.Čirbos teigimu, labiausiai šioje situacijoje nukentės smulkieji daugiabučių administratoriai – stambieji tikrai išgyvens, jie samdo naujus darbuotojus, kurie rūpinasi tuo dalyku. Tad jiems šis procesas įtakos iš esmės neturėtų turėti.

Tačiau pagrindinė žinia – kad Vilniaus savivaldybė nori tokiu būdu į rinką išstumti savo įmonę „Grinda“, kuri iki šiol neadministruoja daugiabučių. S.Čirbos žiniomis, „Grinda“ šiuo metu administruoja tik Lazdynų seniūnijos pastatą.

„Vilniaus savivaldybės pozicija tokia: Vilniaus gyventojai yra tiek kvaili, kad negali patys nuspręsti, kas jų būstą gali administruoti ir už juos reikia nuspręsti, įeiti į jų virtuvę ir padaryti pasirinkimą. Ir tie pavyzdžiai, kai net įžūliai skambinama gyventojams, kai jie jau pasirinko, klausiama, kodėl pasirinko būtent tą administratorių, rodo, kad Vilniaus miesto savivaldybė vilniečius laiko kvailiais“, – kalbėjo A.Iškauskas.

„Grinda“ administruos „kraštiniu atveju“

Vilniaus miesto savivaldybė atmeta bet kokius kaltinimus savo įmonės protegavimu. Esą organizuoti administratorių atranką ją įpareigojo teisės aktai, kadangi šių metų gruodžio 31-ąją baigiasi 2013 m. sausio 1 d. terminuotai paskirtų bendro naudojimo administratorių administravimo terminas.

„Grinda“ yra pretendentų teikti administravimo paslaugas teikti sąraše, bet procedūroje, kurią savivaldybė organizuoja, nedalyvauja, – sakė S.Kvederienė.

Anot Vilniaus savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento direktoriaus pavaduotojos Stasės Kvederienės, savivaldybė dėl to kreipėsi į Aplinkos ministeriją išaiškinimo ir gavo atsakymą, kad savivaldybė turi pareigą organizuoti administratorių paskyrimą, net jeigu gyventojai į juos nesikreips. „Tad savivaldybė turi vykdyti įstatyminę prievolę“, – užtikrino ji.

Tačiau S.Kvederienė tvirtina, kad procesas niekaip nėra susijęs su savivaldybės įmone „Grinda“ – šios bendrovės valdyba nusprendė, kad „Grinda“ aktyviai administravimo procese nedalyvaus.

„Jeigu pasižiūrėtumėte į gyventojams teikiamus balsavimo raštu biuletenius, tame sąraše „Grindos“ nėra. Nes „Grindos“ valdyba tiesiog priėmė sprendimą, kad įvertinusi visas bendrovės veiklos sritis ir koncentruodama bendrovės veiklą į tų paslaugų teikimą, kurios labiausiai reikalingos miesto gyventojams ir kurių negali vykdyti kiti rinkos dalyviai, aktyviai nedalyvauti administravimo veikloje, – aiškino S.Kvederienė. – UAB „Grinda“ yra pretendentų teikti administravimo paslaugas teikti sąraše, bet procedūroje, kurią savivaldybė organizuoja, nedalyvauja.“

Tad, anot S.Kvederienės, „Grinda“ administruos daugiabutį tik tuo atveju, jeigu gyventojai per kelis balsavimus nepasirinks administratoriaus, o savivaldybė, pasiūliusi biuletenyje įrašytoms įmonėms pagal jų įkainius, patirtį, pasiruošimą vykdyti veiklą to imtis, sulauks iš visų neigiamo atsakymo. „Kraštiniu atveju“, labai geras žodis. Tais atvejais, kai tikrai niekas nenorės administruoti“, – užtikrino S.Kvederienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“