Dėl stringančių sostinės baseinų projektų statytojai kaltina savivaldybę

Dviejų sostinės baseinų statytojai sako, kad dėl savivaldybės ir jos valdomos „Vilniaus vystymo kompanijos“ klaidų Lazdynų projektas gali vėluoti mažiausiai metus, o tinkamai organizuojant darbus, baseinas Fabijoniškėse galėjo būti atidarytas dar vasarą.
Statomas Lazdynų baseinas
Statomas Lazdynų baseinas / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Projektus su partneriais vykdančios įmonės „Irdaiva“ direktorius Vitas Lopinys BNS tvirtina, kad dar vasarą pastatytas Fabijoniškių baseinas neatidaromas neužbaigus įrengti antrojo aukšto. Dėl to įmonė teigia įspėjusi savivaldybę beveik prieš metus.

Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis žada, jog mažasis baseinas užbaigus darbus bus atidarytas jau netrukus – anot jo, juda ir olimpinio baseino Lazdynuose statybos.

„Situacija tokia, kad kol kas negalime vykdyti statybų visu pajėgumu. Prieš metus rugsėjį iškilo techninių problemų, kad stogo konstrukcijos pagal projektą, kuriuo remiantis buvo daromas pirkimas, nelaikė apkrovų ir galėjo stogas įgriūti. Klausimą kėlėme pernai rugsėjį ir iki šio rugpjūčio nebuvo padaromi sutarties pakeitimai“, – BNS apie sustojusias Lazdynų baseino statybas kalbėjo V.Lopinys.

Anot jo, rugpjūčio viduryje bendrovė gavo pakeistą sutartį – ja savivaldybė įsipareigojo iki vasaros pabaigos pateikti paties projekto techninės dokumentacijos pakeitimą.

„Šiandien yra lapkričio vidurys, dokumentacijos neturime“, – BNS patikino jis.

Baseiną kartu su „Irdaiva“ satato bendrovės „Axis Power“ „Mitnija“, „HCS Baltija“, „Montuotojas“, architektūrinį projektą rengė „Infes“, „Slangen+Koenis International B.V.“, „Cloud Architektai“ ir „Sweco Lietuva“.

„Irdaivos“ vadovas tikina, kad daugiau nei metus užsitęsus procedūroms, bendrovė patiria nuostolių dėl įrangos prastovų. Pradžioje planuota, kad baseinas bus baigtas 2019-ųjų pradžioje, iškilus diskusijoms, vasarą svarstyta, kad pabaigtuvės nusikels į kitų metų rudenį. Jis neatmeta, kad įmonė svarstys galimybę kreiptis dėl nuostolių atlyginimo.

„Kai pasirašinėjome sutarties pakeitimą, planavome, kad darbus galėsime pabaigti 2019-ųjų spalį. Dabar matome, kad gali būti kitų metų pabaiga, bet jei vėluos dokumentiniai dalykai, tai toliau viskas tęsis“, – svarstė V.Lopinys.

„Išeina metai“, – tvirtino įmonės vadovas, paklaustas, kiek gali vėluoti baseino atidarymo terminas.

P.Poderskis: sprendimai perduoti statytojams

Tuo metu Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis tikina, kad pakeitimai dėl stogo konstrukcijų „yra parengti ir atiduoti rangovui“, nors patys statytojai tvirtina priešingai. Jis sako, kad bendrovės perspėjimai dėl galimų konstrukcinių problemų gauti prieš 9 mėnesius, tačiau tai „dar nereiškia, kad jie blogi ir kad juos reikia keisti“.

„Galima elgtis įvairiai – tiek valdytojui, tiek rangovui prisiimant riziką, tačiau iš viešojo sektoriaus pusės mums svarbu žinoti ar tikrai pakeitimai būtini, reikalingi, nes tai bet kuriuo atveju susiję su projekto keitimu, kuris kainuoja ir užtrunka“, – aiškino P.Poderskis.

BNS turimi dokumentai rodo, kad susirašinėjime su savivaldybe statytojai įspėja, jog nepakeitus stogo konstrukcijų sprendinių, tai „neišvengiamai ir neabejotinai sukels ypatingo statinio – olimpinio baseino griūtį su aukomis“.

P.Poderskis sako, kad techninis projektas buvo taisomas pagal „Irdaivos“ pasiūlytą darbo projektą, „todėl galutiniam sprendimui įtakos turėjo ir rangovo rengiamo darbo projekto tempai“.

Luko Balandžio / 15min nuotr./ Povilas Poderskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./ Povilas Poderskis

„Bet kuriuo atveju, galime pasidžiaugti, kad techninės problemos yra išspręstos, statybos juda. Taip pat jau finalizuojama ir baseino operatoriaus koncesija, kurią planuojame paskelbti šių metų gruodžio mėnesį“, – BNS sakė Vilniaus administracijos vadovas.

Vanduo įpiltas, bet baseinas neatidarytas

Pagal pirminius planus, baseinas Fabijoniškėse su 25 metrų takeliais turėjo būti baigtas dar balandį, tačiau lapkričio viduryje dar įrenginėjamas pastato antrasis aukštas. Sostinės savivaldybės vadovai rugsėjo pabaigoje tvirtino, kad baseine jau yra prileistas vanduo, tačiau vilniečiai čia dar negali lankytis dėl įstrigusių biurokratinių procedūrų su valstybinėmis institucijomis – jos nesutinka pastato pripažinti tinkamu naudoti, kol neįrengta vėdinimo ir kondicionavimo sistema.

Pastatą taip pat statė „Irdaiva“, su bendrove „Statybų kodas“ – įskaitant papildomus darbus, statybos savivaldybei atsiėjo apie 3,2 mln. eurų. Tačiau tai – ne pabaiga. V.Lopinys tvirtina, kad antrojo aukšto įrengimas, taip pat pastato statybų užbaigimo procedūros nebuvo įtrauktos į konkurse numatytų darbų apimtį, tad likusių patalpų įrengimu VVK rūpinsis pati.

„Iš mūsų buvo nupirkta didžioji dalis darbų, bet ne viso pastato įrengimas. Savo darbus atlikome laiku, pastato pridavimu rūpinasi savivaldybė. Darbus baigėme vasaros pradžioje, pagrindiniai darbai buvo baigti jau pavasarį. Buvome atkreipę dėmesį į tam tikrus momentus, kad būtų pasiruošta ir kad greitesnis procesas būtų“, – teigė V.Lopinys.

Jis sako, kad apie gresiančias problemas savivaldybė buvo įspėta.

„Mes dar pernai metų pabaigoje apie tai buvome užsiminę, kadangi ne pirmus metus dirbame rinkoje, žinome niuansus pridavimo procedūrų, kadangi neįrengus pastato, nelabai įmanoma ir priduoti“, – kalbėjo „Irdaivos“ vadovas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus miesto savivaldybė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus miesto savivaldybė

Savivaldybė kaltina Vilniaus vystymo kompaniją

P.Poderskis sako, kad į statytojų perspėjimus buvo reaguojama, tačiau su užduotimis nesusitvarkė projektą prižiūrinti Vilniaus vystymo kompanija.

„Lūkestis buvo priduoti pirmą pastato aukštą – baseiną (nes baseinų trūksta) ir vėliau, poreikiui esant, užsibaigti sporto salę (sporto salių netrūksta). Tačiau paaiškėjo, kad baseino priduoti negalime be sporto salės. Tai vertiname kaip projekto valdytojo, Vilniaus vystymo kompanijos, klaidą“, – tvirtino P.Poderskis.

Jis žada, kad Fabijoniškių baseino vėdinimo įranga bus pradėta montuoti kitą savaitę.

„Ją sumontavus pastatą turėtume pilnai priduoti institucijomis, o tuomet ir atidaryti baseiną vilniečiams“, – žadėjo jis.

Keblumų įgyvendinant valstybinius projektus „Irdaivai“ yra kilę ir anksčiau. Turto bankas 2017-aisiais nutraukė derybas su potencialia Vilniaus sporto rūmų rekonstrukcijos laimėtoja „Irdaiva“. Tai padaryta Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai (FNTT) pranešus, kad buvęs Turto banko darbuotojas, vienas viešojo pirkimo komisijos narių Tomas Lukoševičius, tuo pat metu dirbo ir „Irdaivoje“.

FNTT tuomet „Irdaivai“ pareiškė įtarimus dėl galimo sukčiavimo ir dokumentų klastojimo. Tarnyba skelbė tirianti ES lėšomis vykdytus projektus Respublikinėje Kauno ligoninėje, Palangos šilumos tinkluose, tyrime taip pat figūravo sporto rūmų rekonstrukcija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai