Netoli „Siemens“ arenos kuriasi visai nauja gyvenvietė – vilniečiai jau išpirko „Loft Town“ ir „Ozo parko“ butus, vasarą raktus gaus ir „Ozo namų“ pirkėjai, o iki metų pabaigos visai šalia turėtų iškilti „Studio tower“ – 22-35 kvadratinių metų butų bokštas su terasa ant stogo ir balkonu kiekviename bute.
Senamiestį šio Ozo kvartalo gyventojai automobiliu gali pasiekti per 10 minučių, be to, aplinkui gausu viešojo transporto stotelių. Visų vystomų projektų butų kainos yra panašios.
„Studio tower“ butus parduoda už maždaug 1750 eurų už kvadratinį metrą, „Ozo parkas“ – 1680 eur/kv.m., „Ozo namai“ – nuo 1600 eur/kv.m., „Loft town“ – 1715 eur/kv.m.
Nemėgstantieji Žirmūnų ir jo apylinkių gali dairytis ir į kitą centro pakraštį – Naujamiestį ar Žvėryną. Naujamiestyje gali rasti šiek tiek pigesnių butų. Pavyzdžiui, „Radio lofts“ būsto kvadratinio metro kaina prasideda nuo 1360 eurų, „Amber city“ kvadratinio metro kaina – nuo 1320 eurų.
Nauji namai panašia kaina dygsta ir Žvėryne – „Žvėryno loftų“ kvadratinio metro kaina prasideda nuo 1300 eurų, „Elnių 20” daugiabučio – nuo 1600 eurų.
„Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis 15min.lt sakė, kad rinka šiuo metu yra subalansuota – tai reiškia, kad neišloš daug nei seno, nei naujo buto pirkėjas, nes rinkoje nėra nei nuvertintų, nei pervertintų butų.
Senų perkama daugiau
Įmonės „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis sakė, kad naujų butų yra perkama maždaug penkiskart mažiau nei senų.
„Matyt viena iš pagrindinių priežasčių yra ta, kad senas būstas yra šiek tiek pigesnis. Jį galbūt paprasčiau įsigyti. Rinkoje nuolat daugėja norinčių įsigyti naują būstą“, – pasakojo A.Avulis.
Pasak jo, prieš penkerius metus naujo būsto pirkėjų buvo gerokai mažiau, o dabar žmonės linkę galvoti, kaip reikės būstą parduoti po kažkiek metų, jeigu jis jau dabar yra tik patenkinamos būklės.
„Jeigu žmogus dabar nusipirko seną būstą truputį pigiau ir po 10 metų jo šeima padidės ar sumažės ir būstą reikės parduoti, tai seną būstą, akivaizdu, kuris jau dabar nelabai geros būklės, reikės arba parduoti pigiai, arba reikės daug investuoti, kad norėtum ir galėtum jį parduoti.
Akivaizdu, kad naujas būstas turi pranašumą ir daugelis žmonių norėtų jį įsigyti, bet dėl kainų skirtumo kartais renkasi ir tą seną“, – kalbėjo A.Avulis.
Jeigu tam tikras daiktas yra brangesnis, tai, matyt, dėl tam tikrų priežasčių ir verta daugiau mokėti – arba dėl vietos, arba dėl statybos kokybės, – sakė S.Vagonis.
Tačiau pergudrauti rinkos beveik neįmanoma. Pasak S.Vagonio, dabar nekilnojamojo turto kokybė beveik visada atitinka ir kainą.
Subalansuota rinka
„Jeigu tam tikras daiktas yra brangesnis, tai, matyt, dėl tam tikrų priežasčių ir verta daugiau mokėti – arba dėl vietos, arba dėl statybos kokybės. Ozo kvartale, pavyzdžiui, butai kainuoja šiek tiek daugiau, nes yra arčiau centro, yra pakankamai išvystyta žalioji zona“, – pasakojo S.Vagonis.
Naujų butų dalis bendroje butų sandorių statistikoje Vilniuje 2013 metais sudarė 25 proc., 2014 m. – 32 proc.
„Šie skaičiai apima tik pirminės rinkos duomenis, t.y. tik butus, pirktus tiesiai iš statytojų. Vadinamosios antrinės rinkos dydžio tiksliai šiuo metu išmatuoti negalime. Bet vertinant apytiksliai, panašu, kad sudėjus pirminėje rinkoje parduotus naujus butus ir butus, kurių amžius ne didesnis nei 10 metų, šis skaičius siektų iki 50 proc. visos Vilniaus būsto rinkos“, – sakė S.Vagonis.
Vadinasi, daugiau nei pusė nuperkamų butų vis dar yra senos statybos namuose.
„Kadangi ir vienos statybos, ir kitos būstai yra perkami, tai negalima sakyti, kad kažkas išlošia pirkdamas senos arba naujos statybos būstą. Būsto savybės atsispindi kainoje. Jeigu nauji būstai būtų per brangūs, palyginti su sena statyba, jų niekas ir nepirktų. Rinkoje šiuo metu yra nedaug butų, kurie būtų neįvertinti, arba kurie būtų pervertinti“, – pasakojo S.Vagonis.
Pasak jo, statybos Vilniuje pasiekė ikikrizinius laikus. Pernai buvo nupirkta tiek naujų butų, kiek jų ir buvo pastatyta. Tačiau S.Vagonis abejoja, kad ir šiemet visi nauji butai bus išgraibstyti.
Perversmo rinkoje nelaukia
„Statybos yra įsibėgėjusios ir jų tempai yra aukščiausi nuo pat prasidėjusios krizės laikų – dabartiniai tempai neprilygsta tik tiems tempams, kurie buvo fiksuojami 2006-2008 metais, kai buvo didysis rinkos pakilimas“, – pasakojo S.Vagonis.
Pasak jo, šiemet turėtų būti pastatyta apie 3,5 tūkst. butų, kai pernai jų pastatyta 2863, o 2013 metais – 1360.
Šiemet turėtų būti pastatyta apie 3,5 tūkst. butų, kai pernai jų pastatyta 2863, o 2013 metais – 1360.
„Statybos yra labai aktyvios. Pernai rinka buvo subalansuota – kiek buvo pastatyta būsto, panašiai jo buvo ir nupirkta. Šiemet statybos nesulėtėjo, o tik įgavo pagreitį, tačiau pirkimo tempai šiemet yra neaiškūs. Nežinia, ar šiemet nupirktų butų kiekis prilygs 2014 metams“, – sakė S.Vagonis.
Jo nuomone, šiemet naujų butų bus nupirkta mažiau, nei pastatyta.
„Gali būti nupirkta šiek tiek mažiau – gali būti panašu į 2013 metų statistiką. Bet jei bus nupirkta tiek, kiek buvo nupirkta tada, tai perversmo rinkoje nebus. Neparduotų butų skaičius išaugs, bet nebus toks tragiškas, kad galima būtų kalbėti apie tuščius namus“, – sakė S.Vagonis.