Paraiškas paramai gauti gali teikti daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, savivaldybės energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai, šilumą tiekiančios įmonės bei kiti asmenys, įgalioti daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų. Remiantis naujo kvietimo sąlygomis, šilumos tiekėjas gali būti ne tik pareiškėju, bet ir paramos gavėju, jeigu jam nuosavybės teise priklauso šilumos punktas.
„Ši priemonė – puiki galimybė sutaupyti tiek gyventojui, tiek visai šaliai. Ekspertų teigimu, atnaujinus seną šilumos punktą, energijos sąnaudos sumažėja apie 15 proc., o kartu įgyvendinant kitas šiame kvietime numatytas priemones, sutaupytos skaičiuojamosios energijos sąnaudos gali siekti ir 25 proc. Tad gyventojai, suskubę pasinaudoti valstybės parama ir atnaujinti šilumos punktą, jau ateinantį šildymo sezoną galės džiaugtis mažesnėmis sąskaitomis už šildymą, o valstybė – mažesnėmis energijos sąnaudomis“, – tvirtina Aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Ką reikia žinoti?
Gyventojai, siekiantys gauti valstybės paramą pagal šį kvietimą, privalo pakeisti elevatorinį šilumos punktą į naują automatizuotą arba įrengti atskirą šilumos punktą daugiabutyje bei subalansuoti šildymo sistemą.
Valstybės parama taip pat bus skiriama ir tokioms priemonėms kaip radiatorių keitimas, termostatinių ventilių įrengimas, vamzdynų keitimas, individualių šilumos apskaitos prietaisų ar šilumos daliklių sistemos įrengimas, išmaniosios apskaitos, įgalinčios vienalaikį rodmenų nuskaitymą iš daliklių ir karšto vandens skaitiklių butuose, diegimas ir kt.
Parama gyventojams gali siekti iki 80 proc., o jeigu paramos gavėjas yra šilumos tiekėjas, priklausomai nuo įmonės dydžio, jis gali pretenduoti į 45-65 proc. siekiančią paramą. Paraiškų APVA laukia iki 2023 m. liepos 27 d., tačiau galimas ir kvietimo stabdymas, jeigu skirtos lėšos baigsis anksčiau.
APVA primena, jog kvietimas teikti paraiškas šiai priemonei turėtų būti aktualus tiems gyventojams, kurie dar nesiryžta įgyvendinti kompleksinės renovacijos priemonių, tačiau nėra patenkinti oro temperatūra bute šaltuoju metų laiku, jaučia poreikį atnaujinti savo daugiabutį ir turėti geresnes gyvenimo sąlygas.
Daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui skirta priemonė yra finansuojama iš Klimato kaitos programos lėšų – iš viso skirta 4 mln. eurų. Programą inicijuoja Aplinkos ministerija kartu su Energetikos ministerija.
Daugiau informacijos apie kvietimą: https://apvis.apva.lt/