Kada didžiausias „darbymetis“ ilgapirščiams?
Remiantis Informatikos ir ryšių departamento parengtu Nusikalstamų veikų žemėlapiu, Vilniuje nuo šių metų pradžios iki liepos pabaigos užregistruotos net 527 vagystės iš gyvenamųjų patalpų. Pernai, tuo pačiu laikotarpiu užfiksuota dar daugiau – 587 vagystės, iš jų net 306 padarytos per vasarą. Pernai rudenį vagysčių iš sostinės gyvenamųjų namų skaičius siekė tiek pat, kiek ir vasarą.
Kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose situacija panaši. Kaune per šiuos metus iki liepos pabaigos užfiksuotos 398 vagystės iš gyvenamųjų namų, o šią vasarą, kuri dar nesibaigė – 86 vagystės iš būstų. Pernai rudenį Kaune užregistruoti net 269 namų apiplėšimai. Klaipėdoje per šiuos metus užregistruotos 183 vagystės iš namų, o pernai rudenį – 122.
Iš pateiktų skaičių matyti, kad rudenį vagys nenurimsta. Augantį nusikaltimų skaičių gali sustabdyti tik budrūs gyventojai, žinantys, kokių apsaugos priemonių reikia imtis.
Skaudi pamoka privertė griebtis veiksmų
Deja, tik įvykus nelaimei suprantame, kaip nesaugu palikti namus be priežiūros.
„Grįžau su vaikais po atostogų Nidoje ir pamačiau sulaužytą durų rankeną. Supratau, kad į mano butą bandė įsilaužti. Klausiau kaimynų, ar jie pastebėjo ką nors įtartino, bet jie taip pat nebuvo namie. Baisu net pagalvoti, kokius namus galėjau rasti grįžusi. Bijodama, kad tai nepasikartotų, iškart užsisakiau būsto apsaugos paslaugą“, – savo patirtimi dalijosi vardo viešinti nepanorusi kaunietė.
„Paprastai gyventojai kreipiasi į mus ir užsisako būsto apsaugos paslaugą, kai jau nukenčia nuo vagių. Iki to laiko jie mano, kad gyvena saugiai“, – teigia saugos tarnybos „Mano sauga“ tarnybos vadovas Arūnas Lobanovas.
Saugos tarnybos darbuotojai pastebi net ir tokius atvejus, kai per žiūronus nužiūrimas durų kodas, namuose esančio seifo vieta ir jo kodas, o tada vagystė padaroma per minutę.
Name įrengta apsaugos sistema ir signalizacija ne tik išgąsdins vagis, bet ir perspės kaimynus apie tykantį pavojų. Apsaugos sistema reaguoja į visus pavojaus signalus ir perduoda informaciją saugos tarnyboms, kurios savo ruožtu operatyviai reaguoja į kiekvieną iškvietimą. Pastebėję įrengtas kameras ar signalizaciją name, vagys keičia savo planus ir renkasi tuos namus, kurie nėra apsaugoti.