Kai 2018 m. Vyriausybė paskelbė, kad rems jaunų šeimų pirmo būsto įsigijimą regionuose, tauragiškių Tomo ir Kristinos pora apsidžiaugė. Ką tik susikūrusi šeima kaip tik ėmėsi dairytis pirmojo būsto Tauragėje.
Laukė ne vienoje eilėje
„Nusižiūrėjome butą statomame daugiabutyje, sutarėme dėl būsto įsigijimo, pervedėme rankpinigius, susiplanavome savo finansus“, – vardijo Tomas pirmuosius rūpesčius, kurie kėlė tik džiaugsmą.
Tiesa, pradžioje eilė paramai gauti buvo nemaža, tačiau praėjus pusmečiui pora sulaukė savo meto. „Tada sužinojome, kad būsto negalime pirkti, kol nebus priduotas 100 procentų. Tada buvo priduota, berods, 99 proc. Eilės paramai gauti jau nebuvo, tai tiesiog laukėme, kol priduos namą 100 proc.“, – pasakojo tauragiškis.
Galiausiai statytojai namą pridavė 2020 metų kovą. Tauragiškių pora nuskubėjo į savivaldybę dėl paramos. „Ten sužinojome, kad parama Tauragėje jau nebeteikiama. Labai nuliūdome, turėjome perplanuoti visus finansus ir įsigyti būstą be paramos“, – pasakojo tauragiškis.
Dalį Tauragės išbraukė iš sąrašo
Valstybė buvo pakeitusi finansavimo tvarką, todėl didžioji dalis Tauragės kurį laiką tikrai buvo išbraukta iš sąrašo miestų, kurių gyventojams gali priklausyti parama įsigyjant pirmąjį būstą.
Taip atsitiko todėl, kad Registrų centras šių metų sausį paskelbė naujas nekilnojamojo turto vertes vietovėse. Patvirtinus nekilnojamojo turto normatyvines vertes 2020 metams, buvo patikslintas vietovių, kurios nuo 2020 m. sausio 1 d. nepatenka į regiono sąvoką, sąrašą. Tai pranešė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Naujos regionui nepriskiriamos vietovės tapo Gargždai, didžioji Tauragės miesto dalis, o taip pat visas Utenos miestas.
Taigi šiose vietose gyvenančios jaunos šeimos negalėjo pretenduoti į paramą įsigyjant būstą. Apie tai rašė ir 15min.
Gera žinia atėjo per vėlai
Tauragiškių Tomo ir Kristinos šeimoje šiais metais gimė kūdikis. Šalia šios džiugios žinios paaiškėjo, kad Tauragė vėl pateko į sąrašą rajonų, kurių gyventojams parama pirmam būstui jau priklauso.
Taip atsitiko Seimui birželį palengvinus sąlygas jaunoms šeimoms su valstybės subsidija įsigyti pirmąjį būstą. Seimas leido paramą skirti ir tada, jei įsigyjamo turto vertė neviršys nustatytos normos daugiau negu 20 proc.
Iki tol valstybė subsidijavo būstą miestuose ar miesteliuose, kur kvadratinio metro normatyvinė vertė yra bent 65 proc. mažesnė už nustatytą didžiausią kvadratinio metro vertę visoje Lietuvoje – šiemet ši suma siekia 1465 eurus, o maksimali normatyvinė vertė – 512,75 euro.
Negali gauti paramos, nes jau įsigijo
„Vėl apsidžiaugėme, juo labiau, kad prieš dvi savaites susilaukėme kūdikio. Parama būstui būtų pravertusi, tačiau vėl atsitrenkėme į sieną – mus informavo, kad būstą jau esame įsigiję, todėl ta parama mums nepriklauso. Atgaline data nieko negalime padaryti, nepaisant to, kad valdžia kaitaliojo savo nuomonę“, – apgailestavo Tomas.
Pasak jo, draugų tarpe atsirado dar dvi tokios šeimos, kurios taip pat liko nieko nepešusios. „Įsivaizduokite, kiek yra tokių šeimų mažuosiuose miestuose, kurie buvo patekę į sąrašus, tačiau vėliau buvo išbraukti. Toks elgesys neskatina jaunų žmonių likti regionuose“, – kalbėjo Tomas.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija anksčiau informavo, kad parama būstui neteikiama atgaline tvarka, taigi tiems, kurie įsigijo butus anksčiau, parama nepriklauso.
Šių metu vasario mėnesį paramos būstui įsigyti Tauragės rajone laukė 146 asmenys, patenkantys į jaunų šeimų apibrėžimą.
Prognozuoja, kad norinčių mažės
Jaunų šeimų subsidijoms šiemet numatyta 10 mln. eurų. Prognozuoja, kad 2020 metais su valstybės parama pirmuosius būstus norės įsigyti 800–900 jaunų šeimų, o vėliau besikreipiančiųjų mažės iki 500–600, o subsidijoms jiems reikės 6–8 mln. eurų per metus.
Paskola suteikiama butui ar namui šalies regione įsigyti, taip pat namo statyboms. Dėl paramos gali kreiptis asmenys, niekada neturėjusi nuosavo būsto jauna šeima – sutuoktiniai arba vaiką vienas auginantis tėvas ar mama iki 35 metų.
Būsto kredito suma, pagal kurią apskaičiuojama subsidija, negali būti didesnė kaip 87 tūkst. eurų. Vaikų neturinčioms šeimoms numatyta 15 proc., vieną vaiką auginančioms – 20 proc., du vaikus – 25 proc., auginančioms tris ir daugiau vaikų – 30 proc. būsto kredito sumos subsidija.