Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Įtampa su investuotojais: 3 vystytojai bando stabdyti Vilniaus bendrojo plano tvirtinimą

Kyla grėsmė greitu metu nepatvirtinti nuo 2016-ųjų vidurio rengiamo Vilniaus bendrojo plano, žurnalistams penktadienį tvirtino sostinės meras Remigijus Šimašius. Anot jo, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) yra gavusi tris skundus iš nekilnojamojo turto plėtotojų, kurie bando pristabdyti dokumento įsigaliojimą. Manoma, kad dėl to daugiau NT vystytojų gali mėginti gauti statybos leidimus pagal dabar galiojančią tvarką.
Vaizdas iš Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčios varpinės
Vaizdas iš Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčios varpinės / Valdo Kopūsto / 15min nuotr.

R.Šimašius penktadienį Vilniaus miesto savivaldybėje susirinkusiems žurnalistams sakė, kad šiuo metu bendrasis planas yra sudarytas ir išduodant statybos leidimą į jį kreipiamas dėmesys. Tačiau formaliai dar vis galioja senasis miesto planavimo dokumentas ir tai kuria įtampą tarp investuotojų bei savivaldybės.

„Turime problemą, kuomet ateina vystytojai ir jeigu pagal senąjį bendrąjį planą buvo galima daryti, o pagal naują ne, tuomet, kaip traktuoti? Čia reali problema ir esame priėmę, įteisinę, kad vis dėlto reikia atkreipti dėmesį į bendrojo plano projektą. Kitaip tariant, yra statytojų, kurie labai to nenori. Prieš pusę metų būtume leidę procesui važiuoti laisvai, dabar taip nėra“, – tvirtino R.Šimašius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

Anot jo, rinkoje tai kelia įtampą, nes bandoma spėti pasitvirtinti dokumentus pagal dabar galiojančią tvarką. Dėl to, pasak R.Šimašiaus, tie NT vystytojai, kurie dėl pokyčių nukentės (bus nustatytas mažesnis plėtros intensyvumas, aukštingumas ir pan.), nori užvilkinti naujo dokumento priėmimą. Pagal naują reglamentą, beveik visame mieste mažėja užstatymo intensyvumas, išskyrus centro.

„Daugeliui vystytojų yra priimtinas naujasis bendrasis planas, bet ne visiems. Iš esmės turime tris įdomius skundus, kurie adresuoti VTPSI“, – sakė miesto meras.

R.Šimašiaus teigimu, kitą savaitę, pirmadienį arba antradienį, sueina terminas, kuomet VTPSI turi pasakyti – pritaria Vilniaus bendrajam planui ar ne. Miesto meras mano, kad ši institucija nepritars dokumentui, nes yra gauti trys skundai, ginčijantys bendrojo plano rengimo procesą. Anksčiau skelbta, kad naujasis sostinės bendrasis planas bus patvirtintas šių metų gruodį.

Anot miesto vyr. architekto Mindaugo Pakalnio, pirmu atveju, šalia Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos, vystytojas nori statyti aukštesnį pastatą nei leidžiama. Antru – plėtotojas nori įrengti kūrybines dirbtuves ir parduoti patalpas kaip butus. Dėl trečio atvejo savivaldybė sakė tiksliai negalinti komentuoti, nes nežino.

„Mes pirmadienį arba antradienį greičiausiai gausime nurodymą pakartotinai viešinti bendrąjį planą“, – sakė M.Pakalnis.

„Jie pasisamdė gerus teisininkus ir parašė ilgą litaniją apie patį procesą“, – pridūrė R.Šimašius.

VTPSI BNS nurodė, kad sprendimą planuoja priimti pirmadienį ir iki tol plačiau situacijos nekomentuoja.

„Sprendimai gali būti – sustabdyti tikrinimą, nutraukti tikrinimą, pritarti teritorijų planavimo dokumento teikimui tvirtinti arba nepritarti teritorijų planavimo dokumento teikimui“, – sakė ji.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mindaugas Pakalnis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mindaugas Pakalnis

Pasak jo, bendrasis planas buvo viešinamas savivaldybės puslapyje ir per sistemą tpdris.lt. Tačiau dėl dokumento didelės apimties apie du mėnesius savivaldybė negalėjo pateikti viešinti per pastarąją sistemą ir dabar teisininkai ginčija, kad dokumentas ilgą laiką nebuvo viešinimas taip, kaip priklauso pagal įstatymą.

„Kitas dalykas su gamtiniu karkasu, ten pasikeitė reglamentavimas, mes jį paskelbėme, bet labiau integralia forma. Viskas atspindėta, bet nebuvo paskelbtas kaip atskira schema“, – sakė R.Šimašius.

Be to, nuo viešinimo ir pats dokumentas keitėsi. Buvo sudaryta speciali komisija, kuri, atsižvelgusi į gautas pastabas, pasak mero, turėjo už pakeitimus balsuoti vienbalsiai. Tačiau atlikus tuos pakeitimus dokumentas nebuvo dar kartą paviešintas.

„Išeina, kad paskutinis viešinimas turi būti toks, kai pasakome, kad tikrai į nieką neatsižvelgsime, nors formaliai prašome pateikti pastabas. Nes jei bent į vieną atsižvelgiame, tada turėsime tą pačią situaciją“, – kalbėjo meras.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vaizdas iš Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčios varpinės
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vaizdas iš Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčios varpinės

Pasak R.Šimašiaus, iš centrinės valdžios siunčiamas signalas, jog dar kartą derinti su visuomene bendrojo plano nereikės, o jį tik formaliai paviešinti. Tokiu atveju bendrojo plano įteisinimas turėtų nusikelti apie 1,5 mėnesio. Tačiau, pasak mero, jei savivaldybė turės dar kartą derinti dokumentą, visas procesas nusikels dar mažiausiai pusei metų.

„Suksimės tuščiai, kad gautume tą, ką turime dabar“, – pridėjo M.Pakalnis.

M.Pakalnis pridūrė, jei nebus priimtas naujasis miesto planavimo dokumentas, kyla rizika, kad vis daugiau statytojų norės projektus pasitvirtinti vadovaujantis senuoju bendruoju planu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos