Į teismą kreipėsi savivaldybė
Teismas leido Rokiškio rajono savivaldybės administracijai nugriauti Juodupės miestelio buvusį gyvenamąjį pastatą Pergalės g. 12 be bendrasavininkių sutikimo. Tokią žinią sausio 10 d. išplatino Panevėžio apylinkės teismas.
„Bylos duomenimis, miestelio centre esantis pastatas negyvenamas, nuniokotas ir keliantis grėsmę žmonių gyvybei ir sveikatai. Daugiau nei pusė pastato patalpų priklauso Rokiškio rajono savivaldybei, šį turtą perėmusiai iš likviduotos AB „Juodupės Nemunas“. Likusios patalpos priklauso VĮ Turto bankui ir 24 privatiems asmenims – Lietuvos ir užsienio piliečiams, kurie savo butais nesirūpina ir jų neprižiūri, dauguma išvykę gyventi kitur arba net negyveno įsigytuose butuose, keli bendraturčiai mirę, – teigiama žiniasklaidai pateiktame pranešime. – Pagal Rokiškio rajono savivaldybės administracijos užsakymu atliktą statinio techninės būklės vertinimą, nustatyta, kad pastato būklė avarinė, jis nėra tinkamas gyventi ir eksploatuoti. Be to, statinys gadina kraštovaizdį, kelia pavojų aplinkinių gyvybei ir sveikatai. Pastato būklė ir siūlymas nugriauti buvo pristatytas bendraturčių susirinkime. Dalis savininkų pritarė, tačiau dalies jų sutikimas nebuvo gautas.“
Teisės aktuose numatyta, jog daugiabučio gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkai turto valdymo klausimus gali įgyvendinti tik bendru sutarimu. Tačiau Juodupės atveju dėl bendraturčių nesirūpinimo patalpomis savivaldybė negalėjo priimti bendro sprendimo dėl pastato tolimesnio eksploatavimo, tad kreipėsi į teismą.
Pavojingas, nebesuremontuojamas
„Teismas, išnagrinėjęs visas bylos aplinkybes, nustatė, kad avarinis pastatas yra fiziškai susidėvėjęs ir kelia pavojų žmonių gyvybei, sveikatai bei aplinkai ir šis pavojus kitomis racionaliomis bei ekonomiškai pagrįstomis priemonėmis negali būti pašalintas, ir nusprendė tenkinti Rokiškio savivaldybės ieškinį – leisti nugriauti statinį-gyvenamąjį namą, esantį Pergalės g.12, Juodupės miestelyje, be bendraturčių sutikimo“, – sakė bylą nagrinėjusi Rokiškio rūmų teisėja Loreta Kukelkienė.
Leidimas nugriauti daugiabutį yra neeilinis atvejis. Panevėžio apylinkės teismo pirmininko padėjėja (ryšiams su žiniasklaida ir visuomene) Irma Gritėnienė „Gimtajam…“ atskleidė, kad teismo praktikoje būta sprendimų nugriauti gyvenamuosius namus, tačiau šis statinys išsiskiria tuo, kad yra didelio ploto.
Griaus, kai tik bus galima
Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos dar gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Panevėžio apygardos teismui, tačiau rajono meras Ramūnas Godeliauskas jau dėlioja planus: jau įvyko griovimo darbų viešieji pirkimai, sudaryta sutartis su rangovu – UAB „Kaslita“ iš Šiaulių. Žinoma, dar laukiama galutinio sprendimo termino. Jam suėjus, rangovas kibs į darbus ir iki pavasario pastato-vaiduoklio turėtų nebelikti.
Pasak R. Godeliausko, teisminis procesas dėl šio daugiabučio užsitęsė ilgai, apie dvejus metus, nes dauguma butų priklausė Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos piliečiams, kurie nekilnojamojo turto Lietuvoje įsigijo tik tam, kad gautų Šengeno vizą.
Ar rajono savivaldybė yra pateikusi daugiau panašių ieškinių? „Tai kol kas pirmas bandymas. Pradėjome nuo problemiškiausio atvejo“, – sakė meras. Antras daugiabutis, pretenduojantis sulaukti tokio pat likimo, stovi Obeliuose.