Savivaldybės paskirti prižiūrimi pakankamai
Žmonės neretai nuogąstauja, neva rinktis administratorių – tas pats, kas katę maišę pirkti, – niekada nežinai, kiek kompetentingas bus pasirinktas subjektas. Vis tik, Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo skyriaus vedėja Gintarė Burbienė papasakojo apie tikrąją situaciją.
„Daugiabučio atnaujinimo projekto administratoriumi gali būti arba ta pati bendrija, arba jungtinės veiklos sutartimi įgaliotas atstovas, arba savivaldybės paskirtas subjektas“, – paaiškino G. Burbienė ir pridūrė, jog pastarieji paprastai yra ypač patikimi: „Savivaldybės paskirtą administratorių kontroliuoja pati savivaldybė, atidžiai prižiūri jų veiklą, todėl ir tam tikrų rizikų, galima sakyti, yra mažiau“.
Didžiausia rizika – administruojant pačioms bendrijoms?
Nors reguliariai sulaukiame gyventojų skundų, kad jie nėra patenkinti pasirinktu administratoriumi, jie dažniausiai nesiima jo keisti, nors visuomet paaiškiname, kad jie tokią teisę tikrai turi.
Pašnekovė neslėpė, jog paprastai nereikėtų stebėtis, jog žmonės gali mažiau pasitikėti administratoriumi, kuriuo tampa pati daugiabučių bendrija. „Dažniausiai jos projektus įgyvendina pirmą kartą, būna nesusidūrusios su specifinėmis situacijomis, galbūt turi mažiau patirties, tai tokiu atveju gyventojams tam tikras nepasitikėjimas greičiausiai ir gali kilti“.
Trečiasis tipas – pagal pavedimo sutartį paskirtas administratorius – yra uždarosios akcinės bendrovės, užsiimančios būtent šia veikla. Žmonės neretai renkasi ir šį variantą. „Žmonės susirinkimuose ir susirinkimo protokole turi galimybę numatyti, jog bus pasirašyta pavedimo sutartis ir išsirinktas administratorius iš daugelio galimų.“
Jei nepatinka administratorius – pakeiskite jį
Kaip ir dėl konkrečių investicijų projekte numatytų daugiabučio atnaujinimo priemonių, taip ir dėl norimo pasirinkti administratoriaus, lemiamą žodį taria gyventojai. Pasirodo, net jeigu jau pradėjus įgyvendinti renovacijos projektą pasirinkto administratoriaus darbas namo gyventojų netenkina, jį galima pakankamai nesunkiai pakeisti, o tokia tvarka numatyta ir Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse.
„Jei žmonės yra kažkuo nepatenkinti ar mato, kad jų lūkesčiai nėra tinkamai išpildomi, tai jie pagal civilinį kodeksą ketvirtadalio gyventojų balsų pagalba gali inicijuoti susirinkimą, kuriame po to paprastąja dauguma gali būti priimamas sprendimas pakeisti ir nusimatyti naują administratorių.“, – paaiškino BETA Projektų įgyvendinimo skyriaus vedėja.
Vis tik, ponia Burbienė pastebi, kad tokia praktika mūsų šalyje yra ganėtinai neįprasta: „Nors reguliariai sulaukiame gyventojų skundų, kad jie nėra patenkinti pasirinktu administratoriumi, jie dažniausiai nesiima jo keisti, nors visuomet paaiškiname, kad jie tokią teisę tikrai turi. Žinoma, yra atvejų, kad žmonės neapsikentę tai padaro, tačiau tai, sakyčiau, yra vienetai.“
Taip pat specialistė teigė nepastebėjusi tendencijų, kuriais administratoriais žmonės linkę skųstis labiau.
„Saugikliai“ egzistuoja
Paklausus, ar renovacijos projektų įgyvendinimo administravimu užsiimančios įmonės turi tam tikrus sertifikatus, kurie būtų tarsi patikimumo įrodymas žmonėms, BETA atstovė atsakė, kad specialių sertifikavimo procedūrų nėra, tačiau yra kitos tinkamą jų darbą užtikrinančios priemonės.
„Jei kalbame apie administravimu užsiimančias įmones, tai dažniausiai jos turi turėti savo pirkimo specialistus, kurie, savo ruožtu, turi atitinkamus atestatus, kad galėtų dalyvauti statybos rangos darbų pirkimo konkurse. Tai šiuo atžvilgiu uždarąją akcinę bendrovę pasiskirti tikriausiai yra kiek drąsiau, nes jie jau yra įgyvendinę daug projektų praeityje. Tai tikrai patikimiau, nei visko imtis pačioms bendrijoms, kurios viską daro nuo pradžių iki galo, nors prieš tai nėra susidūrę, nei su dokumentacija, nei su kitais dalykais.“