Kai kurie daugiabučiai – mediniai
Dabar kūrenti reikia iš ryto ir vakare, o po atnaujinimo, apšiltinus pastatą, jis taps sandarus ir užteks užkurti židinį tik vieną kartą. Taip bus sutaupoma malkų.
Dalis Dūkšte stovinčių daugiabučių – mediniai. Tai pirmasis netikėtumas, kurį atskleidžia A. Dolgovas: „Kadangi daugiabučiais namais laikomi visi namai, turintys 3 ir daugiau butų, mūsų medinukai taip pat priklauso šiai kategorijai. Tiesa, tie namai nėra niekuo išskirtiniai, tiesiog kažkuriuo metu daugiabučiai buvo statomi iš medžio. Tokių namų gyventojai nesinaudoja centriniu šildymu, jie turi savo vietinį šildymą – pavyzdžiui, krosneles arba židinius.“
Kalbėdamas apie pagrindinius motyvus, dėl kurių tokių namų gyventojai dalyvauja Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje, „Ignalinos butų ūkio“ vyriausiasis inžinierius sako, kad daugiabučių gyventojai, besišildantys kietuoju kuru, taip pat siekia sutaupyti:
„Tai, kad jie modernizuojasi, dar nereiškia, jog lupsime krosneles lauk, ir pakeisime jas radiatoriais. Viskas liks kaip buvę. Tačiau dabar kūrenti reikia iš ryto ir vakare, o po atnaujinimo, apšiltinus pastatą, jis taps sandarus ir užteks užkurti židinį tik vieną kartą. Taip bus sutaupoma malkų. Be abejo, tokiems namams specialiai pritaikome investicijų planus – juose, pavyzdžiui, numatyta ir kaminų modernizacija.“
Taip pat skaitykite: Modernizacija gali atsipirkti ne vien sumažėjusiomis šildymo kainomis
Mokės perpus mažiau
Kiti daugiabučiai Dūkšto mieste buvo pastatyti 7 – 8 praeito amžiaus dešimtmečiuose. „Namai su centrine šildymo sistema nedideli, dviejų-vieno aukštų, juose maždaug po 8 butus. Ir nors gyvenant šiame mieste kilovatvalandės (kWh) kaina nėra didelė, namai suvartoja labai daug šilumos energijos. Žodžiu, taupyti tikrai yra kur. Anuo metu, kai statė šiuos namus, niekas negalvojo apie taupymą – svarbiausia buvo būstas. O dabar labai svarbu ir tai, kad jis būtų taupus.
Pagal Ignalinos pavyzdį matome, kad faktinis sutaupymas tokio tipo namuose gali siekti net 50 proc. Dūkšte taip ir ketina sutaupyti. Nors dauguma namų pasirinko tik energetinio taupymo priemones, taip pat elektros instaliacijos atnaujinimą. Kitų inžinerinių sistemų, nuotekų, karšto ir šalto vandens vamzdynų esminių atnaujinimų nenumatyta. Apskirtai pastebime, kad viską vienu kartu atnaujinti mieliau renkasi kiek didesni – bent 30 butų namai“, – pasakoja A.Dolgovas.
Taip pat skaitykite: Gyventojus atnaujinti namą įtikinėjo metus
Mūsų regione liko nebe daug nemodernizuotų daugiabučių. Pavyzdžiui, Ignalinoje neatsinaujinę tik 15 daugiabučių.
Nors kiti nedideli daugiabučiai kartai susiduria su problemomis ieškant rangovų, galinčių atlikti modernizacijos darbus, specialistas patikina, jog perkant rangos darbus per Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO) elektroninį katalogą, su tokia problema nesusidurta: „Ar namas didelis ar nedidelis, vieno ar dviejų aukštų, rangovui nesvarbu. Jam svarbiausia – investicijų plano kaina. O kainų pas mus yra įvairių. Blokiniai, mūriniai namai pasirinko tinkuojamus fasadus, o mediniai – ventiliuojamus. Tai, aišku, gana brangi technologija.“
Pasiteiravus, ar Ignalinos ir jos apylinkių gyventojai vis dar aktyviai domisi modernizacija, pašnekovas šypteli – „Kad mūsų regione liko nebe daug nemodernizuotų daugiabučių. Pavyzdžiui, Ignalinoje neatsinaujinę tik 15 daugiabučių. Žinoma, žmonės vis dar klausinėja, domisi. Bandysime modernizuoti visus namus.“