„Stengiamės nesikišti į projekto autoriaus, architekto darbą, tačiau pasitaiko atvejų, kai gyventojai siekia, kad daugiabutis tiesiog atrodytų kuo originaliau ir juos tenka ilgai įkalbinėti apie tai pasišnekėti su miesto architektais, išmanančiais bendresnį viso kvartalo vaizdą ir stilių“, – pastebi Kauno savivaldybės Urbanistikos ir architektūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Lolita Rakevičienė.
Norite originalaus fasado? Susitarkite su kitu namu
Teoriškai gyventojai, atnaujindami savo daugiabutį, gali pasirinkti net labai netikėtus ir kaimynystėje nematytus spalvinius fasado variantus. Tačiau galimybė, kad miesto architektai palaimins tokį sprendimą – nėra didelė, mat pirmiausia atsižvelgiama į aplinką, kurioje namas stovi ir tai, kaip jis dera su gretai esančiais pastatais.
Kas kita – jeigu originaliau pasipuošti sugalvoja ne vienas, o keli vienu metu atnaujinami daugiabučiai. „Kaune turime pavyzdį, kai šalia stovinti daugiabučių trijulė nusprendė pasirinkti stambiais dryžiais margintą fasadą. Vienas namas – kiek žalesnis, kitas – rudesnis, bet visi – dryžuoti. Kadangi namai – greta, susidaro vientisumo įspūdis, kuris labai svarbus. Sprendimai gali būti net labai drąsūs – pavyzdžiui, jeigu keli devynaukščiai susitartų pasirinkti labai ryškų fasadą, atsirastų ryškių, aukštų pastatų grupė, principinis sprendimas, kurį galima būtų įgyvendinti. Bet jeigu ryškiai norėtų spindėti tik vienas iš kelių identiškų daugiabučių, tektų ieškoti kiek įprastesnio spalvinio sprendimo.
Iš patirties žinome, kad įkalbėti šalia esantį daugiabutį pasirinkti panašų spalvinį sprendimą arba net ryžtis eksperimentui – labai sunku. Juk visi nori kuo nors išsiskirti, būti nepanašūs į kaimynus. O miesto vaizdui svarbiausia, kad namai gražiai atrodytų kartu, derėtų, todėl, neturėdami garantijų, jog namų spalvos po modernizacijos „nesipjaus“, negalime leisti chaotiškai eksperimentuoti. Praktikoje drąsiausius sprendimus sėkmingiausiai įgyvendina keli namai apsijungę į vieną bendriją ir pasirinkę panašius spalvinius sprendimus“, – pasakoja L. Rakevičienė.
Taip pat skaitykite: Noriu geresnių langų nei kaimynas!
Tartis dėl spalvų – kuo anksčiau
Rekomenduojame derinti spalvinius sprendimus projektinių pasiūlymų stadijoje – dar iki techninio projekto pateikimo.
Nors sprendimas, kokios spalvos turėtų būti namo sienos, durys ir balkonai, atrodo ne pats svarbiausias modernizacijos projekto pradžioje, L. Rakevičienė pastebi, kad visa tai reikėtų derinti kuo anksčiau: „Rekomenduojame derinti spalvinius sprendimus projektinių pasiūlymų stadijoje – dar iki techninio projekto pateikimo. Pasitarti su seniūnijos architektu reikėtų kuo greičiau, nes tuomet dirbti lengviau ir pačiam projektuotojui. Jis sužino, kas architektūrine prasme vyksta aplink jo projektuojamą objektą, kokie kitų greta esančių daugiabučių spalviniai sprendimai numatomi.“
Kitas aspektas, kurį pabrėžia pašnekovė – sutarimas dėl spalvos tarp gyventojų ir specialistų, išmanančių, kaip bėgant laikui, gali keistis fasado spalvos. „Pasitaiko atvejų, kai mums pateikiamas tik mažas spalvos pavyzdys iš paletės, tačiau visada geriausia šią spalvą įvertinti natūralioms sąlygomis – pavyzdžiu, padengus vieną namo sienos kvadratinį metrą keliais tos pačios spalvos tonais. Juk kaip atrodys galutinis rezultatas, priklauso ir nuo apšvietimo bei kitų sąlygų.“
Paskutinis dalykas, kurį akcentuoja specialistė – projektuotojo įdirbis rengiant projektą ir spalvinius sprendimus: „Dabar yra galimybė paieškoti kokybiškesnių, įdomesnių medžiagų, ir išspręsti originalumą ne tik per spalvą ar ryškias detales, bet ir per medžiagą. Juk vis dėlto visada solidžiau atrodys kokybiška medžiaga ir kuklesnis spalvinis sprendimas, o ne kukli medžiaga ir „rėkianti“ spalva. Tad išties labai daug priklauso nuo to, kaip į spalvų klausimą žiūri projektuotojas ir kiek širdies jis įdeda į savo darbą.“