Kaip Baltijos šalių NT rinkas paveiks virusas ir uždarytos sienos? 

Lietuvos, Latvijos, Estijos statybų sektorius pastaraisiais metais išgyveno pakilimą, daugėjo darbo vietų, kurias vis dažniau užimdavo iš Ukrainos atvykę darbininkai. Šiandien, pasaulio sienoms užsidarius, tikimasi didelių pokyčių NT vystymo ir statybų sektoriuose, kuriuos lems ne tik pandemija, bet ir tiesioginis darbo jėgos trūkumas.
Būstas
Būstas / Vida Press nuotr.

Pranešime žiniasklaidai skaičiuojama, kad per pastarąją savaitę į Ukrainą grįžo daugiau kaip 50 tūkst. piliečių.

Vasarį rinka augo, o kovą – neabejotinai kris

Natūralu, kad pirmąjį smūgį dėl Europoje įsigalėjusio viruso patyrė turizmo ir viešbučių verslas visose Baltijos šalyse bei Ukrainoje. Vis tik, Ukrainoje veikiančios Estijos bendrovės „Ria.com marketplaces“ valdybos nario Artiomo Umanetso teigimu, ir NT rinkos nuosmukis greičiausiai bus neišvengiamas.

„Tiesa, šiandien rinkoje didelių pokyčių nėra fiksuojama. Pavyzdžiui, Ukrainoje galima matyti net ir padidėjusią naujų namų paklausą. Šių metų vasarį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu praeitais metais, paklausa ūgtelėjo net 43 proc. Vis dėlto, šių metų kovas yra lūžio mėnuo, kai virusas valstybes privertė imtis kardinalių veiksmų. Būtent nuo šio mėnesio greičiausiai ir pasijus NT rinkos nuosmukis. Tiesa, tai lems ne tik pats virusas ir jo grėsmė, bet ir žmogiškasis faktorius. Daug Baltijos šalių statybų sektoriuje dirbusių ukrainiečių grįžo į tėvynę dėl pandemijos. Pastarosiomis dienomis į Ukrainą atvyko apie 50 tūkstančių ukrainiečių“, – sako A.Umanets.

Daug statybų projektų mūsų ir kaimyninėse šalyse sulėtės dėl sumažėjusios darbo jėgos ir kol kas nėra aišku, kiek tęsis tą trūkumą ir kuriantis karantinas. Taip pat nereikėtų nuvertinti ir tiekimo grandinių trūkinėjimo – prekės iš Kinijos, o dabar – ir iš kitų Europos valstybių, gali vėluoti ir tai turės įtakos naujų statybų objektų vystymui bei jiems nustatytiems terminams. Statybinės medžiagos, elektros įranga, santechnika, apdailos medžiagos muitinėse laukia „žalios šviesos“. Be to, perkamąją galią smarkiai sumažins paralyžiuota verslo aplinka ir planuojamas ekonomikos nuosmukis, kuris Lietuvoje optimistiniu variantu sieks 1,3 proc., o pesimistiniu – net 2,8 proc. Tai turės įtakos nekilnojamojo turto paklausai ir bendrai rinkai.

Rinką gelbstintys technologiniai sprendimai

Atsakingi Baltijos šalių piliečiai stengiasi laikytis nurodymų ir namuose, taip siekiant apriboti galimybę virusui dar aktyviau plisti. Būtent dėl šios priežasties vis daugiau žmonių, kurie dar neapleido naujo būsto ar kito NT objekto įsigijimo idėjos, renkasi internetu. Ypač aktualios – tiek Lietuvoje, tiek ir kitose Baltijos šalyse – tampa virtualios ekskursijos po objektus.

„Pavyzdžiui, būsto paieškos internetinėje platformoje „DOM.RIA.com“ iš karto pastebėjome daug didesnį žmonių susidomėjimą būstais, kurie yra nufotografuoti 360 laipsnių kameromis. Dėl viruso plitimo žmonės nenori kontaktuoti vieni su kitais – dabar jie būsto ieško ir apžiūri internetu. Vieni NT agentai pasirūpina skelbimais, kuriuose būsto vizualizacijos yra padarytos išmaniosiomis kameromis, kiti siūlo aprodyti būstą gyva transliacija telefonu. Šitaip pirkėjui yra suteikiama galimybė apžiūrėti būstą be asmeninio kontakto ir tokių nuotolinių sprendimų artimiausiu metu vienareikšmiškai daugės“, – teigia A.Umanets.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų