Nuo šių metų balandžio Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacija (LNTAA) siūlo brokeriams laikyti egzaminą ir gauti veiklos sertifikatą. Anot asociacijos vadovo Rimo Kirdulio, taip siekiama kelti brokerių kvalifikacijos kartelę.
„Brokerių darbas nėra reglamentuotas ir pačios agentūros nori pakelti savo brokerių kvalifikaciją. Taip atsirastų matavimo vienetas, pagal kurį galima būtų spręsti, kurie yra savamoksliai, kurie ne“, – teigė R.Kirdulis.
Anot jo, NT brokerio darbo gali imtis beveik bet kas: nėra nei amžiaus cenzo, nei išsilavinimo reikalavimų. Tačiau iš tiesų brokeris turi puikiai išmanyti ne tik žmonių psichologiją, bet ir teisės bei vadybos niuansus.
Nuo balandžio kvalifikacijos egzaminą išlaikė ir sertifikatus jau gavo 200 brokerių
„Šioje profesijoje reikia įvairių gebėjimų: inžinerinių, teisinių ir psichologinių. Tačiau nėra jokių apribojimų ir tuo gali užsiimti beveik bet kas. Norime, kad tie žmonės būtų paskaitę bent vieną kitą papildomą metodinę medžiagą, susipažinę su kai kuriais dalykais ir juos vienodai suprastų“, – sakė asociacijos direktorius.
Anot R.Kirdulio, šiuo metu asociacijai priklauso 20 nekilnojamojo turto agentūrų, su kuriomis bendradarbiavimo sutartis pasirašę apie 750 brokerių. Nuo balandžio kvalifikacijos egzaminą išlaikė ir sertifikatus jau gavo 200 jų. Tikimasi, kad per pusantrų metų likusi dalis asociacijai priklausančių brokerių suskubs padaryti tą patį. Tiesa, tai nėra privalomas reikalavimas.
„Tai nėra prievarta – daugiau savimonės ir savarankiškumo dalykas. Tačiau išlaikius egzaminą gautas pažymėjimas brokeriams šiek tiek padeda bendraujant su tam tikrais klientais“, – sakė asociacijos vadovas.
Sertifikuotų brokerių sąrašas skelbiamas LNTAA tinklalapyje.
Norėtų, bet negirdėjo
Asociacijai priklauso mažiau nei penktadalis visų Lietuvoje veikiančių agentūrų. R.Kirdulio skaičiavimais, šalyje dar veikia mažiausiai 100 NT tarpininkavimo įmonių, kuriose dirba dar apie 1,5–2 tūkst. brokerių.
15min kalbinti asociacijai nepriklausantys brokeriai teigė pirmą kartą girdintys apie tokį sertifikavimą.
„Nesu įsigilinęs į šią situaciją. Žinau tik tiek, kad visada buvo kalbama, jog toks dalykas turėtų būti. Iš principo, esu už tai, kad žmonės dirbtų kvalifikuotai“, – sakė Kauno agentūros „011“ brokeris Mantas Jaruševičius.
Jo teigimu, brokeriams būtinos įvairių sričių žinios, tačiau pradedantieji specialiai nėra mokomi.
„Mūsų veikla yra ganėtinai subtili, reikalaujanti teisinių, ekonominių žinių ir rinkos išmanymo, tačiau profesionalumas niekaip nebuvo vertinamas. Dirbant tokį darbą kvalifikacijos klausimas yra aktualus. Tai, kad iki šiol mes to neturėjome, buvo nelogiška“, – teigė jis.
Suvaldytų nesąžiningus
Apie tai, kad LNTAA sertifikuoja brokerius, nebuvo girdėjęs ir Klaipėdoje bei Palangoje veikiančios agentūros „Vakarų nekilnojamasis turtas“ direktorius Remigijus Pupšys. Jis teigė besidžiaugiantis tokia galimybe ir manantis, kad pažymėjimas suteiktų daugiau atsakomybės kolegoms.
„Daugelis klientų rinkdamiesi brokerį, žiūri, ar jis atstovauja įmonei, kiek turi patirties, rekomendacijų. Bet yra tokių, kurie nesigaudo šioje srityje ir papuola ant nesąžiningų brokerių. Galbūt sertifikavimas suteiktų atsakomybės, nes brokeris nenorėtų prarasti pažymėjimo“, – svarstė R.Pupšys.
Jo teigimu, pasitaiko nemalonių situacijų, kai dėl brokerių nekompetencijos nukenčia klientai – dažniausiai, nes nesuteikiama tinkama informacija arba nepasirūpinama teisiniais aspektais.