– Nuo ko priklauso namo statybos kaina?
– Kaina priklauso nuo labai daug faktorių. Pavyzdžiui, ar samdote įmonę, ar darbininkus, veikiančius su verslo liudijimais. Tie, kas dirba su verslo liudijimu, jeigu neviršija daugiau nei 45 tūkst. eur. pajamų per metus, nemoka PVM, todėl gali dirbti šiek tiek mažesnėmis kainomis. Darbų kainos taip pat priklauso ir nuo to, ar žmogus pats organizuoja darbus, samdydamasis atskiras brigadas, ar renkasi organizavimo paslaugą.
Pats svarbiausias dalykas, turintis didelę įtaką statybos kainai – projektavimo etapas. Dauguma žmonių daro esminę klaidą – ieško, kaip pasidaryti namo projektą kuo pigiau, ir neretai labai „nudega“. Pigiuose projektavimo darbuose yra naudojami šabloniniai, teoriniai sprendimai, kurie tolimesnėje eigoje išbrangina namo statybą.
Būna ir taip, kad projektavimo etape žmogus sutaupo apie tūkst. eur., tačiau statybos metu išleidžia iki 10 tūkst. daugiau dėl to, kad buvo priimti netinkami sprendimai priimti. Aš pats labai dažnai su tuo susiduriu, nes esu ir architektas, ir organizuoju darbus su brigada.
– Kur dažniausiai klystame, skaičiuodami statybos sąmatą? Į ką verta atkreipti dėmesį?
– Labai svarbu projektuojant namą įsivertinti ne 1 kv. m įkainį, ką labai dažnai žmonės daro, o viso „sumuštinio“ įkainį. Pavyzdžiui, jeigu mes skaičiuojame, kad mūrijame sieną iš paprastų blokelių, tada tą sieną šiltiname, po to armuojame, užarmavus tepame struktūrą arba klijuojame klinkerio plyteles, kiekvieną kv. m. reikia skaičiuoti atskirai.
Jeigu glaistytojas/dažytojas nustato, kad jo darbų, t. y. glaistymo ir dažymo kaina – 11 eur/ 1 kv. m, labai svarbu, kad užsakovas išsiaiškintų, ar jo sienos yra pakankamai lygios. Jeigu ne, tuomet už papildomą sienų lyginimą gali teikti sumokėti dar 5 eur/1 kv. m.
Taip pat reikia išsiaiškinti, ar jūsų samdomas meistras skaičiuoja angą išėmęs iš kvadratūros angokraičius atskirais bėginiais metrais, ar jis skaičiuoja visą bendrą plotą. Būtent projektuojant visus šiuos dalykus reikėtų apsirašyti ir apskaičiuoti. Toks projektas atitinkamai yra brangesnis.
Kitas dalykas, pamirštama apie interjero dalį. Kai ateina meistrai ir pradeda klausinėti, kur vedžioti elektrą, kuriose vietose turėtų būti rozetės, šviestuvai, kuris jungtukas turėtų jungti kurį šviestuvą – žmogus pasiklysta. Nebūtina iš anksto numatyti spalvas, pasirinkti plyteles, bet elektros, santechnikos instaliacijos turi būti numatytos.
– Kas yra brangiausia? Kur statant namą išeina didžiausia dalis pinigų?
– Viso namo statybos atžvilgiu brangiausias yra stogas. Nepamiršti reikėtų paskaičiuoti ir kreivių montavimų, vejalentės, įlajų, latakų suformavimo kaštų. Taupyti čia tikrai negalima, nes stogo darbai turi būti atlikti kokybiškai.
Žinoma, pats brangiausias malonumas – vidaus apdaila. Kada užsakovai pasiekia šį etapą, pinigų dažniausiai būna likę nedaug, atsiranda įtampa. Ypač, kai būstas yra statomas ir įrenginėjamas su paskola. Dažna problema – netinkamas sąmatos įvertinimas.
Pavyzdžiui, užsakovas paskaičiuoja, kad plytelių, grindų išdėjimas kainuos, tarkime, 10 tūkst. eurų su medžiagomis ir darbu, o turto vertintojas šiuos darbus įvertina 6 tūkst. eur suma. Taip nutinka dėl to, kad turto vertintojas vertina ne medžiagos išskirtinumą, o patį faktą – dengta ar nedengta.
– Visgi, ar apsimoka pirkti jau pastatytą namą, ar verta pačiam statytis nuo nulio?
– Tai taip pat priklauso nuo labai daug faktorių. Vystytojas dažniausiai uždirba tiek, kiek sugeba sutaupyti, pirkdamas medžiagas. Tie, kurie stato dideliais kiekiais, perka didžiuliais kiekiais, nusideri dėl medžiagų kainų. Darbininkai pas juos irgi dirba kitaip, kitokiais įkainiais.
Didelio skirtumo kainos prasme, nėra. Vienintelis dalykas – kai pats stataisi namą, turi galimybę papildomai nusisamdyti nepriklausomą techninės priežiūros ekspertą. Nesvarbu, ar to įstatymas reikalauja, ar nereikalauja – specialistas leidžia užtikrinti, kad jūsų namo kokybė yra tinkama, o kartu jis neša atsakomybę už projektą.
Įsigijęs jau pastatytą statinį kontrolės netenki. Be to, pamatyti kitų statyboje paliktą broką neturint statybinių žinių yra sudėtinga, o net ir įžvelgus broką, neretai tenka paplušėti derantis ir įrodant savo tiesą. Statant būstą pačiam, samdantis gerus specialistus ir prižiūrint nepriklausomam ekspertui, yra daugiau šansų, kad statybų kokybė bus gera.
Povilo Dapkaus darbus galite matyti paspaudę šią nuorodą.