Svarbiau – asmeninė nauda?
Aleksandras Dolgovas, UAB „Ignalinos butų ūkis“ vyriausiasis inžinierius, mano, jog žmones rengti renovacijos projektus visų pirma skatina asmeninė nauda: mažesnės šildymo kainos, šiltesnis, estetiškai patrauklesnis būstas, į kurį malonu pasikviesti svečius. Tačiau jis pritaria, kad draugiškumo aplinkai požiūriu skirtumas tarp renovuoto ir nerenovuoto daugiabučio yra milžiniškas.
„Daugelyje renovuotų namų suvartojamas bent 50 proc., kai kuriuose ir apie 60 proc. mažesnis šilumos kiekis. Investiciniuose individualaus pastato mėnesio planuose paprastai yra numatyta, kada atsiperka investicijos į namo renovaciją.
Taip, renovuoto namo gyventojai kas mėnesį moka ir įmokas už savo daugiabučio modernizavimo darbus, tačiau tas skirtumas nėra labai žymus. Be to, reikia įvertinti ir smarkiai išaugusią gyvenimo kokybę: renovuotame būste ir gyvenimo sąlygos patogesnės, ir prie pačio namo maloniau prieiti. Tai pirminiai žmonių interesai, tačiau jie puikiai sutampa ir su aplinkosauginiais motyvais“, – teigia inžinierius.
Kas daro namą draugiškesnį aplinkai?
Valstybės remiamoje daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) programoje yra numatytos konkrečios energinį efektyvumą didinančios priemonės. Renovuojant namą keičiami ar pertvarkomi įrenginiai, taip pat, gali būti diegiami ir atsinaujinančios energijos įrenginiai: saulės, vėjo, geoterminės, energijos, biokuro ir pan., nors projekte numatant panašias priemones, renovacija atsieis kiek brangiau. Taigi, renovuoti daugiabučiai gali apsirūpinti atsinaujinančios energijos šaltiniais, išmesti mažiau anglies dvideginio į atmosferą ir tokiu būdu sumažinti savo ekologinį pėdsaką.
Energinį namo efektyvumą didina ir kitos renovacijoje taikomos priemonės, tokios kaip šildymo ir karšto vandens sistemų pertvarkymas ar keitimas, šilumos punkto ar katilinės (individualių katilų) ir karšto vandens ruošimo įrenginių keitimas ar pertvarkymas, balansinių ventilių ant stovų įrengimas, vamzdynų šiluminės izoliacijos gerinimas, šildymo prietaisų ir vamzdynų keitimas ir kt.