Šios koncepcijos būstas į Lietuvą atkeliavo iš Vakarų. Tokius butus seniai yra pamėgę Anglijos ir daugelio JAV miestų gyventojai. Ten jie dažniausiai stovi priemiesčiuose. Pastarųjų metų NT tendencijos parodė, kad vilniečiams jie irgi patinka. Šį būstą besirenkantys lietuviai turi panašius gyvenimo mieste lūkesčius – nori būti mieste, šalia gamtos bei jausmo, lyg gyventų nuosavame name.
Vilniuje, palyginti nedideliame mieste, butai su nuosavu kiemeliu turi daug privalumų: geras susisiekimas, aplink gamta, lyginant su tipiniu butu daugiau privatumo tiek viduje, tiek lauke, nuosavas kiemas. Šie butai statomi mažaaukščiuose namuose, nėra kaimynų virš galvos, nėra bendrų laiptinių.
Pamatė Anglijoje
Nekilnojamojo turto kompanijos REWO statomuose „Nok Nok Home“ namuose Pilaitėje butą su kiemeliu nusipirkusi Alina pasakojo, kad maloniai nustebo pamačiusi, jog tokiame bute galima apsigyventi ir Vilniuje. „Panašiame bute lankiausi pas draugę Anglijoje ir galvojau – kaip norėčiau tokiame gyventi! Man tai buvo tikras atradimas. Nieko kito ir nebeieškojome“, – sakė moteris. Trijų asmenų šeima, auginanti 11 m. dukrą, į sostinę keliasi iš Švenčionėlių, kur gyveno tipiniame daugiabutyje. Papildomas butų šiame projekte privalumas dar yra ir tas, kad butuose yra trečias aukštas, kurį gyventojai gali įsirengti nebūtinai iš karto, o kai tik matys, kad yra poreikis. Alinos duktė trečiąjį aukštą jau pasirinko sau. Pasak pašnekovės, patiko viskas – ir vieta – pro svetainės langą tolumoje matosi televizijos bokštas, netoli mokykla, gamta, ir geras vidaus išplanavimas. „Jau įsivaizduoju, kaip jame gyvensime, ant grindų susibraižiau, kur kas stovės. Visada norėjau nuosavų namų, kiemo, kur galėčiau pasistatyti sūpynes“, – susidrovėjusi, kad norai kiek vaikiški, atviravo Alina.
Daugiau asmeninio privatumo
Tos pačios koncepcijos bute „Town House“ projekte tarp Pilaitės ir Justiniškių nuo rugsėjo su žmona gyvenantis Aurimas pasakoja, kad tai pirmas nuosavas jaunos šeimos butas. Iki tol dviejų kambarių butą tipiniame daugiabutyje jiedu su žmona nuomojo Pilaitėje. „Mūsų svajonė yra namas, bet jis kainuoja mažiausiai du kartus daugiau. Labiausiai patiko vieta ir aplinka – daug žalumos, gamtos, geras susisiekimas su miesto centru, iki stotelės kelios minutės. Esame patenkinti, nes gavome tai, ko ir tikėjomės. Turėti nuosavą kiemą yra nuostabu. Jautiesi, lyg gyventum name, bet per pusę pigiau“, – kalbėjo Aurimas. Dar jis pastebėjo, kad naujuose namuose daugiau asmeninio privatumo, laiptai padeda daug ryškiau atskirti funkcines erdves – kai užsidaro viršuje darbo kambaryje, negirdi nei kaip apačioje žmona kalbasi su draugėmis, nei kai žiūri televizorių. Ankstesniame bute garsų durys nesulaikydavo.
Ieškojo panašaus į namą
Kita kalbinta jauna šeima – būsimieji „Nok Nok Home“ gyventojai Giedrė su Roku, sakė, jog tipinio buto standartiniame daugiabutyje nė neketino pirkti. Irgi ieškojo kažko panašaus į namą ar jo dalį, kotedžą. Dairėsi vietos, kur būtų daugiau gamtos ir ramybės bei būtų geras susisiekimas su miesto centru. Pasirinkimą nulėmė buto su kiemeliu kaina, kuri panaši kaip ir standartiniame daugiabutyje, bei pati jo koncepcija, vieta. „Gyvenome Pašilaičiuose, dviejų kambarių bute, 8 aukšte. Patikėkite, ten pagyvenus, labai norėjosi nusileisti ant žemės. Be to, norėjome kažko daugiau, nei paprastas butas. Savas kiemas yra labai didelis privalumas“, – sakė Giedrė. Abu jie į Vilnių atvažiavo studijuoti ir pasiliko gyventi. Renkantis vietą šeimai buvo svarbu ir tai, kad Pilaitė garsėja gera, gyvybinga gyventojų bendruomene.
Kai tėvų namus palieka vaikai
Britiško stiliaus butus su kiemeliais renkasi ne tik jaunos šeimos, bet ir vyresni žmonės, užauginę vaikus, ieškantys kompaktiškesnio būsto. „Dabar jau gyvename savo malonumui, tai ir būsto ieškojome tokio, kad gyventi jame būtų malonu“, – sakė Gediminas, išsirinkęs kampinį butą su erdviu kiemeliu „Nok Nok Home“ namuose. Pro svetainės langą jis mato žalumą, upelį. Žengęs žingsnį pro duris iš karto atsiduria gamtoje, svajoja, kaip eis pasivaikščioti – netoliese Gilužio ežeras. Trečiojo aukšto kol kas šeimai lyg ir nereikia, nors neatmeta galimybės, kad po metų kitų ten perkels savo miegamąjį. Dabar antrojo aukšto erdvėse jie įsirengs miegamąjį ir erdvią drabužinę. Pirmajame – svetainę, sujungtą su virtuve.
Pasak REWO pardavimų vadovės Vaidos Remeikienės, butų su kiemeliais projektai – ir „Naujoji Anglija“ ir „Town House“, ir „Nok Nok home“ kompanijai yra sėkmingi. „Tipiniame daugiabutyje sunku sukurti kažką išskirtinio, kas gyvenimui bute suteiktų daugiau šarmo. Pirmieji pradėjome statyti tokius namus ir įsitikinome, kad Lietuvos žmonėms jie tokie pat patrauklūs, kaip ir kitų šalių miestiečiams. Jie vertina butų kompaktiškumą, nes tas turi įtakos kainai, teikiamą privatumą ir papildomą nuosavą erdvę lauke. Vilniuje ir jo apylinkėse, skirtingai nei daugelyje kitų didmiesčių, yra daug gamtos, todėl šiai butų koncepcijai jis yra labai tinkamas miestas“, – sakė V. Remeikienė.
„Nok Nok home“ kvartalas užima 1,5 ha teritoriją. Jame yra 14 namų po 4-6 butus, iš viso 77 A+ energinės klasės butai. Apie penktadalis teritorijos skirta želdiniams, poilsiui, vaikų žaidimų aikštelei. Po ja suprojektuoti sandėliukai dviračiams ir kitiems sezoniniams daiktams. Daugiau nei du trečdaliai butų su kiemeliais jau turi savo šeimininkus. Namų statyba baigta.