Remiantis Programos principais, Ukmergėje buvo suformuoti trys daugiabučių kvartalai – Dukstynos, Pramonės ir Pivonijos. Šiuo metu Ukmergėje yra pilnai atnaujinti 48 daugiabučiai namai, o dar 20 namų yra įvairiose renovacijos etapuose – atliekamas projektavimas, vykdomi rangos darbai ir jų pirkimai, o kai kurie projektai yra paruošti užbaigimui.
Be to, po paskutiniojo Aplinkos ministerijos kvietimo teikti paraiškas daugiabučių renovacijai buvo patvirtinti dar 24 daugiabučių projektai, todėl daugiabučių modernizacijos procesas Ukmergėje bus ir toliau sklandžiai vykdomas.
Svarbu užtikrinti darbų kokybę
Gyventojų požiūris į daugiabučių modernizaciją palaipsniui keičiasi: tam didžiausią įtaką turi aplinkiniai renovacijos pavyzdžiai bei kaimyninių namų bendruomenių patirtys. Vis dėlto kartais modernizacijos metu kyla nenumatytų iššūkių, dėl kurių aplinkinių namų gyventojų motyvacija imtis renovacijos gali sumažėti.
„Kalbant apie daugiabučių renovaciją, gyventojai pasiskirsto į dvi stovyklas – vieni namo modernizaciją vertina teigiamai, tačiau vis dar vyrauja ir priešinga nuomonė. Dažniausiai skeptiškas požiūris būna nusistovėjęs ir susiformavęs atsižvelgiant į neigiamas kitų gyventojų patirtis, kai dėl nenumatytų aplinkybių užsitęsė renovacijos darbai ar galutinis rezultatas neatitiko lūkesčių. Dėl šios priežasties itin svarbu užtikrinti aukštą rangovų darbų kokybę ir sklandų renovacijos procesą, atitinkantį iš anksto planuotus darbų terminus. Juk didžiausia motyvacija renovacijai – aukštos kokybės garantija ir sėkmingi pavyzdžiai“, – sako Algimantas Šuminskas, Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Statybos ir infrastruktūros skyriaus mentorius.
Reikšminga savivaldybės iniciatyva
Anot A. Šuminsko, nors gyventojai sprendžia dėl savo daugiabučio namo modernizacijos, taip pat didelę reikšmę turi savivaldybės įsitraukimas – ypač dėl gyvenamosios aplinkos atnaujinimo.
„Savivaldybė atsižvelgia į gyventojų iniciatyvas dėl modernizuojamo daugiabučio gyvenamosios aplinkos atnaujinimo – automobilių stovėjimo aikštelių, šalia namo esančių šaligatvių sutvarkymo, žaliųjų ir poilsio zonų atnaujinimo – ir kiek gali prisideda pati bei skatina kitų atsakingų įmonių įsitraukimą“, – pasakoja pašnekovas.
Kvartalinės renovacijos metu atsižvelgiama ne tik į daugiabučių gyvenamosios aplinkos sutvarkymą, bet ir energinį miesto efektyvumą bei tvarumą užtikrinančių priemonių pasirinkimą – seno gatvių apšvietimo pakeitimą LED lempomis, taip pat inžinerinių tinklų modernizaciją. Siekiant sumažinti šilumos nuostolius, šiuo metu Ukmergėje daugiabučių kvartaluose yra tvarkomos šilumos trasos.
„Daugiabučių renovacija leidžia sutaupyti daug šiluminės energijos, todėl nauda yra įvairiapusė. Pirmiausia, ją pajunta modernizuoto namo gyventojai, patirdami mažesnes išlaidas šildymui, tačiau tuo pačiu – į atmosferą yra išmetama mažiau anglies dvideginio, kuris prisideda prie klimato kaitos, todėl vykstantys daugiabučių modernizacijos procesai yra svarbūs ir platesniu mastu“, – sako A. Šuminskas.
Modernizuoti kvartalai – patrauklesni
Pašnekovas pastebi, kad modernizuoti daugiabučių kvartalai pritraukia daugiau jaunesnio amžiaus žmonių bei jaunų šeimų su mažais vaikais.
„Tikriausiai natūralu, kad atnaujintų daugiabučių kvartalų infrastruktūra yra patogiau išvystyta ir labiau pritaikyta kasdienio gyvenimo poreikiams: sutvarkytos vaikų žaidimų aikštelės, poilsio zonos, atnaujinti pėsčiųjų ir dviračių takai, automobilių stovėjimo aikštelės – yra svarbus aspektas renkantis būstą. Dėl šios priežasties galima stebėti tokį socialinį reiškinį: renovuotų namų kvartalai „jaunėja“ – ir dėl pasikeitusios vizualinės išvaizdos, ir dėl vis daugiau į juos atsikeliančių jaunesnio amžiaus gyventojų skaičiaus“, – dalinasi A. Šuminskas.
Taip pat kvartalinė renovacija paskatina daugiabučių kvartalų pagyvėjimą – gyventojai pradeda atrasti jiems malonias veiklas nebūtinai miesto centre, bet ir savo daugiabučio kvartale, taip pat didėja gyventojų bendruomeniškumas ir atsakomybė už sutvarkytą gyvenamąją aplinką.
Didesni pokyčiai – ateityje
„Žvelgiant iš energinio efektyvumo perspektyvos, didžiausias prioritetas yra daugiabučių namų atnaujinimas, o kvartalų lygmeniu – inžinerinių tinklų modernizacija, kuomet skiriamas dėmesys šilumos trasų, vandentiekio ir nuotekų sistemų atnaujinimui bei gatvių apšvietimo elektros tinklams. Žinoma, vizualiai gražėjantys kvartalai bei atnaujinta gyvenamojo namo infrastruktūra taip pat prisideda prie gyvenimo kokybės pokyčių, kurie kartu su didesniu energiniu kvartalo efektyvumu gali būti laikomi neginčytinais renovacijos privalumais“, – sako A. Šuminskas.
Vis dėlto pašnekovas atkreipia dėmesį, kad visapusiška kompleksinė renovacija, kurios pavyzdžių galima matyti Vakarų Europos valstybėse, turėtų atnešti didesnius pokyčius, kurie gali ne visai sutapti su šiandieniniais daugelio gyventojų įpročiais.
„Vienas iš kompleksinės renovacijos aspektų – automobilių stovėjimo aikštelių perkėlimas, taip atlaisvinant gyvenamąsias erdves šalia daugiabučio namo. Visgi kol kas įsivaizduoti tokio projekto įgyvendinimą Lietuvoje yra gana sudėtinga, nes gyventojai koncentruojasi į patogumą, o daugiabučio kiemo funkcionalumas yra neatsiejamas nuo vietos automobiliui, todėl tikėtis didesnių pokyčių šiuo klausimu galima tik ateityje“, – pastebi Ukmergės rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus mentorius.