Jeigu temperatūra lauke nukrenta žemiau 10-ies laipsnių šalčio, darbuotojams yra suteikiamos specialiosios pertraukos – kas pusantros valandos jie gali ilsėtis bent 10 minučių. Šis laikas įskaičiuojamas į darbo valandas, todėl už minutes šiltose patalpose lauko darbuotojams vėliau atidirbti nereikia.
„Darbdavys, su darbuotojais pasitaręs, gali tas pertraukas ir sutankinti, jeigu temperatūra žemesnė arba darbuotojai šiaip jaučia, kad jiems per šalta. Per pertraukas darbuotojai turi eiti į šiltas patalpas pasišildyti – nusirengti viršutinius drabužius, išgerti šiltos arbatos, pakišti rankas po vandeniu ir normaliai sušilti“, – 15min.lt sakė Rita Zubkevičiūtė, Valstybinės darbo inspekcijos Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vyriausioji darbo inspektorė.
Specialiosios pertraukos yra pagrindinis reikalavimas lauke darbus vykdantiems darbdaviams. Tačiau jie taip pat privalo pasirūpinti ir darbuotojų apranga – duoti šiltą striukę, kelnes, batus, kepures ir pirštines.
Pasak R.Zubkevičiūtės, statybų aikštelėse pažeidimų pasitaiko retai.
„Jie vis tiek negali pradėti darbų normaliai neįsirengę statybvietės. O štai darbuotojai, išvažiavę miško kirsti, kartais neturi kur pasišildyti, ir šildosi automobiliuose. Tokių pažeidimų mes surandame“, – sakė Darbo inspekcijos atstovė.
Žvėryne gyvenamuosius namus stato Arvydo Avulio vadovaujama „Hanner“. Pasak A.Avulio, dėl šalčių statybos lėtėja, tačiau dirbti vis vien reikia.
„Darbai gali būti vykdomi naudojant tam tikrus šalčio priedus. Pavyzdžiui, iki tam tikros temperatūros galima betonuoti ir betonas nepraranda stiprumo. O daugeliu atveju tam tikri darbai tiesiog stabdomi. Dabar betonavimo darbai jau nebeturėtų būti vykdomi. Turėtų būti statomi klojiniai, dedama armatūra, rišama armatūra, vykdoma viskas, kas galima. O tie darbai, kurių negalima dirbti, buvo sustabdyti. Turėjo būti perdanga betonuojama, tačiau to nedarėme“, – 15min.lt sakė A.Avulis.
Darbdaviai taip pat turi pasirūpinti ir patalpose dirbančiais žmonėmis. Jie specialių pertraukų negauna, tačiau darbdavys turi užtikrinti optimalią patalpų temperatūrą ir vėdinimą.
„Kuo sunkesnis fizinis darbas, tuo temperatūra gali būti žemesnė“, – sakė Darbo inspekcijos atstovė.