Birželio pradžioje „Lietuvos energijos“ grupės nekilnojamojo turto plėtros ir valdymo bendrovė „NT valdos“ antrą kartą siūlys rinkai biurų kompleksus Vilniuje: tarp A. Juozapavičiaus bei Žvejų gatvių, Aguonų gatvėje ir P. Lukšio gatvėje.
Turtas parduodamas su nuomos sutartimis, kol grupės įmonės persikels į naują būstinę – tai numatoma padaryti iki 2021 metų.
Turtas investuotojus sudomins
Nekilnojamojo turto bendrovės „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis įsitikinęs, kad rinkoje yra investuotojų, kurie galėtų įsigyti šiuos objektus.
„Rinkoje yra didesnių investuotojų, kurie galėtų įsigyti šiuos turtus. Gali atsirasti ir naujokų, pavyzdžiui, banko „Snoras“ būstinę įsigijo kinai, „DNB“ banko – kompanija „Asgaard“, – BNS sakė S. Vagonis.
Eksperto nuomone, rinkai siūlomos teritorijos ir pastatai turės būti atnaujinami bei pritaikomi šiuolaikiniams poreikiams, nes yra senesnės statybos, pritaikyti valstybinėms institucijoms.
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) direktorius Mindaugas Statulevičius teigia, kad šiuo metu tokių objektų pasiūla sostinės centre yra nedidelė, todėl jie domina investuotojus.
„Esant tokiai nedidelei galimų plėtoti teritorijų pasiūlai centrinėje miesto dalyje, be abejo, tai yra įdomūs objektai: tiek savo lokacija, tiek apimtimi. Šie objektai yra vieni didesnių, kurie dabar realizuojami rinkoje“, – BNS sakė M. Statulevičius.
Jo nuomone, Aguonų gatvėje galėtų atsirasti būsto projektas, o Žvejų gatvės teritorija tiktų bet kokios paskirties prestižiniam projektui.
„Aguonų gatvė netrukus bus viena aktyvesnių statybos aikštelių: šalia statomi „Šaltinių namai“, didžiulį projektą yra suplanavusi „Eika“. Ta Naujamiesčio vieta atsigauna ir turi daug potencialo būsto plėtrai. Be abejo, Neries krantinėje (Žvejų g. – BNS) esantis objektas natūraliai traukia dėmesį. (...) Tai turėtų būti reprezentacinis ir į kokybę orientuotas objektas. Tokio tipo objektų pasiūlos nėra daug, ypač greta upės ar istorinio centro“, – sakė asociacijos vadovas.
M.Statulevičiaus teigimu, P. Lukšio gatvėje esanti teritorija labiausiai tiktų biurų plėtrai.
Rizika – neaiškios žemės nuomos sąlygos
„Ober-Haus“ ekspertas S. Vagonis, paklaustas, kokių rizikų įžvelgia parduodant „Lietuvos energijos“ turto portfelį, įvardijo politiką ir neaiškias valstybinės žemės nuomos sąlygas.
„Įžvelgčiau politinės rizikos. Ir Seime svarstoma, ar leisti parduoti, ir žiniasklaidoje buvo pasirodę kai kurių Seimo narių pasisakymų apie išparduodamą „auksinę“ žemę. Čia gali būti pagaliai į investuotojų ratus, jeigu kažkas aukštose valdžios instancijose visgi norės, kad šis procesas būtų stabdomas“, – BNS sakė S.Vagonis.
Analitiko teigimu, potencialūs pirkėjai, svarstydami apie siūlomų teritorijų plėtros potencialą, šiuo metu nežino, kiek jiems papildomai reikės sumokėti už valstybinės žemės nuomą.
M. Statulevičiaus nuomone, neaiškumas dėl valstybinės žemės nuomos tikriausiai buvo pagrindinė priežastis, kodėl 2017-ųjų pabaigoje neįvyko pirmasis objektų pardavimo konkursas.
„Pagrindinė grėsmė, kodėl neįvyko ir pirmasis pardavimas, tai nežinomybė dėl valstybinės žemės nuomos įtakos projektams. Kadangi objektai yra nuomojamoje žemėje, ši rizikos dedamoji yra nevaldoma. Dabar visi valstybės parduodami objektai kelia tą patį klausimą: kiek reikės už tą žemę susimokėti? Didžioji dalis įmonių jau yra susitaikę, kad reikės mokėti, bet kokį skaičių rašyti plane, neaišku“, – BNS sakė M.Statulevičius.
Pasak jo, centrinėje miesto dalyje esančius objektus norintys įsigyti investuotojai taip pat įvertins ir paveldosaugos apribojimus.
„Lukšio gatvėje tas klausimas neaktualus, bet Aguonų ir Žvejų gatvėse rizika yra nemaža“, – teigė M.Statulevičius.
Dalyje teritorijų numatyta plėtra
Turtą parduodančios nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Inreal“ duomenimis, brangiausiai parduodama 1,9727 ha ploto sklypo tarp Juozapavičiaus ir Žvejų gatvių nuomos teisė bei 12 statinių, kurių plotas 16,4 tūkst. kv. metrų. Kaip BNS nurodė bendrovė, čia galima plėtoti bet kokios paskirties objektus, tačiau pagal patvirtintą detalųjį planą čia galima pastatyti 43,4 tūkst. kv. metrų ploto komercinių pastatų.
Senamiestyje, Aguonų g. parduodama dviejų 0,3915 ha ploto sklypų nuomos teisė bei du pastatai, kurių plotas siekia 6,5 tūkst. kv. metrų Šiai teritorijai nėra parengtų teritorijų planavimo dokumentų. „Inreal“ teigimu, čia būtų galima plėtoti biurus, viešbučius arba būstus.
P.Lukšio g. parduodama keturių 1,3468 ha ploto sklypų nuomos teisė su 12 pastatų, kurių bendras plotas siekia 6,6 tūkst. kv. metrų. Šiai teritorijai taip pat nėra parengto detaliojo plano, tačiau pagal 2015 metais išduotą statybos leidimą, dalyje sklypo galima statyti daugiau nei 11 tūkst. kv. metrų ploto biurų pastatą.
Brangiausiai – už 23,35 mln. eurų – parduodamas kompleksas tarp A. Juozapavičiaus bei Žvejų gatvių, už 6,92 mln. eurų – pastatai Aguonų gatvėje, dar už 6,78 mln. eurų – P. Lukšio gatvėje.