Ministras Valentinas Mazuronis privatininkus kaltina siekiu „torpeduoti“ renovaciją

Aplinkos ministerija penktadienį paskelbė apie antrąjį renovacijos etapą – į jį įsitraukė 58 Lietuvos miestų savivaldybės, atrinkta beveik 1700 daugiabučių. Tiesa, renovacijos procesas nevyksta taip sklandžiai, kaip norėtųsi – pasak aplinkos ministro Valentino Mazuronio, tam trukdo kai kurių privačių įmonių interesai.
Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis
Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

„Nepaisant bandymų trukdyti, procesas vyksta gerai. Paskelbėme antrojo etapo šaukimą, turime duomenų iš 58 savivaldybių. 90 pastatų renovuojami“, – penktadienį Aplinkos ministerijoje kalbėjo ministras. Spaudos konferenciją ministras pradėjo geros nuotaikos – pažiūrėjęs į ant stalo stovinčius mineralinio vandens butelius prisiminė pastarųjų dienų kalbas apie ministerijos narių išgertuves ir pajuokavo, kad aplink ministeriją – vien buteliai.

Vieši kreipimaisi apie bankų nefinansavimus, trūkumus man primena bandymą torpeduoti procesą, – kalbėjo V.Mazuronis.

Paprašytas įvardinti, kas trukdo renovacijos procesui judėti sparčiau, V.Mazuronis paminėjo ir Respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų vadovo Juozo Antanaičio, „Mano būstas LT“ vadovo Vytauto Turonio bei įmonės „Baltijos pastatų valdymas“ išplatintą pareiškimą Lietuvos miestų savivaldybėms. Šios bendrovės sejamos su koncernu „Icor", kuris užima didelę daugiabučių namų administravimo rinkos dalį. Pasak ministro, dėl šių bendrovių įtakos renovacija, ypač didžiuosiuose Lietuvos miestuose, juda lėčiau.

„Gal taip daroma iš nežinojimo, gal dėl kitų priežasčių, bet jų naujausias kreipimasis į savivaldybes įneša sąmyšį tiek tarp eksploatuojančių institucijų, tiek savivaldybių, o vieši kreipimaisi apie bankų nefinansavimus, trūkumus man primena bandymą „torpeduoti“ procesą“, – kalbėjo V.Mazuronis.

Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė sakė, kad minėtame pareiškime savivaldybes ir ūkio įmones buvo bandoma įtikinti, kad jei programos įgyvendinimo administratorius ims paskolą, jis įsipareigos mokėti už skolininkus. Anot viceministrės, tai yra neteisinga informacija.  „Skolininkas ir kredito grąžintojas yra buto savininkas, o ne programos įgyvendinimo administratorius“, – pabrėžė D.Matonienė.

Įsibėgės kovą

Antrajame renovacijos etape aktyviau dalyvauja didžiųjų miestų savivaldybės.

„Sudėjus abu renovacijos etapus turime 2500 namų, iš viso 25 tūkst. butų. Didžiausios apimties paraišką antrajam renovacijos etapui pateikusi Vilniaus miesto savivaldybė – 211 namų, Kauno miesto savivaldybė pateikė 95 paraiškas, Marijampolės – 65, Alytaus miesto savivaldybė – 31 paraišką“, – sakė Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) direktorius Valius Serbenta.

Pasak jo, iš mažųjų miestų savivaldybių daugiausiai paraiškų pateikė Kauno rajono (85 daugiabučiai), Mažeikių rajono (82 daugiabučiai), Palangos miesto (57 daugiabučiai) savivaldybės.

Kalbėdama apie renovacijos proceso eigą aplinkos viceministrė sakė, kad renovacijos darbai sparčiau judėti pradės pavasarį – dabar artėja žiema, todėl visų suplanuotų darbų įvykdyti statybininkams nepavyks. Tikimasi, kad jie darbus atnaujins kovo mėnesį.

Renovacijos eiga

Parengiamieji renovacijos darbai vidutiniškai trunka 6–7 mėnesius. Jie susideda iš kelių etapų. Pirmiausiai gyventojai susirenka ir paskelbia apie norą renovuoti bei paskiria programos įgyvendinimo administratorių.

Toliau rengiamas Aplinkos ministerijos finansuojamas investicijų projektas, kuriame paskaičiuojami alternatyvūs darbų atlikimo variantai ir numatomi pinigai. Gyventojai nusprendžia, kokį variantą nori rinktis.

Pasak D.Matonienės, iki šiol šiam etapui būdavo skiriami du ar trys mėnesiai, tačiau neišvengta klaidų, todėl norima procesą pratęsti iki pusmečio.

Tuomet kreipiamasi į finansinį tarpininką ir tuomet vyksta prikimai per centrinę perkančiąją organizaciją rangos darbams ir projektavimui. Jei nėra apskundimo, nuperkamas projektas ir po mėnesio prasideda rangos darbai.

Pirmajame renovacijos pagal naująjį modelį etape, kuris startavo š.m. kovo mėn., dalyvauja 56 šalies savivaldybės. Pirmajam etapui Aplinkos ministerijos iniciatyva savivaldybės atrinko daugiau nei 800 neefektyviausiai energiją vartojančių daugiabučių, iš kurių, remiantis 2013 m. rugsėjo mėn. 26 d. duomenimis, daugiau nei 600 yra parengę investicijų projektus, daugiau nei 300 surengę susirinkimus investicijų planams patvirtinti, 276 šiems planams pritarę, t.y. artimiausiu metu pasirengę pirkti rangos darbus. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai