Mokslininkai sukūrė pirmąjį Lietuvoje skaitmeninį miestelį

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkai sukūrė pirmąjį Lietuvoje skaitmeninį Saulėtekio miestelio modelio prototipą. Anot universiteto mokslininkų, trimatis žemėlapis ne tik leidžia pažvelgti, kaip galėtų atrodyti miestas, bet ir atlikti įvairius tyrimus.
VGTU
VGTU / VGTU nuotr.

„Universitetas turi prieigą prie modernių skaitmeninio miesto kūrimo technologijų, kurios buvo išbandytos kuriant pirmąjį Lietuvoje miestelio Saulėtekyje skaitmeninio modelio prototipą. Su turimu juo lengvai galima atlikti įvairiausius matavimus, pradedant sniego krūvos pažymėjimu modelyje ir greitu apskaičiavimu, kiek sunkvežimių reikės jai išvežti ir baigiant pastato dalių temperatūros ir gaunamos saulės šviesos matavimais“, – pasakoja VGTU docentas dr. Vladimiras Popovas.

Naudojami tyrimams

Jis sako, kad šiuolaikiniai skaitmeniniai miestai kuriami plėtojant skaitmeninės statybos ir statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologijas. Tačiau tokie modeliai tarnauja ne tik statybos sričiai, bet turi ir kitų panaudojimo galimybių – pradedant paveldosauga, energijos taupymu, spūsčių kontrole ir baigiant žmonių saugumo užtikrinimu.

VGTU nuotr./Modelį galima papildyti naujais statiniais
VGTU nuotr./Modelį galima papildyti naujais statiniais

Anot V. Popovo, skaitmeniniai miestų modeliai gali būti naudojami ne pažiūrėti, kaip esamoje teritorijoje atrodys naujas statinys, bet ir atlikti daugybę įvairių analizių. Pavyzdžiui, vėjo srautų analizę, pamatyti saulės šviesos ir krentančio šešėlio pasiskirstymą, pastebėti labiausiai įkaistančias ir atšąlančias pastatų vietas.

„Šie duomenys gali parodyti būtinus renovuoti statinius ar vietas, kur galima statyti saulės kolektorius ir surinkti daugiau saulės energijos. Galima atlikti paveldui skirtus matavimus, kurie reikalingi pavyzdžiui, senamiesčiuose ir aplink juos statomų pastatų aukščio kontrolei“, – pranešime spaudai teigia V.Popovas.

Skaitmeniniai miestai – kas tai?

Šiuolaikinis skaitmeninis miestas – tai remiantis pačiomis naujausiomis technologijomis sukurtas išmanusis miesto modelis, kuris savyje talpina galybę duomenų ir informacijos apie pastatus, jų aplinką, kelius, žaliąsias zonas, net medžius bei kt. Jis išsiskiria vizualumu – skaitmeninio miesto modelyje 3D miesto maketas yra apdėliojamas pastatų fasadų ir aplinkos nuotraukomis. Tam tikslui fotografuojama naudojant specialius prietaisus, kurie prisitaiko prie vietovės ir situacijos, dėl to padaromi tūstančiai vaizdų iš visų kampų, iš žemės ir oro.

„Tokiomis fotografijomis apdėtas modelis įgyja realų vaizdą. 3D žemėlapyje visi vaizdai atrodo kaip realūs, tačiau iš tikro tai yra modelis, kuriame pastatai ir visa aplinka turi paviršius. Keliais mygtukų paspaudimais galima atlikti elementariausius reikalingus matavimus, pavyzdžiui, pažymėti norimą pastato dalį ir lengvai suskaičiuoti, kiek reikės medžiagų stogui pakeisti ar išteklių fasado langams nuvalyti“, – sako V. Popovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų