Įskilusio daugiabučio Gabijos gatvėje vystytojas: parodykite bent vieną pastatą, kur nėra mikroįtrūkimų

Įskilusio namo sostinės Gabijos gatvėje, kurio gyventojai pirmadienio vakarą buvo evakuoti, vysčiusios bendrovės „Tadlita“ vadovas Stasys Šliažas 15min sakė, kad apie pavojų gyventojams paskelbę asmenys elgėsi neatsakingai ir žmonėms padarė didžiulį nuostolį. Tuo tarpu namą administruojanti įmonė „Mano būstas“ aiškina, kad deformacijos yra susijusios su statybos technologijų pažeidimais.
Namas Gabijos g., iš kurio buvo evakuoti gyventojai
Namas Gabijos g., iš kurio buvo evakuoti gyventojai / Sauliaus Žiūros nuotr.

Antradienį ryte 15min kalbintas S.Šliažas aiškino, kad šiuo metu namą vertina ekspertai, gyventojai greitu metu galės grįžti namo, o parduotuvė ir vėl pradės veikti.

„Toliau darysime nuoseklią ekspertizę, tada kažką galėsiu daugiau pasakyti“, – kalbėjo jis.

Registrų centre nurodoma, kad pastatas iškilo 2004 metais, tačiau S.Šliažas tikino, jog jo statybos baigtos apie 2007-uosius.

„Dabar bus sudaryta iš ekspertų grupė, mes joje dalyvausime. Turime visą informaciją, kas statė, kas dalyvavo statybose, turime visus žurnalus.

Žiūrėsime, nes čia tiesiog buvo išreklamuota neįsigilinus į situaciją ir žmonėms padarė didžiulį nuostolį. Nes visi, kas kalbėjo, neatsakingai kalbėjo, nes, pasirodo, nėra pavojaus griūčiai. O kad pastatuose mikro įtrūkimai, parodykite man bent vieną pastatą, kur jų nėra“, – tikino jis.

Valdo Benkunsko nuotr./Daugiabutis Gabijos g.
Valdo Benkunsko nuotr./Daugiabutis Gabijos g.

S.Šliažas aiškino, kad iš pradžių namo pagrindinis rangovas buvo „Vilmestos statyba“, vėliau iš jų projektas buvo išpirktas, o vėliau „buvo daugiau rangovų“.

„Aš visų tikrai dabar neprisimenu, tiek metų praėjo. Bet visa dokumentacija yra“, – kalbėjo jis.

Apie nesaugų namą kalbėta dar 2005 metais

2005 metais „Verslo žinios“ pranešė, kad AB „Vilmestos projektai“ informavo negalintys užtikrinti savo klientams, jog namas bus saugiai eksploatuojamas. Taip pat įmonė pasiūlė klientams nutraukti sutartis.

„Na žinote, sakau, žmonės rašo neįsigilinę, o paskui buvo padarytos ekspertizės, buvo padaryti bandymai ir nieko neigiamo neparodė. Yra ekspertų išvados ir t. t.“, – sakė S.Šliažas, tačiau prisiminti, kada buvo darytos ekspertizės, jis negalėjo, nes, kaip pats sako, nepamena.

Valdo Benkunsko nuotr./Daugiabutis Gabijos g.
Valdo Benkunsko nuotr./Daugiabutis Gabijos g.

„Vilmestos projektai“ 15min vėliau atsiuntė laišką, kuriame rašoma, kad įmonė 2005 m. liepos 5 d. iš „Tadlita“ nupirko daugiabučio namo projektą su visais statybą leidžiančiais dokumentais ir jau dalinai pastatyto administracinio ir daugiabučio pastato karkasą.

„Pradėjusi vykdyti statybos darbus, UAB „Vilmestos projektai“ pastebėjo esmines projekto klaidas, dėl ko sustabdė darbus ir užsakė projektinės dokumentacijos ir pastato techninės būklės ekspertizę. 2005 metų lapkričio mėnesį buvo gautos specialistų išvados, jog projektinė dokumentacija ir atlikti statybos darbai neatitinka teisės aktų reikalavimų. Nustačius projektinės dokumentacijos ir atliktų statybos darbų esminius kokybės trūkumus, UAB „Vilmestos projektai“ nedelsiant kreipėsi į teismą dėl projekto pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo ir patirtų išlaidų kompensavimo. Dar 2005 m. gruodžio mėn. 16 d. buvo pasirašytas susitarimas dėl pirkimo-pradavimo sutarties nutraukimo. UAB „Vilmestos projektai“ informavo UAB „Tadlita“ apie visas nustatytas projekto klaidas ir konstrukcijų trūkumus.

UAB „Vilmestos projektai“ nutraukė su pirkėjais sudarytas preliminarias butų ir kitų patalpų pirkimo-pardavimo sutartis ir geranoriškai grąžino visas pastarųjų sumokėtas įmokas pagal sutartis“, – rašoma „Vilmestos“ pateiktame rašte 15min.

„Mano būstas“: stengsimės, kad situacija nesikartotų

Tuo tarpu „Mano būsto“ atstovas spaudai Paulius Ugianskis 15min aiškino, kad atsakingi ekspertai atliko detalią daugiabučio apžiūrą. Jie esą nustatė, kad pastatas yra saugus naudoti.

„Įvykusios lokalaus pobūdžio deformacijos yra susijusios su statybos technologijų pažeidimais, nekokybiškai įrengtomis grindų dangomis, taip pat pertvarose neįrengus privalomųjų deformacinių siūlių“, – aiškino jis.

Taip pat vėliau P.Ugianskis pareiškė, kad jei statytojas kratysis atsakomybės, administratorius imsis visų priemonių ir atliks papildomą pastato ekspertizę.

„Pasitelksime teisininkus ir kartu su gyventojais spręsime, ką toliau daryti, kokių priemonių imtis, kad statytojas ištaisytų broką. Dėsime visas pastangas ginti teisėtus klientų interesus, kad tokia situacija daugiau nesikartotų ir namas būtų prižiūrimas“, – tvirtino jis.

„Mano būstas“ namą Gabijos gatvėje administruoja nuo 2018 metų ir, pasak P.Ugianskio, nuo to laiko panašių incidentų nebuvo.

Valdo Benkunsko nuotr./Daugiabutis Gabijos g.
Valdo Benkunsko nuotr./Daugiabutis Gabijos g.

Evakuoti gyventojai

15min primena, kad Vilniuje pirmadienio vakarą pranešta apie gresiančią nelaimę Gabijos gatvės viename iš daugiabučių, gyventojai buvo evakuoti. Paaiškėjus, kad namo septintame aukšte atsivėrė plyšys, sutrūkinėjo plytelės, evakuoti gyventojai, informavo liudininkai.

VIDEO: Evakuoti visi Vilniaus daugiabučio gyventojai: skyla sienos, kada bus leista grįžti – neaišku

Situaciją apžiūrėjo ir vertino ekspertai. Antradienį ryte skelbiama, kad namas saugus, gyventojai galės grįžti. Ekspertų išvadoje teigiama, kad „namas yra saugus naudoti, todėl evakuotiems gyventojams rekomenduoju grįžti į savo butus“.

„Pirminės apžiūros rezultate nustatyta, jog įvykusios / vykstančios lokalaus pobūdžio deformacijos yra susijusios su statybos technologijos pažaidomis, nekokybiškai įrengus grindų dangą taip pat pertvarose neįrengus privalomųjų deformacinių siūlių ar kitų priemonių, namo konstrukcijų požymių nesant“, – rašoma ekspertų išvadoje.

Pirmame šio pastato aukšte įsikūręs prekybos centras „Maxima“. Kituose aukštuose yra 72 butai.

Kaip pirmadienio vakarą 15min informavo P.Poderskis, šiame name skyla perdanga tarp 6 ir 7 aukštų, atsivėrė kelių milimetrų plyšys. Plytelės laiptų aikštelėje išsikilnojo, manoma, kad konstrukcijos grindyse sujudėjo.

Ekspertas: deformacijos – lokalaus pobūdžio

Vilniaus miesto savivaldybė ryte išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad pirmadienio vakarą į įvykio vietą atvykęs ekspertas atliko nuodugnią apžiūrą.

2004 metų statybos namo konstrukcijos susideda iš pilno gelžbetoninio karkaso ir lygių monolitinių perdangų. Išilginis rėmas su po perdanga išsikišančiais rygeliais užtikrina pastato išilginį pastovumą. Tuo tarpu namo vidaus, taigi, ir laiptinių sienos, sumūrytos iš silikatinių plytų mūro. Pertvaros įrengtos iš 10 cm storio gipsinių plokščių mūro bei gipskartonio.

Nurodoma, kad ypatingo statinio ir projekto ekspertas Vytautas Elenbergas apžiūros metu nustatė, kad namą laikančios konstrukcijos nepažeistos, o užfiksuotos deformacijos yra lokalaus pobūdžio. Pasak eksperto, jos susijusios su statybos technologijos pažaidomis nekokybiškai įrengus grindų dangą, taip pat pertvarose neįrengus privalomųjų deformacinių siūlių ir nesiėmus kitų priemonių.

Akmens masės plytelės, kurių atšokimas išgąsdino gyventojus, buvo priklijuotos nekokybiškai. Tačiau šis defektas niekaip nesusijęs su karkaso deformacija. Eksperto vertinimu, su konstrukcijų deformacija nesusiję ir sienų įtrūkimai – jie pastebėti tik pertvarinėse sienose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis