„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Naujų namų statybos bumas sostinės centre senų butų neatpigins

Vingrių namai sostinėje – dar nebaigti statyti, tačiau laisvų butų jau beveik nėra. Vilniečiai graibsto naujus butus Vilniaus centre, kurių kaina kai kuriais atvejais nesmarkiai viršija senų sostinės centre esančių butų kainas. Senamiestyje dabar kyla kaip niekad daug naujų namų, kaip dėl to keisis senųjų kaina?
Statybos Vilniaus centre
Statybos Vilniaus centre / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

1860 metų statybos name sostinės Basanavičiaus gatvėje 76 kvadratinių metrų butas parduodamas už 114 tūkst. eurų. Rašoma, kad šildymo išlaidos gali siekti ir 500 eurų.

Basanavičiaus gatvėje parduodamas butas
Basanavičiaus gatvėje parduodamas butas

Nusileidus žemyn Basanavičiaus gatve ir pasukus į dešinę matyti nauji Vingrių namai. Čia kvadratinio metro kaina svyruoja nuo 2,3 iki 3,2 tūks. eurų (palyginti su 1,5 tūks. eurų už kvadratinį metrą sename name netoliese). Taigi mažesnis naujas butas jums kainuos tiek pat, kiek didesnis senas, ir, tikėtina, pavyks sutaupyti šildymui bei išvengti renovacijos išlaidų.

Be to, netoli Basanavičiaus gatvės šiuo metu yra vystomas ne vienas nekilnojamojo turto projektas – nuo ankstyvo ryto triūsia Basanavičiaus 9A apartamentus statantys statybininkai, prie Rusų dramos teatro kyla daugiabutis, netoli Mindaugo „Maximos“ jau baigti statyti Centro namai – pastatyti 72 butai, kurių kvadrinio metro su pilna apdaila kaina prasideda nuo maždaug 1,7 tūkst. eurų.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Statybos Vilniaus centre
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Statybos Vilniaus centre

Jeigu nauji butai centre kainuoja tiek pat, kiek seni, kam pirkti seną? Atrodo, seno būsto paklausai sumažėjus, turėtų nukristi ir jo kaina. Tačiau nekilnojamojo turto ekspertai tokią prielaidą paneigia.

Išpirko staigiai

Vingrių namai statomi dviem etapais – pirmojo metu įrengti didesni ir brangesni butai, o antrojo, kuris turėtų būti baigtas kitų metų pabaigoje, metu statomi mažesni butai.

„Statydami, pardavinėdami butus pastebėjome, kad didesnė paklausa yra mažų butų, dėl to antrajame etape pasiūlėme mažesnių, dviejų kambarių butų. Matyti, pataikėme ir pavyko mums taip gerai parduoti“, – 15min.lt pasakojo Vingrių namus statančios „Realinija“ vadovas Kęstutis Graužinis.

Jo teigimu, nors antrasis etapas bus baigtas tik kitų metų rugsėjį, iš 26 butų jau 20 yra parduota.

„Apskritai mūsų visi projektai dažniausiai būna sėkmingi. Šito realizacija buvo greitesnė, nes žmonės moka dabar tik avansą, o butus perka tada, kai juos pastatom ir priduodam, tai mums nėra labai didelio skirtumo, ar jie dabar perka, ar vėliau. Svarbiausias momentas, kai pastatą priduodame“, – pasakojo K.Graužinis.

Vingrių namų kvadrinio metro kaina svyruoja nuo 2,3 iki 3,2 tūkst. eurų. Pasak Evaldo Narbuntovičiaus, nekilnojamojo turto skelbimų portalo Domoplius.lt projekto vadovo, naujai statomų butų gausa kainoms įtakos nepadarys.

Seni butai gali ir brangti

Naujos statybos dviejų kambarių butas Vilniaus gyvenamajame rajone, pavyzdžiui, Pašilaičiuose, vidutiniškai kainuoja apie 65 tūkst. eurų, Senamiestyje – apie 101 tūkst. eurų. Metų pradžioje E.Narbuntovičius prognozavo, kad šiemet nauji butai Vilniuje brangs 3-5 proc. Brangti turėtų ir senos statybos būstas – prognozuojama, kad šiais metais senos statybos butų kainos gali didėti apie 4 proc. 

Jis teigė nemanąs, kad naujų butų statybos bumas Senamiestyje sumažins senų aplinkinių būstų kainas: „Nauji statomi butai Senamiestyje kainoms įtakos nepadarys. Tokių butų paklausa yra didelė, o žemės, ant kurios galima pradėti vystyti naujus projektus, kiekis ribotas.“

K.Graužinis taip pat abejoja, kad seni butai smarkiai pigs.

„Nors dabar žymiai daugiau tų projektų Senamiesty atsiranda, bet jų buvo ir anksčiau. Dabar toje vietoje, kurs mes statome, labai didelis judėjimas, labai daug projektų, manau, kad įtakos labai didelės neturės, nes tos kainos yra nusistovėjusios“, – sakė K.Graužinis.

Pasak jo, senų butų kainos turi tendenciją mažėti, o naujų butų kainos daugiau išlieka stabilios ilguoju laikotarpiu.

„Kita vertus, jeigu senas butas yra toje vietoje, kur daug statybų vyksta, gražėja aplinka, gerėja infrastruktūra, tai ir kitų butų kaina turėtų didėti“, – kalbėjo K.Graužinis.

Nekilnojamojo turto kainos Lietuvoje šiuo metu, E.Narbuntovičiaus teigimu, yra maždaug trečdaliu mažesnės nei NT bumo metu.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Statybos Vilniaus centre
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Statybos Vilniaus centre

Krizės pamoką išmoko

2008 metų pirmąjį ketvirtį Vilniuje centre kvadratinis metras kainavo 2,6-4,4 tūkst. eurų, kituose prestižiniuose rajonuose – 2-3,2 tūkst. eurų, toliau nuo centro – 1,8-2,5 tūkst. eurų.

E.Narbuntovičiaus teigimu, dabar kainos yra trečdaliu mažesnės nei NT bumo metu. Pavyzdžiui, Arvydo Avulio „Hanner“ parduodamų butų vidutinė kvadratinio metro kaina prasideda nuo 1,35 tūkst. eurų:  vieno kvadratinio metro vidutinė kaina „Bajorų kalvų“ gyvenvietėje – 1358, Žvėryno namuose – 1867, Ozo namuose – 1524, o Verkių slėnyje – 2259 eurai. 

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Statybos Vilniaus centre
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Statybos Vilniaus centre

„Tam, kad pasiektume burbulo metu vyravusias kainas, reikia, kad jos ūgtelėtų dar apie 30 proc. Tam prielaidų kol kas nėra – rinkoje esanti pasiūla viršija buvusią tais pakilimo metais“, – sakė E.Narbuntovičius.

Praėjusių metų pabaigoje buvo apie 4 tūkst. neparduotų objektų: „Vystytojai neprognozavo tokio greito rinkos atsigavimo. Išaugus paklausai, visi puolė statyti, dėl to dabar turime tokią didelę pasiūlą.“

Galbūt vilniečiai būstą puolė pirkti dėl euro įvedimo?

„Nedrįsčiau teigti, jog visi iki euro spėjo apsipirkti, nors praėjusių metų pirmąjį ketvirtį buvo pirkta labai daug. Daugelis nerado sau tinkamo būsto, nes pasiūla buvo gerokai sumažėjusi, o kainos buvo kiek padidintos. Žmonės išmoko pamoką – nepermokėti, tad atidėjo pirkimus ateičiai. Dabar viskas stojasi į vietas”, – kalbėjo E.Narbuntovičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs