Nedideliame miestelyje Švedijoje – tikro šykštuolio įkurto baldų giganto istorija

Švedijos baldų giganto „Ikea“ pirmojoje parduotuvėje galima susipažinti su 75-erių metų jubiliejų švenčiančios kompanijos istorija. Čia įkurtame muziejuje lankytojams pristatoma ne tik tai, kas inspiravo įsteigti baldų įmonę, kaip ji vystėsi, bet ir siūloma iš arti pamatyti, kaip dirbo šių metų pradžioje miręs steigėjas Ingvaras Kampradas. 
„Ikea“ muziejus Elmhulte
„Ikea“ muziejus Elmhulte

„Ikea“ muziejus 2016 metų birželio pabaigoje atidarytas nedideliame Švedijos pietinėje dalyje esančiame miestelyje pavadinimu Elmhultas. Jame iš viso gyvena apie 9 tūkst. žmonių, o didžioji dalis jų – vienaip ar kitaip susiję su bendrove.

Pačią bendrovę I.Kampradas įsteigė būdamas 17-os metų, 1943 metais. Tiesa, verslumu vyras visada pasižymėjo – būdamas vos 5 metų amžiaus, „Ikea“ steigėjas pardavinėjo degtukus, prekiavo žuvimi ir uogomis, taip sugebėjo sukaupti pirmąjį kapitalą.

„Ikea“ muziejus Elmhulte
„Ikea“ muziejus Elmhulte

Muziejaus vieta ypatinga – tai pirmoji 1958 metais atidaryta „Ikea“ parduotuvė. 7 tūkst. kvadratinių metrų patalpose yra kelios ekspozicijos, padalintos į tris skirtingas temas: „Mūsų šaknys“, „Mūsų istorija“ ir „Jūsų istorija“.

Dar prieš užeinant ir pradedant gilintis į istoriją, lankytojus pasitinka ant sienos sukabinti baldai. Teigiama, kad tai atspindi kompanijos „plokščių pakuočių“ konceptą, kuris reiškia, kad baldai turi būti projektuojami taip, jog išardyti tilptų į plokščias dėžes. Taip, esą, patogiau ir pigiau juos transportuoti.

Praėjus šią „alėją“ patenkama į paprastų švedų buitį ir pasakojama apie tai, kaip steigėjas Ingvaras Kampradas pradėjo savo verslą, apibūdinama visuomenė, gyvenimo sąlygos ir dvasia, kuri tuomet vyravo Švedijoje ir skatino jaunuolio kuriamo verslo plėtrą.

VIDEO: Pasižvalgykite po spalvingą „IKEA“ muziejų

Vėliau, pakilus į antrą aukštą, lankytojus pasitinka I.Kamprado medinis stalas – didžiulis, bet neįmantrus. Ir nuo čia prasideda baldų pramonę „sudrebinusios“ milžinės istorija. Antroje ekspozicijoje galima pamatyti kai kuriuos iš sėkmingiausių jos gaminių, kurių populiarumas neblėsta metų metus, taip pat ir kai kurias nesėkmes, pavyzdžiui, pripučiamą sofą ir krėslą, kuriuos teko atšaukti paaiškėjus, kad ant jų atsisėdus jie ima leisti orą.

„Ikea“ muziejus Elmhulte
„Ikea“ muziejus Elmhulte

Čia taip pat galima tapti „Ikea“ katalogo žvaigžde – su draugais patogiai įsitaisyti sofoje ir pasidaryti nuotrauką atsiminimui.

Trečioje dalyje galima susipažinti su klientų istorijomis apie tai, kaip jie naudojo dvi pagrindines „Ikea“ prekes – knygų lentyną „Billy“ ir sofą „Klippan“.

91-erius metus išgyvenęs I.Kampradas užaugo šiame nepasiturinčiame Pietų Švedijos regione ir garsėjo savo šykštumu, nors, visame pasaulyje veikiant 330 „Ikea“ parduotuvių, buvo vienas turtingiausių pasaulio gyventojų. Įsitikinti, kad jis nešvaistė pinigų veltui, galima pažvelgus į jo darbo kambario kopiją, kurią rasite muziejuje.

„Ikea“ muziejus Elmhulte
„Ikea“ muziejus Elmhulte

Teigiama, kad „Ikea“ įkūrėjas pasižymėjo Pietų Švedijos gyventojams būdingu charakteriu: nebijojo sunkaus darbo, buvo užsispyręs, be galo nuoširdus, linksmo būdo. Jis dirbo iki paskutinių dienų, likdamas ištikimas savo paties sugalvotam moto – dar daug darbų liko nudirbti, tikslų pasiekti.

I.Kampradas mirė šių metų sausio pabaigoje, savo namuose Smolande.

Kelionę į Švediją apmokėjo „Ikea“. Straipsniui įtakos tai neturėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų