NT plėtros bendrovės „SBA Urban“ užsakymu liepą vykdytos apklausos duomenimis, pirmojo būsto sau dairosi 8 proc. apklaustų Kauno miesto bei rajono gyventojų – daugiausia 25-34 m. amžiaus ir vidutines pajamas gaunančių respondentų. Palyginti su vasario pabaigoje, dar prieš karą Ukrainoje, vykdytos apklausos duomenimis, planuojančių įsigyti pirmąjį būstą kiekis išliko nepakitęs. Dar 6 proc. šiuo metu planuoja įsigyti naują būstą norėdami pagerinti gyvenimo sąlygas – vos 2 proc. punktais mažiau nei prieš karą.
Planuojantys pirkti būstą kaip investiciją nurodo 7 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų – vos 1 proc. punktu mažiau nei vasario pabaigoje.
„Šių metų pavasarį dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje NT rinkoje kilusi pardavimų pauzė pasibaigė po kelių mėnesių – gyventojai pradėjo aktyviai domėtis vystytojų pasiūlymais, sudaryta daugiau sandorių. Tiesa, vasarą rinka vėl nurimo, tačiau pamažu juntamas jos atsigavimas. Bendrai tendencijos yra aiškios – noras įsigyti pirmąjį ar antrąjį būstą nemažėja, nes gyventojai linkę laikyti NT patikima ir saugia investicija į savo ateitį. Pasikeitė tik vienas dalykas – sprendimas pirkti būstą priimamas ne per 2-3 dienas, kaip anksčiau, o gali užtrukti net kelias savaites“, – komentuoja naują kvartalą „Nemunaičiai“ Kaune vystančios „SBA Urban“ NT ekspertė Viktorija Pozingytė.
Anot ekspertų, šiuo metu NT pirkėjai atsargiau vertina vystytojų galimybes įgyvendinti plėtojamus projektus, todėl vis dažniau domisi ne tik projekto stadija, bet ir vystytojo turima patirtimi bei gera reputacija.
„Gyventojų susidomėjimas naujais būstais jau pradėtuose statyti ar pastatytuose projektuose yra kur kas didesnis nei tais, kurie vis dar yra brėžinių stadijoje. Natūralu, kad žmonės baiminasi, jog dėl augančių statybų kaštų ir neaiškios ekonominės situacijos statytojai, verslas negalės įgyvendinti savo įsipareigojimų pirkėjams, todėl pirmenybę teikia ilgiau rinkoje veikiantiems ir gerai žinomiems vystytojams“, – sako V.Pozingytė.
Dėl šios priežasties šiuo metu sudarant sutartį su vystytoju pirkėjams rekomenduojama užfiksuoti norimo būsto kainą pirkimo metu, kad vėliau nebūtų nemalonių staigmenų – būsto kainų mažėjimo ženklų NT rinkoje kol kas nematyti. Kokia bus metų pabaiga rinkai, dar per anksti prognozuoti, tikina pašnekovė – šiuo metu būstų pardavimus labiau veikia sezoniškumas nei kiti faktoriai.
„Įprastai vasarą stebime mažesnį aktyvumą NT rinkoje – gyventojai vyksta atostogų, daugiau dėmesio skiria pramogoms ir kelionėms, šeimos šventėms, ši vasara taip pat nėra išimtis. Tad koks bus ruduo tiek NT vystytojams, tiek pirkėjams dar sunku prognozuoti“, – pastebi ji.
Dairosi unikalių projektų
56 proc. apklausoje dalyvavusių Kauno miesto ir rajono gyventojų teigia, kad renkantis naują būstą svarbiausiu prioritetu išlieka lokacija. Pasak NT ekspertės, šiuo metu Kaune vyksta gyvenimo centre renesansas.
„Istoriškai Kaunas buvo plėtojamas į atokiau nuo centro esančius mikrorajonus ir didžioji dalis kauniečių ilgą laiką koncentravosi miesto pakraščiuose. Tačiau pagyvenus atokiau centro, dalis gyventojų nebenori kasdien važinėti didelių atstumų į darbą, švietimo įstaigas, tad vis dažniau dairosi būsto arčiau senamiesčio, kur ne tik lengviau pasiekiamos reikalingos įstaigos, bet ir aktyvesnis kultūrinis gyvenimas“, – teigia ji.
Į miesto centrą taikosi ir NT vystytojai, tačiau naujų projektų nėra tiek daug – statytojų galimybes riboja laisvų žemės plotų pasiūla.
„Tačiau ir gyvenant miesto centre gyventojams norisi daugiau ramybės – tai yra šių laikų prabanga. Dėl šios priežasties labai daug pirkėjų yra linkę palaukti unikalių, geresnės kokybės projektų, kurie užtikrintų ne tik gerą susisiekimą su miesto centru, bet ir sutvarkytą, rekreacijai pritaikytą aplinką“, – pasakoja V.Pozingytė.
Būsto kaina – antras lemiamas veiksnys, renkantis būstą
Apklausos duomenimis, po lokacijos būsto kaina lieka antroje pasirinkimą jį įsigyti lemiančioje vietoje (41 proc. respondentų), sutvarkyta namo aplinka – trečioje (32 proc.).
„Šiuo metu, kai būsto nuomos kainos yra ženkliai išaugusios, vis daugiau gyventojų pradeda svarstyti apie galimybę įsigyti nuosavą būstą – paskaičiavus, kiek sumokama nuomai, o kiek atsieitų būsto paskola, skirtumas nebėra toks didelis, kaip anksčiau. Juo labiau, kad įsigyjantys naują būstą dažniausiai gali naudotis ir naujai sukurta infrastruktūra“, – sako V.Pozingytė.
Tyrimų bendrovės „Norstat“ liepos 15-22 d. vykdytoje apklausoje, dalyvavo 500 Kauno miesto ir rajono gyventojų nuo 25 iki 45 m. amžiaus.