„Newsec“: dalis prekybos centrų nuomininkų bankrutuos

Didieji prekybos centrai šiemet praras nemažai nuomininkų ir pirkėjų, todėl jau dabar privalo galvoti apie esminius veiklos bei komunikacijos pokyčius, teigia nekilnojamojo turto bendrovės „Newsec“ Turto valdymo grupės vadovė Baltijos šalyse Rida Kalvaitienė.
Karantino sušvelnimumų sulaukusios parduotuvės
Karantino sušvelnimumų sulaukusios parduotuvės / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Pabandykime įsivaizduoti: apie 80 proc. visų ne maisto prekių parduotuvių šiuo metu yra uždarytos ir tai tęsiasi jau daugiau nei tris mėnesius. Apie 80 proc. ne maisto prekių apyvartos nėra generuojama ir sektorius gyvena su maždaug 20 proc. pajamų“, – „Newsec“ NT rinkos apžvalgos pristatyme teigė R.Kalvaitienė.

„Todėl tikime artėjančiais bankrotais. Manau, kad tyliai šia mintimi gyvena labai didelė sektoriaus dalis, ypač sporto, restoranų ir pramogų sektoriai. Trūksta labai nedaug, mėnesio ar dviejų, kada didžioji naujiena apie eilę bankrutavusių verslų šitose kategorijose gali mus pasiekti“, – pridūrė ji.

Manau, kad tyliai šia mintimi gyvena labai didelė sektoriaus dalis, ypač sporto, restoranų ir pramogų sektoriai.

Anot jos, prekybos centruose didės laisvų patalpų: pernai siekęs 100 proc. jų užimtumas šiemet geriausiu atveju bus 90 proc. net ir labai gerai veikiančiame prekybos centre.

R.Kalvaitienės teigimu, prekybos centrų nuomos surinkimo indeksas pirmąjį metų ketvirtį nukrito drastiškai – kai kurie vasario mėnesį tesurinko apie 40–50 proc. nuomos mokesčio.

„Tai reiškia, kad šiai dienai apie pusę nuomos nėra gaunama. Iki metų galo tikime, kad šito rodiklio vidurkis bus apie 75-80 proc., bet lyginant net su 2020 metais, tai yra drastiškai mažiau, nes pernai, bent jau savo portfelyje skaičiavome, šis indeksas buvo apie 98 proc.“, – sakė R.Kalvaitienė.

Pasak jos, šiemet tikėtini įvairūs nuomos mokėjimų atidėjimai – tikėtina, kad nuomos pajamos bus perkeltos į dvejus artimiausius metus.

Skolų nurašymas prekybos centrų veikloje šiemet augs iki 10 proc.

„Skolų nurašymas prekybos centrų veikloje šiemet augs iki 10 proc. Iki šiol jis paprastai nesiekdavo procento ar net mažiau“, – sakė „Newsec“ turto valdymo grupės vadovė.

Jos teigimu, rekordiškai išaugusi e.prekyba prekybos centrų neišgelbės, o atsigavimo viltį jiems galėtų suteikti labiausiai nukentėjęs verslas, pavyzdžiui, restoranai – jie ateityje turėtų tapti didžiausiais prekybos centrų nuomininkais.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Elektroninė prekyba
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Elektroninė prekyba

„Tos patirtys, kurios negali būti perkeliamos į elektroninę erdvę, tai yra, maisto degustavimas, turgaus tipo maisto pirkimas, stebėjimas, kaip virtuvės šefai gamina gyvai, galimybė čia ir dabar užuosti, paragauti yra labai rimta kategorija ir tikroji prekybos centrų ateitis“, – savo vizija dalijosi ekspertė.

Jos manymu, šiai veiklai prognozuojamas renesansas – dar 2000-aisiais prekybos centrai skaičiavo, kad restoranai užims apie 5 proc. jų ploto, dabar jis siekia 15-20 proc., o ateityje pasieks ir 50 proc.

„Skamba neįtikėtinai, bet tokios yra pasaulinės tendencijos“, – reziumavo R.Kalvaitienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai