NT ekspertai: Lietuvos biurų rinka kol kas stabili

Šalyje įvedus karantiną, biurų rinka išlieka stabili, tačiau padėtis rinkoje ilgainiui priklausys nuo jų griežtumo ir kiek laiko bus taikomi ribojimai, sako BNS kalbinti rinkos ekspertai.
Architektūra
Architektūra / Arno Strumilos / 15min nuotr.

„Ober-Haus“ Komercinio nekilnojamojo turto vyresnysis konsultantas Darius Tumas BNS sakė, kad kol kas anksti vertinti karantino poveikį biurų rinkai, tačiau iš pirmo žvilgsnio jis šį segmentą mažiau palietė nei prekybos.

„Nuotaikos visų rinkoje turbūt labai panašios: yra nežinios, kiek laiko viskas užtruks ir kaip baigsis. Turbūt dar per mažai laiko praėjo, tad sunku pasakyti, kaip viskas tęsis toliau. Faktas, kad tie, kas gali, dirba iš namų, todėl biurai yra tuštesni“, – BNS sakė jis.

„Galbūt tai labiau liečia tuos, kurių darbo pobūdis turi neišvengiamą fizinį kontaktą su klientais: prekybą, maitinimą, paslaugas, kuriems uždrausta dirbti. Jeigu būtų papildomų apribojimų, kad žmonės negalėtų judėti iš namų, gal situacija pasikeistų. Šiandien nematau didelio pagrindo nerimauti tiek biurų nuomotojams, tiek nuomininkams“, – kalbėjo D.Tumas.

„Ober-Haus“ nuotr./Darius Tumas
„Ober-Haus“ nuotr./Darius Tumas

Pasak jo, kol kas nuomininkai neskuba derėtis dėl sutarčių su pastatų valdytojais.

„Jeigu kažkokie pokalbiai buvo, tai galbūt tarp dviejų pusių, bet tai tikrai nėra kažkoks masinis reiškinys. Sakyčiau, kad dar nėra ir pagrindo prašyti nuomos kainos mažinimo. Galų gale, įmonės nebūtinai kenčia dėl mažėjančių apyvartų, nes jų yra įvairių. Tai nėra tvirto pagrindo mažinti (kainas – BNS)“, – kalbėjo „Ober-Haus“ konsultantas.

D.Tumo teigimu, nekilnojamojo turto valdytojai taip pat turi finansinių įsipareigojimų, todėl net ir blogiausiu atveju neskubėtų visam laikui tartis dėl mažesnių nuomos kainų.

„Jeigu nuomininkai nebegalės išsilaikyti ir mokėti nuomos, tai galbūt bus daromi terminuoti nuomos mažinimai. Panašią situaciją turėjome ir 2008 metais, kai šalys sėdo prie stalo, derino sąlygas, darė lengvatas terminuotam laikui. Praėjus tam laikotarpiui viskas grįžo į senas vėžes“, – kalbėjo D.Tumas.

Ekspertas prognozavo, kad kai kurie potencialūs nuomininkai artimiausiu metu gali peržiūrėti plėtros planus.

Nekilnojamojo turto bendrovės CBRE vyresnysis konsultantas Denisas Reinas BNS sakė, kad biurų rinkos aktyvumas sumažėjęs jau kurį laiką, o patalpas išnuomoti tapo sudėtingiau.

„Aktyvumas sumažėjęs apie pusantro mėnesio tiek iš tarptautinių, tiek iš vietinių klientų. Įmonės ėmėsi apsaugos priemonių, patalpų apžiūros pradėtos atšaukti dar prieš karantiną. Nors nuomotojai stengiasi pritaikyti alternatyvias, nuotolines bendravimo priemones, patalpas išnuomoti tapo sudėtingiau, todėl dalies projektų užbaigimas gali nusikelti“, – sakė jis.

D.Reino teigimu, dalis klientų nusprendė stabdyti plėtros planus, tačiau kai kurių tarptautinių nuomininkų planų karantinas nepakeitė.

„Yra potencialių tarptautinių nuomininkų, kurių sprendimų situacija nepaveikė. Jie linkę įsipareigoti nuomotis patalpas siūlomomis sąlygomis, daug nespausdami priešingos pusės gerinti komercinių pasiūlymų. Dalis jų derybas pradėjo prieš metus ar pusmetį, tačiau dabar kyla grėsmė, kad jų nusižiūrėti projektai gali vėluoti“, – kalbėjo jis.

„Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas BNS sakė, kad šiuo metu biurų rinkoje didelis neapibrėžtumas, tačiau didžiausių sunkumų kyla maitinimo, turizmo ir pramogų sektoriams.

„Inreal“ nuotr./Tomas Sovijus Kvainickas
„Inreal“ nuotr./Tomas Sovijus Kvainickas

„Valstybė imasi ekonominio skatinimo priemonių, verslas rodo solidarumą. Kita vertus, mažesnės įmonės dažnai neturi pakankamų rezervų ir yra ypač jautrios net trumpalaikiams nesklandumams. Tai akivaizdu tiesiogiai bei netiesiogiai apribotos veiklos sektoriuose - maitinimo, turizmo, kultūros, pramogų. Tokių nuomininkų situacija valdoma, nes manome, kad trumpalaikės problemos netaps ilgalaikių padarinių priežastimi ir kiekvienu atveju ieškome individualių sprendimų“, – sakė jis.

T.S.Kvainicko teigimu, po karantino gali pasikeisti ir pati biurų rinka, nes dar niekada taip masiškai nebuvo išbandytas nuotolinis darbas.

Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Newsec advisers LT“ nuomininkų atstovavimo grupės vadovas Baltijos šalyse Martynas Babilas BNS sakė, kad kol kas ilgalaikes strategijas turintys biurų nuomininkai nekeičia plėtros planų.

„Po kelių dienos pauzės kol bendrovės gesino verslo „gaisrus“, šiuo metu jaučiamas sugrįžimas prie pradėtų darbų. Biurų nuomininkai, kurie turi aiškias strategijas ir ilgojo laikotarpio planus, neatideda spendimų ir toliau aktyviai ieško tinkamų biurų ar derina nuomos sutartis , taip pat ramiai elgiasi ir relokaciją suplanavę nuomininkai“, – sakė jis.

Praėjusią savaitę „Newsec“ prognozavo, jog dėl pasaulyje paskelbtos pandemijos ir šalyje paskelbto karantino Vilniaus biurų rinkoje metų pabaigoje vakansija gali siekti ne prognozuotus 4-5 proc., o iki 8 proc. Anot bendrovės, projektai, kurie yra pradėti ir turi pagrindinius nuomininkus, turi galimybę būti užbaigti, tačiau rekomendavo įšaldyti nepradėtus projektus, o jiems atlikti naują analizę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų