Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

NT plėtotojų lūkesčiai 2019-iesiems: svarbiausia suvaldyti kainų augimą

2019-aisiais vienas didžiausių iššūkių nekilnojamojo turto rinkoje bus suvaldyti medžiagų ir darbo jėgos kainų augimą, vieningai sutaria BNS kalbinti rinkos dalyviai. Kitąmet jie tikisi vangesnio bankų skolinimo, teritorijų plėtrai trūkumo bei reiklesnių būstų pirkėjų.
„Eikos“ namai Pilaitėje
„Eikos“ namai Pilaitėje

Sulėtinti rinką galėtų politiniai neramumai

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „YIT Kausta“ vadovas Kęstutis Vanagas teigia, kad šių metų pradžia dėl vėliau nei planuota pradėtų pardavimų bendrovei buvo vangesnė, tačiau sėkmingi būsto pardavimai metų viduryje šįmet leis pasiekti apie 95 proc. apyvartos augimą.

K.Vanago nuomone, kitąmet nekilnojamojo turto rinkos situacija turėtų išlikti panaši kaip šįmet, jei politinė padėtis bus stabili.

„Nors jau kelerius metus kalbama apie rinkos burbulą, didelių grėsmės ženklų kol kas nematome. Esu įsitikinęs, kad krizės prasideda žmonių mintyse. Galima prisiminti 2014-uosius, kai Rusijai okupavus Krymą buvo visiškai sustoję būsto pardavimai. Žmonės baiminosi, kad kariniai veiksmai persikels į Lietuvą. Tačiau to nenutiko ir 2015-ųjų pavasarį pardavimai kilo į netikėtas aukštumas. Tad didžiausias iššūkis rinkai kitąmet gali būti politinė situacija, taip pat – valstybinių institucijų veikla“, – sakė K.Vanagas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kęstutis Vanagas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kęstutis Vanagas

Anot jo, kitąmet rinkoje galime išvysti ir daugiau būsto nuomai projektų. „YIT Kausta“ planavo ir pati rinkai pasiūlyti tokį projektą, tačiau dėl savo akcininkės Suomijos kompanijos „YIT“ ir kitos šios šalies bendrovės „Lemminkainen“ jungimosi planus kol kas atidėjo.

K.Vangas pastebi, kad keičiasi ir pirkėjų įpročiai – vis daugiau gyventojų dėl didėjančių spūsčių ir noro turėti infrastruktūrą renkasi pirkti būstą arčiau miesto centro.

2019-aisiais įmonė ketina pradėti plėtrą apie 4 hektarų ploto teritorijoje tarp sostinės Linkmenų ir Žalgirio gatvių, kur planuoja pastatyti apie 700 butų ir du biurų pastatus.

Viešbučių pertekliaus Vilniuje nebus

Šįmet apie 50 mln. eurų vertės komercinio komplekso „Live Square“ projektą sostinės centre pradėjusios nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Eika“ vadovas Domas Dargis teigia, kad 2018-ieji išsiskyrė prestižinės klasės būsto pasiūla, taip pat – itin žemu vakansijos lygiu sostinės biuruose, kuris ateityje turėtų padidėti.

„Vilniuje atsidarė ir nemažai viešbučių – „Marriott“, „Pacai“, „Radisson“, „Ibis“. Tai turėjo trumpalaikį poveikį, bet, augant turistų skaičiui, tai rinkos nesugriovė ir viešbučių plėtrai potencialo dar yra. Kitąmet atsidarys „Vilnia“, „Neringa“, galbūt ir mūsų „Hilton“. Nemažai projektų atidėta, nemažai – pradinėse stadijose, kiti – popieriuje. Rinkoje matomas stabilumas, paklausa suvalgė kambarių skaičiaus augimą. Manau, kad viešbučių pertekliaus Vilniuje nebus“, – kalba jis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Domas Dargis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Domas Dargis

D.Dargio teigimu, Kaune viešbučių plėtra gali tapti aktyvesnė, tačiau ji nebus tokia kaip sostinėje.

„Manau, kad negalime lyginti šių miestų. Labai skiriasi turistų skaičiai: verslo turistų, kur konferencijos, renginiai, valstybės, tarptautinių organizacijų veikla, Kaune žymiai mažiau. Kaune tikrai bus daugiau negu vienas viešbutis, bet plėtra skirsis kartais“, – sako jis.

Kalbėdamas apie kitų metų iššūkius plėtotojams D.Dargis įvardina vangesnį bankų finansavimą.

„Net ir didesniems rinkos žaidėjams, kaip mes, nėra palankių sąlygų finansuoti projektus, o ką jau kalbėti apie mažas kompanijas. Kas vyksta bankų rinkoje, tas mažėjimas, atsitraukimas, bankų susijungimai konkurencijai turi įtakos ir tikrai nėra palanku tiems, kas skolinasi. Gali būti, kad bankai šiek tiek nori mažinti riziką, ypač jei tai susiję su nekilnojamuoju turtu. Manau, kad 2019-aisiais ši tendencija nesikeis“, – teigia D.Dargis.

Anot jo, bankams sumažinus finansavimą atsiranda vis daugiau alternatyvių skolinimo šaltinių, kurie siūlo projektus finansuoti už 10 ir daugiau procentų, o tai gali kelti riziką.

Sunkiausia – rasti kur statyti

Nekilnojamojo turto plėtros ir statybų bendrovės „Merko statyba“ vadovas Saulius Putrimas teigia, kad šįmet bendrovė išlaikys panašią apyvartą kaip 2017-aisiais – apie 35–40 mln. eurų, o kitąmet planuoja augimą. Jo teigimu, jau dabar jos pasirašytų rangos sutarčių vertė siekia apie 50 mln. eurų.

„Pirmas pusmetis buvo sudėtingas dėl mažesnio naujų kontraktų pasirašymo. Kainų augimą ir energetinių reikalavimų padidėjimą – dėl ko kainos kilo, jautėme jau metus ar dvejus, o užsakovai tą pajautė tik organizuodami konkursą ir gavę kainų pasiūlymus. Pirmą pusmetį buvome susidūrę su situacija, kad labai daug konkursų buvo atidėta dėl perplanavimo, naujo finansavimo paieškos“, – kalba S.Putrimas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Merko statyba“ generalinis direktorius Saulius Putrimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Merko statyba“ generalinis direktorius Saulius Putrimas

Tarp svarbiausių iššūkių kitiems metams jis įvardino teritorijų plėtrai paieškas.

„2019 ir 2020 metais būsto pasiūla bus didesnė nei paklausa, bet pirkėjas irgi yra labai išrankus. Mums, vystytojams, didžiausias iššūkis yra surasti vietą, kur galėtume pasiūlyti gerą produktą, nes pastatyti kokybišką daiktą bet kokioje vietoje galima, bet vietų, ypač Vilniuje, kur tą pasiūlyti, stipriai mažėja ir beveik nėra. Mums pagrindinis iššūkis yra rasti tinkamą vietą, nes pirkėjus turime“, – kalba S.Putrimas.

Pasak jo, dabar pirkėjai kur kas atsargesni nei prieš dešimtmetį, kai kilo krizė – tuo metu visi viską pirko.

„Rinkos gyvumas Vilniuje ir dabar – Kaune, labiau rodo miestų vystymąsi ir augimą, čia nėra pirkimas tik kad pirkti ir paskiau perparduoti. Pas mus nuomai arba investicijai perka 10–15 proc. pirkėjų, didžioji dalis perka sau, nori geresnės kokybės. Augimas yra tvarus“, – tikina S.Putrimas.

Pirkėjai tampa reiklesni

Buvusioje „Skaiteks“ gamyklos teritorijoje Užupyje kvartalą „Paupys“ ir biurų pastatą „Park Town“ plėtojančios bendrovės „Darnu Group“ vadovė Sigita Survilaitė-Mekionienė teigia, kad kitąmet plėtotojai turės daugiau dėmesio skirti būsto kokybei.

„Rinkai prognozuojame nedidelį kainų augimą. Būsto rinka turėtų stabiliai augti ir kitąmet, nebent įtaką darytų išoriniai veiksniai. Vystytojai turėtų pasukti galvas dėl kokybinių parametrų, nes šiandieninis pirkėjas yra kaip niekada reiklus kokybei, o statybos, žemės, darbo užmokesčio kaštai drastiškai auga, kai tuo tarpu kainų augimas mažesnis, ir su šituo iššūkiu reikėtų susitvarkyti“, – kalba S.Mekionienė.

„Darnu Group“ nuotr./Sigita Survilaitė-Mekionienė
„Darnu Group“ nuotr./Sigita Survilaitė-Mekionienė

Anot jos, plėtotojai šįmet labiau konkuravo dėl aukštesnės klasės būsto, ši tendencija turėtų išlikti ir 2019-aisiais.

S.Mekionienės mano, kad nuomos kainos sostinės biuruose taip pat turėtų nežymiai augti.

„Auganti biurų rinkos pasiūla Vilniuje turėtų būti absorbuota. Prognozuojame nedidelį kainų augimą, o kainų korekcijų, kainų žemyn nereikėtų tikėtis, kol rinka yra nuomotojų rankose“, – sako ji.

Įsivežti darbuotojų trukdo biurokratija

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis teigia, kad šįmet įmonei sėkminga buvo būsto ir biurų plėtra, tačiau sunkiau sekėsi įgyvendinti naujus projektus – dėl teisminio ginčo su Nacionaline žemės tarnyba, kuri siekia nutraukti nuomos sutartį, plėtra sklype sostinės Algirdo gatvėje buvo sustabdyta, o tai gali lemti mažesnę apyvartą kitąmet.

„Kas liečia gyvenamąją statybą, būtų sunku tikėtis, kad mums kitąmet pavyks pasiekti tokių rezultatų, nes verslas yra inertiškas. Algirdo gatvės projektas yra sustabdytas ir akivaizdu, kad tai turės įtakos pardavimams. Kitąmet, kol vykdysime „Business Stadium North“ statybą, planuojame surinkti bent 50 proc. biurų pastato nuomininkų. Gal pradėsime dar vieną verslo centro projektą ne „Žalgirio“ stadiono teritorijoje. Dabar vedamos derybos ir turime tikslą iki Kalėdų pasirašyti sutartis“, – sakė jis.

A.Avulio teigimu, didėjanti butų pasiūla plėtotojams neleidžia didinti kainų, tačiau brangstančios medžiagos – jų mažinti, taigi kitąmet tikėtina rinkoje matyti tvarų augimą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arvydas Avulis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arvydas Avulis

Anot jo, vienas didžiausių iššūkių plėtotojams kitąmet bus rasti darbuotojų.

„Darbo jėgos trūkumas akivaizdus ir situacija nepagerės, nes yra biurokratinių kliūčių įsivežti statybininkų, nors ir kalbama, kad sąlygos tam gerinamos. Matome, kaip šįmet brango statybos – statistiškai skelbiama, kad 3 proc., bet tai netiesa, jos brango daugiau ir manau, kad ta tendencija išliks kitąmet, ir tai bus didžiausias iššūkis investuotojams ir vystytojams, nes suvaldyti kaštus bus sudėtingiausia. Tai susiję ir su atlyginimais“, – aiškina A.Avulis.

Algų kilimą subalansuos imigrantai

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Citus“ vadovo Mindaugo Vanago nuomone, kitąmet statybininkų darbo užmokesčio augimą kiek prislopins atvykstantys ukrainiečiai.

„Atlyginimai šįmet didėjo, o būsto kainos tiek neaugo. Statistika kartais rodo, kad kainų augimas yra, bet jis labiau padidėjo dėl išaugusių vidutinės klasės būsto pardavimų – perkamas brangesnis būstas. Manau, augimas kainų bus labai nežymus daugiau dėl technologinių dalykų, nes statoma vis daugiau A+ klasės ir darbo jėga brangsta. Bet nemanau, kad labai smarkiai augs statybininkų darbo užmokestis, nes atvažiuoja darbuotojų iš Ukrainos“, – sako „Citus“ vadovas.

„Citus“ nuotr./Mindaugas Vanagas
„Citus“ nuotr./Mindaugas Vanagas

Pasak M.Vanago, šiuos metus bendrovė planuoja užbaigti su 10 proc. apyvartos augimu ir į kitus žvelgia optimistiškai.

„Manome, kad rinka bus panaši kaip šiemet – šiemet buvo daugiausiai pardavimų nuo krizės ir tai turėtų išlikti. Kaip ir pernai, matome galimą pasiūlos perteklių. Bet, iš kitos pusės, jis valdomas, neauga taip staigiai, vystytojai atsargiai vertina. Manau, pasiūlos perteklius turėtų būti suvaldytas. O vertinant iš pirkėjų pusės, žiūrime labai teigiamai – atlyginimai auga, įperkamumas auga, miestai, kur dirbame – Vilnius, Kaunas, turi gyventojų prieaugį“, – sako jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?