Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Paaiškėjus, kuo virs buvusi Šv. Jokūbo ligoninė šalia Lukiškių aikštės, jau kilo aistros

Buvusios Šv. Jokūbo ligoninės teritorijoje, greta bažnyčios, investicijų valdymo įmonė „Lords LB Asset Management“ planuoja statyti viešbutį su konferencijų centru ir biurų pastatą. Nors bendrovė oficialiai projektinių pasiūlymų dar neteikė, feisbuke pasklido projekto vizualizacija. Iš jos galima spręsti, kad pastatų komplekso fasade vyraus stiklas. Projekto kritikai jau spėjo jį sulyginti Misionierių kompleksu, bet projekto vadovas sako, kad tai bus akmens ir stiklo fasadai.
Greta Šv.Jokūbo bažnyčios planuojamas viešbutis ir biurų pastatas
Greta Šv.Jokūbo bažnyčios planuojamas viešbutis ir biurų pastatas

Socialiniame tinkle „Facebook“ jau sklinda planuojamo pastatų komplekso vizualizacija. Iki šiol buvo skelbta, kad teritorijoje iškils tik viešbutis. Tačiau vizualizacijose užrašyta, kad greta Šv. Jokūbo bažnyčios iškils ir biurų kvartalas.

Projektą rengia architektūros studija „Archinova“, o statytojas – „Lords LB Asset Management“ antrinė bendrovė „Orkela“.

Projektas iškart pradėtas lyginti su „Misionierių sodų“ projektu sostinės Subačiaus gatvėje, kuris visuomenėje sukėlė daug aistrų.

„Valdžia disponuojantiems asmenims buvo priminta, kad mūsų akivaizdoje yra plėšomi svarbiausi puslapiai iš istorinio ir estetinio Vilniaus teksto – daugiabučiais užstatomas Misionierių ansamblis, toks pats likimas numatytas Šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčiai, kurią planuojama inkrustuoti viešbučiu“, – savo feisbuko paskyroje teigia Rasa Kalinauskaitė. Ji yra parlamentaro Naglio Puteikio patarėja-sekretorė.

Greta Šv.Jokūbo bažnyčios planuojamas viešbutis ir biurų pastatas
Greta Šv.Jokūbo bažnyčios planuojamas viešbutis ir biurų pastatas

Projekto vadovas, architektūros studijos „Archinova“ vadovas architektas Antanas Gvildys 15min sakė, kad pastatų fasadai bus iš stiklo ir natūralaus akmens. Statybų pradžia numatyta pirmąjį šių metų pusmetį, pabaiga – maždaug po dvejų metų.

„Toje visoje teritorijoje projektuojamas viešbutis ir administraciniai pastatai. Iš tikrųjų dabar yra keturi pastatai, kurie ir išlieka, ir penktas yra viešbutis. Viešbutis yra apie 13 tūkst. kv. m, administraciniai pastatai – 6 tūkst. kv. metrų. Senuose pastatuose, kurie yra, įsikurs administracinės patalpos, biurai, o viešbutyje bus įrengta 300 kambarių su konferencijų centru“, – teigė A.Gvildys.

Koks viešbučių tinklas įsikurs šiame pastate, architektas neatskleidė, tačiau patvirtino, kad jau yra surastas viešbučio operatorius ir konkretus tinklas.

„Kalbant apie architektūrinę-urbanistinę koncepciją, atkreiptinas dėmesys, kad Vilniaus naujamiesčio teritorijoje būdingas reguliarus ir aiškus perimetrinis užstatymas, formuojamas stambių daugiabučių gyvenamųjų namų ir visuomeninių pastatų tūriais. Tačiau nagrinėjamas sklypas su Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia ir vienuolyno kompleksu nesudaro aiškaus perimetrinio užstatymo, nors būtent toks užstatymas jį supa iš visų pusių.

Todėl siekiant darniai įsilieti į esamą suformuotą naujamiesčio užstatymą, palei Tumo Vaižganto gatvę, formuojamas perimetrinis užstatymas, būdingas šalia esantiems pastatams: mokslininkų namams, Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčiai. Šį perimetrinį užstatymą formuoja viešbučio su konferencijų centru pastatas, savo masteliu ir aukščiu panašus į aplinkinius pastatus“, – rašoma vėliau 15min atsiųstame išplėstame architekto A.Gvildžio komentare.

Anot jo, pastatas žemėja pietų kryptimi, atverdamas bažnyčios ir vienuolyno ansamblį. Vienuolyno ir Jokūbo bažnyčios ansamblis atveriamas taip pat nuo Lukiškių aikštės, nuo J.Tumo-Vaižganto bei Lukiškių gatvių trasų, nuo Pamėnkalnio apžvalgos aikštelės.

„Ieškant geriausių taškų, nuo kurių apžvelgiama Jokūbo bažnyčia, vadovautasi Naujamiesčio apsaugos reglamento nustatytais apžvalgos taškais“, – sakė A.Gvildys.

Projekto vadovo teigimu, palei A.Goštauto ir Vasario 16-iosios gatves numatyta formuoti perimetrinį užstatymą užstatant tarpus tarp esamų pastatų ir suteikiant bendrą architektūrinę kompoziciją bei išraišką kompleksui.

„Fasado apdailai naudojant natūralaus akmens plokštes kontrasto principu, taip labiau pabrėžiant saugomų pastatų vertingąsias savybes. Jungtis-atriumas tarp esamų pastatų numatyta skaidri, kad kuo daugiau prasišviestų bažnyčia“, – aiškino A.Gvildys.

15min skelbė, kad 2016 metų lapkričio 18 dieną bendrovė „Orkela“ padovanojo Vilniui 200 tūkst. eurų vertės fontaną. Už tai Vilniaus savivaldybė leido „Lords LB Asset Management“ keisti Šv. Jokūbo ligoninės servitutų ribas, užstatymo zonas. Tiesa, pati bendrovė tikino, kad to nesirengiama daryti.

Buvusios ligoninės pastatus ir 1,22 ha ploto teritoriją SEB banko įmonė „Litectus“ 2011 metais pardavė varžytynėse.

Valerijos Guiskajos / 15min nuotr./Šv. Jokūbo ligoninė
Valerijos Guiskajos / 15min nuotr./Šv. Jokūbo ligoninė

2014 bendrovė nugriovė dalį teritorijoje esančių pastatų. Pagal miesto detalųjį planą, nugriovus nevertingus statinius, šioje vietoje galima daugiaaukštė ir komercinė statyba. 2006 metais Šv. Jokūbo ligoninės pastatų kompleksas dėl architektūrinės ir istorinės reikšmės įtrauktas į Kultūros vertybių registrą.

Šv. Jokūbo ligoninė Vilniuje buvo įkurta 1809 m prie Šv. Jokūbo ir Šv. Pilypo dominikonų bažnyčios esančiame dominikonų vienuolyne, pastatytame 1722 metais. Savo veiklą ligoninė nutraukė 2003 metais.

Bendrovė „Lords LB Asset Management“ iki 2020 metų dešiniajame Neries krante, Konstitucijos prospekte, ketina pastatyti žymaus architekto D.Libeskindo vadovaujamos kompanijos „Studio Libeskind“ projektuotą biurų ir viešbučio pastatą pavadinimu „k18B“.

Apie 19 tūkst. kv. m ploto pastate dirbs per tūkstantį žmonių, taip pat jame veiks 300 kambarių 4 žvaigždučių viešbutis „Radisson Red“. Į komplekso statybas ketinama investuoti daugiau nei 50 mln. eurų, iš kurių 2 mln. eurų planuojama skirti investicijoms į viešąją erdvę.

2016 metų pavasarį D.Libeskindo architektų pasiūlytas ir konkursą laimėjęs pastatas buvo 18 aukštų, tačiau atnaujintuose priešprojektiniuose siūlymuose skelbiama, kad teritorijoje planuojama statyti dviejų pastatų – 6 ir 21 aukšto – kompleksą.

Birželio pabaigoje Vilniaus miesto taryba projektui suteikė išimtinę teisę statyti aukštesnį nei 9 aukštų pastatą.

„Lords LB Asset Management“ akcininkai yra trys asmenys ir jų valdomos įmonės: 47 proc. akcijų priklauso verslininkui Mindaugui Marcinkevičiui, 44 proc. – verslininkui Andriui Stonkui ir 9 proc. – Antanui Vainauskui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?