Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ duomenimis, net 65 proc. vilniečių pernai pirko dar tik statomą būstą.
„Perkant tokį būstą iš nežinomų vystytojų, didžiausia rizika, kad jis taip ir liks nepastatytas arba galutinis variantas skirsis nuo to, kurį matėte pardavėjo pirminiame pasiūlyme. Todėl žengiant šiuo keliu reikia būti kur kas atidesniems ir atsargesniems“, – pranešime spaudai cituojama Daina Senapėdienė, tarptautinės advokatų kontoros „CEE Attorneys“ vadovaujanti partnerė, plačiau šią temą aptarsianti artėjančioje Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos organizuojamoje Būsto mugėje.
Pirmas patarimas: pasitikrinkite statytojo reputaciją
„Kai kurie vystytojai plėtoja projektus naudodamiesi sukurta projektine įmone, todėl visada svarbu pasitikrinti viešai prieinamomis priemonėmis apie statytojo reputaciją, susitikti su įmonės atstovais, gyvai apžiūrėti projektą ir anksčiau to paties vystytojo statytus projektus. Taip pat internete pasiieškoti informacijos apie bendrovės pastatytų objektų kokybę, bendravimo su klientais subtilybes arba dar geriau pasidomėti jau kurį laiką įmonės būstuose gyvenančių žmonių įspūdžiais. Esu tikra, kad nebus tobulų atsiliepimų, bet galėsite nuspręsti ar jums pakeliui su vienu ar kitu partneriu“, – teigia D.Senapėdienė.
Antras patarimas: klauskite net keisčiausių klausimų
Priimant tokį svarbų sprendimą kaip būsto pirkimas, nevertėtų gėdytis ir visuomet užduoti net ir paprasčiausius klausimus:
„Pasitikslinkite su statybomis susijusius klausimus – ar žemės sklypas yra pardavėjo nuosavybė, nuomojamas ar įkeistas, kada planuojamas užbaigti projektas ir kada bus parduodamas turtas. Pavyzdžiui, jei būstas statomas iš valstybės nuomojamame sklype, klauskite ar pardavėjas turi teisę tai daryti. Būtinai išsiaiškinkite, kokios paskirties bus butas ar pastatas – girdėjome ne vieną istoriją, kaip žmonės nusiperka butus negyvenamosios paskirties objektuose. Jei bent kažkiek turite abejonių dėl statytojo reputacijos, prašykite, jog į visus šiuos klausimus pardavėjas pateiktų raštiškus atsakymus su atitinkamais įrodymais.“
Pasak jos, svarbu išsiaiškinti ir mažesnės reikšmės klausimus: „Kiek rekuperacijos, grindinio šildymo darbų atliks statytojas, o kiek teks jums, ar pats statytojas pasirinks administratorių, ar bus planuojama sudaryti jungtinės veiklos sutartį. Jei būstą perkate su daline apdaila, būtinai verta paklausti ar bus pastatytas statybinių atliekų konteineris ir kas už jį mokės.“
Trečias patarimas: įvertinkite savo finansinius pajėgumus
Būsto įsigijimas – ilgalaikis finansinis įsipareigojimas, todėl prieš ryžtantis tokiam žingsniui, būtina įvertinti savo pajamų ir išlaidų rodiklius: „Būsto paskola – tik viena išlaidų dedamoji. Būsto pirkimo procese atsiranda ir gana daug papildomų išlaidų notarui, nuosavybės registracijai, būsto įkeitimui ir kitiems pirkimo etapams. Sutartis yra įsipareigojimas, todėl jos atsisakyti vienašališkai, nesant tam sutartyje aprašytų priežasčių nebus galima, o toks atsisakymas gali sukelti piniginius nuostolius baudos forma“.
Ketvirtas patarimas: į pirkimo – pardavimo sutartį atlaidžiai nežiūrėkite
Vienu svarbiausių dokumentų, perkant dar nepastatytą būstą, taps preliminari pirkimo – pardavimo sutartis.
„Visų pirma, labai svarbu, kad sutartyje būtų įtraukti konkretūs statybų terminai – jeigu numatyta, kad statytojas turi teisę atidėti šį terminą, būtina nurodyti kokiais atvejais ir koks galutinis terminas. Taip pat reikėtų numatyti, kokio baigtumo turtas bus parduodamas, aptarti perdavimo ir apžiūros procedūrą“, – pasakoja D.Senapėdienė.
Anot jos, jei pirkėjas pirks įkeistą būstą, būtina paprašyti į sutartį įtraukti konkrečias hipotekos sąlygas:
„Taip pat įvertinkite ar dokumente numatyti terminai sudaryti notarinę sutartį jums yra tinkami. Jei abejojate dėl savo finansinių pajėgumų, aptarkite tai su pardavėju ir numatykite, ar atsisakę pirkti galėsite kartu su pardavėju ar atskirai ieškoti šiam butui pirkėjo ir perleisti teises pagal tokią preliminarią sutartį. Galiausiai atidžiai peržiūrėkite kokios sankcijos gresia šalims, jei pardavėjas nepriduoda ar nepastato būsto, o jūs nepagrįstai atsisakote pirkti turtą. Šioje vietoje sankcijos abiem pusėm turi būti protingos ir tolygios.“
Penktas patarimas: kilus abejonėms, kreipkitės į specialistus
Dar nepastatyto būsto įsigijimas tikrai paini ir daug laiko sąnaudų reikalaujanti veikla, todėl ramiau jaustis dėl ateities gali padėti ir teisininkai: „Šiuo atveju teisininkai gali padėti įvertinti statytoją, pareikalauti jo garantijų ir laidavimų bei padėti suderinti pirkėjui palankias sutarties sąlygas ir taip sumažinti riziką“, – teigia teisininkė.