Svarbiausia yra tai, kas nematoma
Kotedžų projektą „Kalnėnų slėnis“ vystančios bendrovės „Indema“ atstovas sako, kad tik pusė visų perkančių kotedžus atsiveda nepriklausomą inžinierių, kuris įvertina pastatui panaudotas statybines medžiagas, domisi, ar jis pastatytas laikantis visų technologinių reikalavimų. Nors tokia praktika jau seniai egzistuoja kitose Europos šalyse, dažnas lietuvis konsultacijoms vis dar gaili pinigų, todėl pasikliauna savo ir giminaičių žiniomis.
„Perkant namą ar kotedžą, visų pirma yra svarbiausia tai, kas plika akimi nematoma – pamatai, sienos, apšiltinimas ir stogas. Šis statinys jums turės tarnauti mažiausiai 50 metų. Ne paslaptis, jog dažnas statytojas visur, kur įmanoma bando sutaupyti – perka pigiausias medžiagas, o kai naudoji pigiausias medžiagas, laikytis technologinių reikalavimų pasidaro tiesiog nebeįmanoma. Viso to pasekmes pirkėjas pamato maždaug po metų – visų pirma, namas nėra toks ekonomiškas, kokį žadėjo pardavėjas bet tai yra mažiausia blogybė. Pigiausių medžiagų naudojimas statybose reiškia užburtą problemų ratą jo gyventojams. Kai kotedžas pastatomas iš pigiausių blokelių ir apšiltinamas polistirolu, sienos nekvėpuoja, jos drėksta, išsipučia tinkas ir pradeda pelyti“, – pasakoja M. Puidokas.
Gudraujantys kotedžų statytojai naivius pirkėjus vilioja pastatui suteikiamomis penkerių metų garantijomis. Tačiau pasak M. Puidoko, šiandien yra nemažai taip vadinamų vienadienių statytojų, kurie parduoda pastatytus kotedžus ir uždaro įmones. Todėl dar vienas patarimas naujakuriams – išsiaiškinti, kiek laiko rinkoje veikia jums namus siūlanti įmonė.
Kokių sprendimų reikėtų vengti
Namų ir kotedžų statybai mūro blokeliai jau seniai nurungė kitas tradicines statybines medžiagas. Tad kotedžas, kurį ruošiatės pirkti greičiausiai bus pastatytas iš akytojo betono (dujų silikato), silikatinių, betono, keraminių arba keramzitbetonio blokelių. Šie penkių rūšių statybose dažniausiai naudojami mūro blokeliai turi savo pranašumų ir trūkumų.
„Vis tik labiausiai pirkėjams siūlyčiau vengti kotedžų, pastatytų iš akytojo betono blokelių. Deklaruojama, kad sienos iš šių blokelių yra šilčiausios, tačiau būtina žinoti ir didžiausią šių blokelių trūkumą – dujų silikato blokelių sumūryta siena sudrėkusi džiūsta apie šešis mėnesius, net jeigu oras yra sausas. Palyginimui, keramzitbetonio blokelių siena džiūsta apie dvi savaites. Laikui bėgant akytojo betono blokeliai kempinės principu linkę įgerti drėgmę, tad ir jų faktiniai parametrai kinta. Tai galima būtų palyginti su šlapiais drabužiais, kurie nebelaiko šilumos. Nepaisant to, statytojai šiandien itin pamėgę šiuos blokelius, nes tai viena pigiausių medžiagų“, – sako „Indema“ techninės priežiūros vadovas.
Išsiaiškinus iš kokių blokelių pastatytas namas, kitas svarbus dalykas – atkreipti dėmesį, ar jis tinkamai apšiltintas, nes nuo to priklausys, ne tik ar turėsite šiltus namus, bet ir ar konstrukcija kvėpuos. Pavyzdžiui, jei namas pastatytas iš silikatinių blokelių, geriausia, kai jis yra apšiltintas akmens vata, poliuretano arba polistirolo plokštėmis. Keramikinių blokelių sienos šiltinimui labiausiai tinka mineralinė vata.
„Taip pat būtina išsiaiškinti, ar medžiagos naudojamos su deklaracijomis, nes yra tokių medžiagų, kurios yra panašios, bet pasižymi visiškai kitokiomis savybėmis. Pavyzdžiui, yra lietuviškas gaminys ir analogiškas lenkiškas – pavadinimai tie patys, bet savybės yra visiškai kitokios, vadinasi ir efektyvumas bus pasiektas skirtingas“, – patirtimi dalinasi statybų valdymo bendrovės atstovas M. Puidokas.
Kokybės garantas – lietuviškos medžiagos
Septynerius metus rinkoje sėkmingai veikiančios bendrovės „Indema“ techninės priežiūros vadovas teigia, jog savo projektuose naudoja išskirtinai lietuviškas medžiagas.
„Kotedžai, kuriuos statome „Kalnėnų Slėnyje“, yra pastatyti naudojant 80 proc. lietuviškų medžiagų. Viskas pagaminta Lietuvoje – nuo gelžbetonio, kurį naudojame pamatams, sienų blokelių, apšiltinimo medžiagų iki perdangų, langų ir durų rankenų. Toks mūsų požiūris nėra vien patriotiškumo pavyzdys. Per ne vienerius darbo metus įsitikinome, kad gal kaimyninių šalių gamintojai ir gali pasiūlyti mažesnes savo gaminių kainas, tačiau kol kas sunkiai konkuruoja su lietuviška kokybe“, – džiaugiasi M. Puidokas.
Jei šiuo metu ieškote kotedžo, į prioritetų sąrašą nepamirškite įtraukti ir kokybės, nes po metų naujuose namuose mieliau lauksite Kalėdų nei nuo sienų naikinsite pelėsį.