Algirdo gatvėje trečiu numeriu pažymėtas namas 2000 metais atrodė tikrai įspūdingai, tačiau dabar – kone miesto centre esanti apleista, išvogta ir benamių pamėgta teritorija. Greta gyvenantys žmonės pasakoja, kad savo grožiu stebinęs pastatas sunyko tiesiog akyse – iškart po to, kai jį nusipirko buvęs bankrutavusio banko „Snoras“ prezidentas R.Baranauskas ir jo žmona Sigita.
Privati sala miesto centre
Ir iš tiesų tai privati teritorija miesto centre, į kurią galima patekti per neužrakintus aprūdijusius vartelius. Pastatas – Naujamiesčio rajone, o iki senamiesčio pėstute tik kelios minutės. Buvęs „Snoro“ prezidentas, rinkdamasis namą, matyt, norėjo, kad iki centro ir darbo būtų galima nukakti per kelias minutes. Nuo „Snoro“ administracinio pastato Baranauskų rūmai puikiai matyti.
Norint pakliūti į teritoriją, reikia būti drąsiam. Sklypą iš trijų pusių juosia aukšta, maždaug dviejų metrų aukščio, mūrinė siena, sujungta geležine tvora. Prie rūmų privažiuoti automobiliu būtų galima tik per vartus, kurie užrakinti, o ant jų pakabinta grandinė su spyna.
Prie paties namo prieiti galima ir pro vartelius, tačiau reikia stipriai stumtelti, kad šie atsidarytų. Jaunuoliai, kurių balsai vakarais girdisi, taip ir patenka į namą.
Rūmus vagys baigia išardyti
Patekus į teritoriją prabangą jau reikia tik įsivaizduoti – vietoje tvarkingo parko visur matyti šiukšlės, negenėti medžiai, visur išbarstytos namo dalys. O už jų – begriūnantis namas. Pats pastatas nėra įtrauktas į Nekilnojamojo kultūros vertybių registrą, tačiau internete rastos nuotraukos tikrai atrodo įspūdingai.
Iš pirmo žvilgsnio, kažkada prabanga tviskėję rūmai, beje, statyti dar prieš karą, dabar po truputį ardomi. Žinoma, nelegaliai. Pavyzdžiui, dalis stogo nugriauta, o sklype tvarkingai sudėtos čerpės – tarsi kažkas laikinai čia jas pasidėjo. Viduje nėra nei langų, nei durų, neišliko ir apdaila. Likę keli langai, o ir šie sudaužyti, nėra net lietaus nuotekų vamzdžių, kai kur nubyrėjęs išorės tinkas ir matosi raudonos plytos.
Kad čia gyvena benamiai – vieša paslaptis. Šis namas tapo ne tik vieta, kur galima pasislėpus nuo pašalinių akių išgerti, bet ir pernakvoti. Pavyzdžiui, viename kambaryje dabar kažkas susirentęs nedidelę pašiūrę, kuri, panašu, dažnai naudojama.
Įsigyti sklypo nespėjo
1995 metais pastatą iš Vilniaus savivaldybės buvo išsinuomojusi Lietuvos-Vokietijos draudimo bendrovė „Drauda“, kurios pavadinimas vėliau pakeistas į „Ergo Lietuva“.
Šį įspūdingą namą buvęs „Snoro“ akcininkas kartu su sutuoktine įsigijo 2009 metais iš Vilniaus savivaldybės aukcione už 6,3 mln. litų (1,82 mln. eurų). Pastatą, beje, planuota rekonstruoti.
Žiniasklaidoje skelbta, kad pirkdamas namą, turėjo už 695 tūkst. eurų įsigyti ir žemės sklypą, tačiau to taip ir nepadarė. R.Baranauskas siekė patikslinti žemės sklypo plotą, tačiau derinimas įstrigo institucijose, o vėliau, šeimininkui pabėgus į Angliją, jo turtas buvo areštuotas.
2013 metų gruodį Vilniaus apygardos teismas nutarė, kad Baranauskai Turto fondui turėjo sumokėti pinigus už sklypą. Pora teisme bandė reikalauti atidėti mokėjimą, tačiau teismas jo netenkino.
Beje, iš R.Baranausko ir jo sutuoktinės Vilniaus miesto apylinkės teismas bendrovei „Lesto“ 2013 metais priteisė daugiau apie 1,5 tūkst. eurų už sunaudotą, bet neapmokėtą elektrą.
Valstybė planuoja parduoti sklypą
Turto banko, kuriam šiuo metu priklauso sklypas Algirdo gatvėje, atstovė spaudai Aušra Pocienė 15min patvirtino, kad priteistos skolos Baranauskai dar nesumokėjo.
„Valstybės turto fondas 2014 m. rugpjūčio 5 d. antstolio Donato Kisieliaus kontorai pateikė Vilniaus apygardos teismo 2014 m. liepos 30 d. išduotus vykdomuosius raštus dėl solidariai priteistos skolos išieškojimo iš R.Baranausko ir S.Baranauskienės. Turto bankas, siekdamas greičiau atgauti priteistą skolą, planuoja reikalavimo teisę į priteistą 661 948, 86 Eur skolą už aukcione nupirkto sklypo dalį parduoti varžytinėse“, – atsakė A.Pocienė.
Varžytinėse Turto bankas parduos tik sklypą, bet ne namą, mat už jį R.Baranauskas sumokėjo. Kada jos įvyks, kol kas nežinoma.
Turtas areštuotas
Balandžio pradžioje Vilniaus apygardos teismas patenkino „Snoro“ bankroto administratoriaus prašymą pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones buvusių pagrindinių banko akcininkų Vladimiro Antonovo ir Raimondo Baranausko turtui. Teismui pateikto ieškinio suma viršija 500 milijonų eurų.
Generalinės prokuratūros prašymu areštuotas R.Baranausko turtas užsienyje ir Lietuvoje.
Teismas pranešė, kad jo sprendimu areštuota beveik 70 mln. eurų vertės R.Baranausko turto, taip pat piniginės lėšos buvusių akcininkų sąskaitose Šveicarijos bankuose daugiau nei 55 mln. eurų sumai. Šias pinigines lėšas prašoma pripažinti neteisėtai užvaldytu banko turtu ir jį priteisti bankui „Snoras“.
„Snoro“ banko veikla Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu buvo sustabdyta 2011 metų lapkričio 16 dieną, lapkričio 24 dieną Lietuvos bankas kreipėsi į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo, o bankroto byla „Snorui“ buvo iškelta 2011 metų gruodžio 7 dieną.
Šiuo metu R.Baranauskas gyvena Rusijoje, kur jam suteiktas prieglobstis, todėl Lietuvai jis neišduodamas. Iš ten jis ketina bylinėtis su Lietuva dėl „Snoro“ perėmimo.