Darbus atlieka statybų bendrovė „Panevėžio statybos trestas“ (PST), kuri gegužės pabaigoje laimėjo valstybinės įmonės „Lietuvos paminklai“ skelbtą Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos ir knygų saugyklos rekonstrukcijos darbų konkursą. Iš viso atnaujinimo darbai atsieis 15,52 mln. eurų.
Už projektą atsakingos bendrovės „Archinova“ vadovas ir architektas Antanas Gvildys 15min pasakojo, kad senasis Vrublevskių rūmų korpusas bus restauruojamas, o naujasis rekonstruojamas.
„Kadangi bibliotekos saugyklos pastatas buvo avarinės būklės, todėl, pagal projektą, bus stiprinamos pagrindinės konstrukcijos, išorinės sienos bus atstatomos ir permūrijamos taip, kaip buvo anksčiau. Taip pat vidaus įranga bus pakeista pritaikant ją saugyklų pastatui pagal šiuolaikines technologijas. Pastato architektūra ir tūris išliks tokie patys, sienos bus atstatytos tokios, kokios buvo suprojektuotos“, – teigė jis.
A.Gvildžio teigimu, rekonstrukcijos darbai pradėti prieš keletą mėnesių, kai iš saugyklų buvo iškraustytos knygos. Kiek truks pastato atnaujinimas, jis tiksliai negalėjo pasakyti – darbai gali trukti kelerius metus.
„Nežinau, kaip bus su finansavimu, jis išdėstytas per keletą metų. Pirma bus rekonstruota saugykla, o po to – pati biblioteka. Manau, kad saugykla per porą metų turėtų būti rekonstruota“, – tikino jis.
PST vadovas Dalius Gesevičius 15min teigė, kad biblioteka turėtų būti rekonstruota per trejus metus, tačiau kiek tiksliai darbai truks, „priklausys nuo finansavimo“.
Prieš Kalėdas žymus architektas Audrius Ambrasas socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė nuotraukas, kuriose matoma nuardyta bibliotekos siena. Tačiau A.Gvildys ramina architektų bendruomenę, mat siena bus atstatyta pagal originalų projektą.
„Išorinė siena yra pradėta griauti, nes ji stovi ant įlinkusių konstrukcijų ir plytos ten yra suglemžtos. Ji bus išardyta ir iš naujo permūryta tokia pati. Projektas buvo parengtas dar 2013 metais ir tiesiog visi pamiršo. Pagal projektą, pastato išorinė dalis iš esmės nesiskirs nuo dabar esančios“, – pasakojo jis.
Rekonstruojamos bibliotekos ir saugyklos plotas siekia 9,1 tūkst. kv. metrų.
XIX amžiaus pabaigoje statyti grafų Tiškevičių rūmai pastarąjį kartą buvo atnaujinami 1926–1931 metais, pritaikant juos bibliotekos reikmėms.