„Vakar – diskusija dėl šv. Pilypo ir Jokūbo užstatymo, šiandien – 50 000 eurų ieškinys, kurį, kiek suprantu, pasirašė tas pats Marius Žemaitis, kuris UAB „Lords LB“ vardu pakvietė mane į diskusiją...“ – tokią žinią R.Kalinauskaitė išplatino socialiniame tinkle „Facebook“ trečiadienio vakarą.
Jos teigimu, ji buvusi pakviesta į diskusiją liepos 31 d., tačiau joje vietą „podiume“ užleidusi dr. Rūtai Vitkauskienei, kuri turėjo svarbios kartografinės medžiagos ir kaip mokslininkė galėjo vertinti situaciją, nes „projektuojama ne dykumoje, bet labai jautrioje istorinėje aplinkoje“. O kitą dieną sulaukusi „Lords LB Asset Management“ priklausančios UAB „Orkela“ ieškinį, kuriuo reikalaujama priteisti iš jos 50 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimą už pasisakymus apie projektą. Taip pat pasirinktoje žiniasklaidos priemonėje už savo pinigus be komentarų paskelbti bendrovės parengtą paneigimą.
R.Kalinauskaitė ne tik reiškia subjektyvią nuomonę, bet ir viešai skleidžia žinias, kurios yra melagingos, – rašoma ieškinyje.
Peržengė ribą?
Ieškinyje rašoma, kad „Rasos Kalinauskaitės pasisakymai apie Ieškovą ir jo vykdomą projektą Vasario 16-osios g. 1 peržengė demokratinėje visuomenėje toleruojamą kritikos ribą“. Ir teigiama, kad bus paaiškinta ne tik tai, bet ir tai, kad „R.Kalinauskaitė ne tik reiškia subjektyvią nuomonę, kuri yra nesąžininga ir neturi jokio objektyvaus pagrindo, bet ir viešai skleidžia žinias, kurios yra melagingos, daro žalą Ieškovui ir žeidžia jo dalykinę reputaciją“.
Bendrovės atstovams užkliuvo du aspektai – informacija apie neva padarytas nusikalstamas veikas ir teisės aktų, reglamentuojančių archeologinius kasinėjimus, nesilaikymas.
UAB „Orkela“ nurodo, kad jai priklauso 1,2210 ha žemės sklypas Vasario 16-osios g. 1, kurios detalusis planas patvirtintas dar 2008 metais. 2016-2017 metais buvo inicijuotas ir pradėtas detaliojo plano sprendinių koregavimas, statybos darbų projektiniai pasiūlymai derinami su KPD ir Vilniaus miesto savivaldybe.
„Ieškovas detaliojo plano koregavimą, kurio pagrindu buvo parengti teritorijos vystymo projektiniai pasiūlymai, bei projektinių pasiūlymų derinimą atliko, laikydamasis visų įstatymų numatytų reikalavimų, įskaitant ir viešinimo pareigą. Šiems teritorijų planavimo procesams pritarė ir į procesą buvo įtrauktos visos kompetentingos valstybinės ir savivaldybės institucijos. Detalusis planas, jo koregavimas ir individualūs teisės aktai, patvirtinantys projektinius sprendinius, yra galiojantys, nebuvo nuginčyti ir šiuo metu nėra ginčijami įstatymo numatyta tvarka.
Šiame pranešime aiškiai ir nedviprasmiškai nurodoma, kad Ieškovo plėtojamas projektas neva yra „nevaldomos korupcijos“ pasekmė, – rašoma ieškinyje.
Nepaisant visų šių aplinkybių Seimo nario Naglio Puteikio padėjėja Rasa Kalinauskaitė, Seimo nariui besirengiant vyksiantiems Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimams, parengė pranešimą spaudai. (…) Šiame pranešime teigiama, kad, be kita ko, dėl nevaldomos korupcijos vyksta sistemingas kultūros paveldo vertybių naikinimas, šio proceso pavyzdys – Ieškovo planuojama plėtra teritorijoje prie Šv. Apaštalų Jokūbo ir Pilypo bažnyčios.“
Anot ieškovo, „šiame pranešime aiškiai ir nedviprasmiškai nurodoma, kad Ieškovo plėtojamas projektas neva yra „nevaldomos korupcijos“ pasekmė. R.Kalinauskaitė yra vienas iš asmenų, pasirašęs po šio turinio tekstu („rezoliucija“)“.
Taip pat ieškovui užkliuvo R.Kalinauskaitės socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbta žinutė apie sklype vykdomus archeologinius kasinėjimus.
„Būtent šie Atsakovės išsakyti pasisakymai, kaip neatitinkantys tikrovės bei formuluojantys apie Ieškovą itin neigiamą nuomonę, pažeidžia Ieškovo dalykinę reputaciją. Ieškovas, siekdamas apsaugoti savo reputaciją ir užkirsti kelią didesnės žalos atsiradimui, yra priverstas kreiptis į teismą su reikalavimu įpareigoti Atsakovę paneigti tikrovės neatitinkančius teiginius, pažeidžiančius Ieškovo dalykinę reputaciją bei atlyginti Ieškovo patirtą neturtinę žalą“, – rašoma ieškinyje.
„Siekiama užčiaupti kritikus“
R.Kalinauskaitė šitą ieškinį įvertino kaip „vadinamųjų strateginių bylų prieš visuomenės dalyvavimą atvejį – tokiais ieškiniais siekiama užčiaupti projektų kritikus“.
„Taip pat manau, kad šiuo ieškiniu UAB „Orkela“ kėsinasi nepagrįstai apriboti konstitucinę mano teisę turėti įsitikinimus ir juos laisvai reikšti. Nes tai, ką prašoma paneigti, yra mano nuomonė ir klausimai, kuriuos turiu teisę kelti“, – tikina ieškinį gavusi visuomenininkė ir Seimo nario padėjėja.
Tokiais ieškiniais siekiama užčiaupti projektų kritikus, – įsitikinusi R.Kalinauskaitė.
Ji stebisi ir tuo, kad esą ieškinyje jai priskiriamos „įspūdingos kenkimo galios“, nes teigiama, jog atsakovės piešiamas ieškovo įvaizdis „potencialių ir net esamų investuotojų akyse menkina pasitikėjimą Ieškovu, o tai tiesiogiai daro įtaką investuotojų ir su jais ateinančių investicijų mažėjimui – mažėja fondo portfelio dydis, apribojamos investavimo galimybės ir taip sukeliamas neigiamas poveikis ieškovo veiklai“.
Ketvirtadienio vakarą pranešimą išplatino ir asociacija „Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis“, kuri teigia, kad kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, prezidentę Dalią Grybauskaitę, ministrą pirmininką Saulių Skvernelį, aplinkos ministrą Kęstutį Navicką, kultūros ministrę Lianą Ruokytę Jonsson ir Seimo Kultūros komiteto pirmininką Ramūną Karbauskį, prašydama užtikrinti piliečių apsaugą nuo persekiojimo už dalyvavimą sprendžiant kultūrinės ir gamtinės aplinkos klausimus.
„Toks persekiojimas pastaruoju metu tampa stiprėjančia tendencija. (...) Asociacija „Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis“ vertina UAB „Orkela“ ieškinį kaip persekiojimą už kritiką, bandant nepagrįstai apriboti konstitucinę asmens teisę turėti įsitikinimus bei juos laisvai reikšti, nes tai, ką prašoma paneigti, yra nuomonė ir klausimai, kuriuos piliečiai turi teisę kelti. Manome, kad plėtros bendrovė piktnaudžiavo teise, pareikšdama šį akivaizdžiai nepagrįstą ieškinį, ir ginsime savo organizacijos narę nuo persekiojimo“, – teigiama pranešime.
„Lords LB Asset Management“ fondų valdytojas Marius Žemaitis kreipimąsi į teismą pakomentavo taip: „Kaip žinia, tikrovės neatitinkanti ir dalykinę reputaciją žeidžianti informacija nėra nuomonė. Būtent todėl liepos 24 d. buvo pateiktas ieškinys, kurį pagrindėme teisiniais argumentais. Tai nereiškia, kad p. Rasos Kalinauskaitės nuomonė gali būti ignoruojama, todėl pakvietėme ją į liepos 31 d. įvykusį atnaujintų projekto Vasario 16-osios g.1 sprendinių pristatymą ir suteikėme visas galimybes pasisakyti tarp pagrindinių diskusijos dalyvių.“
Projektas kiek pakito
Antradienį vykusiame projekto aptarime jo autorius, architektų studijos „Archinova“ vadovas Antanas Gvildys teigė, kad, atsižvelgus į atsakingų institucijų ir visuomenės pastabas, buvo padarytos kelios esminės A.Goštauto ir Vasario 16-osios gatvėse plėtojamo projekto korekcijos.
„Dabar projekte yra numatyta atverti dar didesnį nei yra šiuo metu Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios apžvelgiamumą iš aktualių rakursų, artimos bei tolimos perspektyvos. To siekiant, atkuriamas originalios formos pastato prie A. Goštauto gatvės stogas, griaunami sovietmečiu prilipdyti priestatai ir atkuriamas šio pastato originalus fasadas iš rytų pusės. Be to, viešbučio su konferencijų centru pastatas trumpinamas ir atsisakoma 47 kambarių“, – sakė A. Gvildys, tvirtindamas, kad naujasis projektas savo masteliu ir tūriais integruojasi į miesto urbanistinį audinį.
Anot projekto autorių, atnaujintame projekte bendras pastatų plotas sumažėjo beveik 1000 kv.metrų. Į projektą numatoma investuoti apie 45 mln. eurų. Jį vysto UAB „Orkela“, priklausanti „Lords LB Special Fund IV“ fondui, kurį valdo investicijų valdymo bendrovė „Lords LB Asset Management“.
Plačiau apie paskutinį aptarimą skaitykite čia Pristatytas atnaujintas projektas prie Šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčios: specialistai vis dar turi pastabų.