Statybos leidimą, kurio pagrindu Žygimantų gatvėje pradėtas įgyvendinti projektas, Vilniaus miesto savivaldybės administracija, remdamasi Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyriaus pritarimu pastato projektui, išdavė šių metų rugpjūčio 1 dieną.
„Į teismą prokuroras, gindamas viešąjį interesą, kreipėsi išnagrinėjęs Kultūros paveldo departamento pareiškimą dėl galimai neteisėtai išduoto statybos leidimo“, – rašoma pranešime žiniasklaidai.
15min skelbė, kad Kultūros paveldo departamentas (KPD) kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas ištirti, ar teisėtai išduotas statybos leidimas projektui Žygimantų gatvėje. Departamentas mano, kad „buvo vykdoma sisteminga, organizuota ir galimai nusikalstama veikla prieš kultūros paveldą“. Todėl prokurorų prašoma pradėti tyrimą dėl departamento buvusio Vilniaus skyriaus vedėjo Vito Karčiausko veiklos. Paskutinę savo darbo dieną naujai statybai pritaręs valdininkas tuomet gynėsi, kad viską darė teisėtai.
„REWO“ vadovas Edvinas Malevskis 15min atsiųstame teigia, kad projektas „Žygimantų 12“ nepažeidžia viešojo intereso. Jo nuomone, Kultūros paveldo departamentas (KPD), priimdamas neatsakingus sprendimus, vadovaujasi ne įstatymais, bet, inicijuodamas jų pakeitimus bei užsiimdamas manipuliacijomis, „siekia visuomenei ir verslui nesuprantamų tikslų, už kurių galimai stovi konkretūs asmenys“.
Visą komentarą skaitykite straipsnyje: Statytojai apie prokuroro veiksmus: valstybės pareigūnai žaidžia žaidimus be taisyklių
Pareiškime teismui prokuroras nurodo, kad žemės sklypas sostinės Žygimantų gatvėje, kuriame planuojama statyti daugiabutį, patenka į kultūros paveldo vietovės – Vilniaus senamiesčio – teritoriją ir yra susijęs su saugoma vertingąja savybe: tūrinės erdvinės struktūros sandara.
„Naujai suprojektuotas keturių aukštų pastatas su mansarda, manoma, pažeistų senamiesčio erdvinę struktūrą.
Teigiama, kad anksčiau sklype Žygimantų gatvėje stovėjo dviejų aukštų pastatai, kurių tūris buvo akivaizdžiai mažesnis nei planuojamo statyti daugiabučio, be to, naujo pastato vieta neatitinka anksčiau sklype stovėjusių pastatų vietos. Naujai suprojektuotas pastatas uždengtų nuo pėsčiųjų pasažo dešiniajame Neries krante matomas Arkikatedrą baziliką, varpinę ir kitus vertingus Vilniaus senamiesčio architektūros objektus“, – buvo rašoma išplatintame pranešime.
Prokuratūros pranešime nurodoma, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo nuostatomis, viešajam pažinimui ir naudojimui saugomoje teritorijoje yra draudžiama statyti statinius, kurie aukščiu, apimtimi ar išraiška nustelbtų kultūros paveldo objektus arba trukdytų juos apžvelgti.
„Įvertinus planuojamo statyti daugiabučio projektą, yra pagrindas manyti, kad naujai pastatytas pastatas pažeis Vilniaus senamiesčio vertingąją savybę – panoramą, uždengdamas ar iš dalies uždengdamas kultūros vertybes. Gindamas viešąjį interesą prokuroras prašo teismo šiuo teisiniu pagrindu panaikinti išduoto statybos leidimo daugiabučiui gyvenamajam namui Žygimantų g. galiojimą“, – nurodoma pranešime.
Žygimantų gatvėje – prabangus projektas
Prokuroras į teismą kreipėsi dėl sostinės Žygimantų gatvėje planuojamo daugiabučių projekto, kurį ketina įgyvendinti nekilnojamojo turto plėtotoja „REWO“. Į projektą bendrovė ketina investuoti 16,8 mln. eurų.
Jame turėtų būti įrengti 73, 2–6 kambarių butai. Po namu ketinama įrengti automobilių stovėjimo aikštelę.
Plėtrai sostinės Žygimantų g. 12A statytoją valdanti įmonė „REWO“ metų pradžioje rengė architektūros konkursą, o rugpjūčio viduryje jį laimėjusi bendrovė „Architektūros kūrybinė grupė“ parengė projektinius pasiūlymus.
Praėjusių metų rugsėjo pradžioje BNS skelbė, kad Kultūros paveldo departamento Pirmoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba patikslino Senamiesčio vertingąsias savybes, todėl, pasak departamento atstovės spaudai Rūtos Evelinos Šutinytės, teritorijoje tokia plėtra, kokia numatyta, nebebus galima.
Tuomet paveldosaugininkai teigė, kad būtina išsaugoti panoramą, kuri atsiveria nuo dešiniajame Neries krante esančio pėsčiųjų pasažo, jungiančio Kalvarijų gatvę su viešbučio „Radisson Blu Lietuva“ prieigomis. Kairiajame upės krante, Žygimantų gatvėje, planuojamas daugiabutis užstotų senamiesčio panoramą.
Tačiau tada bendrovė teigė, kad apie pasikeitusias sąlygas plėtrai ji nebuvo oficialiai informuota.
Rugsėjo viduryje „REWO“ direktorius Edvinas Malevskis 15min teigė, kad šiuo metu vyksta teisminiai ginčai, bet jie neturi įtakos projekto plėtrai.
„Išduoti statybos leidimą sutiko ir atsakingos paveldosaugos institucijos – Vilniaus miesto Plėtros departamento paveldosaugos skyrius bei Kultūros departamento prie Kultūros ministerijos Vilniaus skyrius“, – 15min atsakė jis.
KPD kaltina buvusį darbuotoją
Šį projektą paskutinę savo darbo dieną patvirtino buvęs KPD Vilniaus skyriaus vedėjas Vitas Karčiauskas. Departamento teigimu, valdininkas grįžęs „iš po ligos ir paskutinę savo darbo dieną departamente“, žinodamas visas aplinkybes ir susipažinęs su vykstančiais teisminiais procesais bei KPD vadovybės pozicija negriauti statinių buvusių teritorijoje, vis tiek suderino naujos statybos projektą informacinėje sistemoje „Infostatyba“.
Tačiau V.Karčiauskas rugsėjo pabaigoje 15min tikino, kad tai padarė žinodamas visas aplinkybes, matydamas pateiktas pastabas ir pritardamas projektui prisiėmė asmeninę atsakomybę.
„Žinodamas, kad yra suderinti projektiniai pasiūlymai, žinodamas, kad tai buvo mano paskutinė diena projektui pritarti arba nepritarti ir žinodamas, kad mano ligos metu buvo surašytos pastabos, ką reikia pataisyti, ir žinodamas, kad visos pastabos ištaisytos, kad nepažeidžiamos jokios vertingosios savybės, o darbuotoja, kuri turėjo nagrinėti projektą, nedirbo tą dieną, sirgo, aš priėmiau asmeninį sprendimą pritarti projektui.
Negaliu kalbėti apie statybos leidimo išdavimą, bet Departamento pritarimas buvo teisėtas ir teisingas. Vilniaus skyrius pritarė Departamento vardu“, – tuomet kalbėjo jis.